Keresés eredménye

Az idei nyár nem kedvezett az algáknak a Balatonban

Először júliusban egy hűvös periódus akasztotta meg az algák szaporodását, majd az időről időre feltámadó szél csökkentette a mennyiségüket, ami idén nyáron meg sem közelítette a fürdésre alkalmas vizekben még megengedhető szintet.

2022.08.24.

Hogyan dolgoznak a Balaton kutatói? – Nyílt nap Tihanyban

Augusztus 26-án, pénteken nyílt napot tart az ELKH Balatoni Limnológiai Kutatóintézete Tihanyban. A látogatók betekinthetnek az intézetben folyó munkába, bejárhatják a műemlék épületegyüttest és sok más mellett megismerhetik a tó őshonos és invazív halfajait.

2022.08.24.

A lápi póc 60 millió éve itt van, de az ember kifogott rajta

Őshonos lápi halfajból nincs túl sok a Kárpát-medencében, és mostanra sajnos, mindegyik veszélybe került. Különösen igaz ez a lápi pócra, amely bár 60 millió éves múlttal bíró faj, az ember képes volt – földtörténeti léptékben mérve – egy pillanat alatt végveszélybe sodorni.

2022.06.07.

Terminátor a hazai vizekben

Hogyan kerülhet át egy eurázsiai halfaj Észak-Amerikába, ha nem szándékosan telepítik be? Mit keres egy trópusi hal a Hévízi-lefolyóban? És ki a halak kakukkja? A hazai vizek invazív halfajairól beszélgettünk dr.Takács Péter halbiológussal.

2021.12.14.

Mi a helyzet a balatoni algákkal?

Az elmúlt hetekben a Balaton több pontján is algavirágzást lehetett tapasztalni. Az algák mennyisége ennek ellenére egyáltalán nem kirívóan magas a tóban, de a helyzet a következő hetekben sajnos több tényező miatt is változhat. Somogyi Boglárkát, a Balatoni Limnológiai Intézet algakutatóját kérdeztük.

2020.07.31.

Bajban van a Balaton szupernövénye

Egy fűféle, amely öt, de ötszáz centiméteres is lehet, a trópusoktól a hideg-mérsékelt övig, a tengerszinttől a 3000 méteres magasságáig, a félsivatagoktól a mocsarakig megtalálható mindenhol, és amelyet egymástól függetlenül annyi tudós leírt, hogy latin elnevezése mellett több mint 140 szinonimája létezik. Ez a különleges növény a nád.

2020.07.09.

Nem feszített víztükrű medence, élő rendszer – a Balaton

A tó állapota hosszú távon tőlünk függ, attól, vajon tudjuk-e jól szeretni, tudjuk-e úgy élvezni az ott töltött időt, hogy közben arra is figyelünk, hogy ne sérüljön tovább az amúgy is törékeny ökológiai egyensúly. A Turista Magazin májusi számában utánajártunk, hogy van most a Balaton.

2020.05.06.

Nádasok nélkül nincs egészséges Balaton

November elején a Balatoni Limnológiai Intézet közleményben adott hangot aggodalmának a balatoni nádasok utóbbi években tapasztalható csökkenése miatt. Nem véletlenül, a nádasok kiterjedésének és állapotának megőrzése a tó egészsége szempontjából kiemelkedően fontos.

2019.11.22.

Mi az a fura színű víz, ami a Balatonba ömlik?

Különleges képek készültek a Balatonról, egészen pontosan a Nyugati-övcsatorna torkolatáról. A csatorna sötét és a Balaton kék színű vizének találkozása szokatlan látványt nyújt a magasból. Utánajártunk, honnan jön és miért ilyen fekete a csatorna vize.

2019.11.20.

Így dolgoznak a Balaton őrzői

A Balaton legtöbbünk számára a nyarat, a szabadság felhőtlen heteit jelenti. Nem úgy a tihanyi kutatók számára, akik egész évben a tó egyik leggyönyörűbb pontján dolgoznak. Számukra a Balaton nemcsak az ország egyik legszebb helye, de kutatásaik titkokkal teli tárgya is.

2019.07.26.

Kilencven éve kutatják a Balatont Tihanyban

A Balatoni Limnológiai Kutatóintézet megnyitása óta sok minden történt Tihanyban. Kutattak itt Nobel-díjas tudósok, rejtélyes módon eltűnt egy festmény, egy példátlan halpusztulás nyomán pedig az intézet a tó vízminőségének legfőbb őre lett.

2017.09.12.

Kész vadon a Balaton

Egyáltalán nem túlzás azt állítani, hogy a Balaton egy igazi vadon, persze ahhoz, hogy ezt észrevegyük, az is kell, hogy kellő közelségből szemléljük a tó élővilágát. Tihanyban, a Balatoni Limnológiai Intézet nyílt napján épp erre volt lehetőségünk.

2017.07.13.