Ez történt

Szerző:
2015. október 5.

85 éve avatták fel a Galya-csurgó hősi emlékművét

1930. október 5-én avatta fel a Budapesti Egyetemi Turista Egyesület Galyatetőn a világháborúban hősi halált halt egyetemi turisták hősi emlékművét.

A BETE az első világháború harcai során szinte teljes vezérkarát elvesztette, emlékükre a Magas-Tátra valamelyik csúcsán tervezte felállítani a nevüket megörökítő emléket. Ez a Trianon után az ország területcsökkenése miatt lehetetlenné vált. A változással turista-munkaterületüket a Mátrába helyezték át, és ezért a hősi halált halt tagjainak méltó emlékét megörökítő emlékmű létesítésére ez év tavaszán pályázatot írtak ki, amely csak az „Egyetemiek” Galyatetői menedékháza környékén valósulhatott meg. Az egyszerű, de ízléses emlékművet Weszelowszky Béla, a BETE tagjának nyertes terve alapján Pekarek Sándor szuhai építőmester készítette el a Péter hegyese délkeleti oldalában foglalt bővizű forrás, a Galya-csurgó fölé.

 


A délben kezdődött avatásra a BETE XXXIX. vándorgyűlésének keretében került sor, amelyen számos társszervezet mellett a vallás- és közoktatásügyi, az igazságügyi, valamint a honvédelmi minisztérum, az Országos Testnevelési Tanács, a Magyar Turista Szövetség, a Magyar Sí Szövetség, a Magyarországi Kárpát Egyesület, a Magyar Cserkész Szövetség és az egyetemi tanács képviselői is megjelentek koszorúikkal. Az avatóbeszédet dr. Tuzson János, a BETE tanár védnöke tartotta, majd dr. Prém Loránd és Lehóczky Gyula őrnagy tolmácsolta a miniszterek üdvözleteit. Ezek után Holfeld Henrik az MTSZ, Magaziner Pál az MSSZ, valamint dr. Förster Kálmán salgótarjáni polgármester az MKE képviseletében mondtak a hősöket méltató beszédeket.

Horn K. Lajos szövetségi alelnök a BETE szenioregyesülete, a Magyar Hegymászók Egyesülete egyúttal a betegsége miatt távollévő dr. Komarnicki Gyula nevében is mondott bajtársi megemlékezést. A Magyar Munkások Turista Egyesülete üdvözletét Ankner Béla, az Encián Turistákét Háber Imre hozta el.

Az ünnepség végén a hegytető másik szélén álló Egyetemiek menedékházában a kiemelt vendégek részére adott 84 terítékes ebédről a bérlő gondoskodott.

 

Az Encián Turisták ugyanezen a napon avatták fel a saját vándorgyűlésük keretében a Bec-kutat, amelyet a Bec-hegy oldalában, a Nagybátonyról Galyatetőre vezető jelzett út mentén foglaltak.

 

A BETE hősi halottai - Bernáth Károly, Csepcsányi Tibor, Dobrovics József, Erős Gusztáv, Filipecz Ferenc, Kerekes Pál Mervay Sándor, Serényi Jenő, Szkalniczky Győző, Votisky Zoltán és Zuber Frigyes - emlékére az egyesület már korábban készíttetett Weszelowszky Bélávak egy díszes emléklapot, amelyet az egyesületi helyiségükben helyeztek el még ez év április 25-én.

A Galya-csurgó hősi emlékművét egy alpesi kert létesítésével kívánták még telejsebbé tenni, amelyben az elszakított Magas-Tátra és az Alpok flóráját akarták meghonosítani, de erről a későbbiekben már nem lehetett olvasni.

 

 

A Galya-csurgó emlékműve további támfallal kiegészítve, szinte eredeti állapotában ma is megtalálható az Országos Kéktúra nyomvonalának közelében, de a foglalása már jó ideje nem tartja meg a vizét, pedig a felújítását és a folyamatos karbantartását megérdemelné.

 

Szöveg és kép: Kunos Gábor

100 éve halt meg Hangay Oktáv

100 éve halt meg Hangay Oktáv

2016.03.11.

1919. március 11-én halt meg Kolozsvárott Hangay Oktáv, a kolozsvári Kereskedelmi Akadémia tanára, kiváló turista szakíró és szervező, az Erdélyi Kárpát Egyesület választmányi tagja, az erdélyi diákturistaság intézményének bevezetője.

→ Tovább

15 éve halt meg Daday János

2016.03.10.

2001. március 10-én halt meg Nagyváradon Daday János finommechanikai kutatómérnök, turista történész és gyűjtő, a bihari turistaság történetének és Czárán Gyula emlékének megörökítője.

→ Tovább
185 éve született id. Tirts Rezső

185 éve született id. Tirts Rezső

2016.02.27.

1831. február 27-én született Szepesváralján id. Tirts Rezső, 1848-as honvédtiszt, a Selmeci Népbank igazgatója, Selmecbánya turistaéletének fő vezetője, a Magyar Turista Egyesület tiszteletbeli tagja.

→ Tovább