Bemutatja Ljubát, a mamutbébit a londoni Természettörténeti múzeum

Kiállításon mutatja be a londoni Természettörténeti Múzeum Ljubát, a 42 ezer éves mamutbébit, amelyre hét éve bukkantak az észak-oroszországi Jamal-félszigeten.

Szerző:
MTI.hu
Fotó:
jooliargh
Matt Howry
2014. május 29.

Kiállításon mutatja be a londoni Természettörténeti Múzeum Ljubát, a 42 ezer éves mamutbébit, amelyre hét éve bukkantak az észak-oroszországi Jamal-félszigeten.

Az 130 centiméter magas mamutcsecsemő 50 kilós tetemére jégbe fagyva, rendkívül jó állapotban találtak rá Nyugat-Szibériában, a Juribej folyó partján. Tetemét szinte teljes egészében megőrizte az örökfagy, egyetlen hiányossága a farka, amelyet valószínűleg leharapták más állatok. Még a belső szervei is teljesen épek.

Teste kicsit felfújtnak tűnik, ám ez a mumifikálódás következménye a jég hatalmas súlya alatt hosszú időn keresztül. A tetemen kék vivianit kristálypor nyomai láthatók, amelyek megtalálhatók minden fosszílián - magyarázta Adrian Lister paleontológus professzor.


Igazán különleges egy háromdimenziós mamutot teljes egészében látni. Megindító szemtől-szemben állni egy jégkori lénnyel, amely ilyen tökéletesen megőrződött, életnagyságú, és olyan, mintha lefeküdt volna, és bármely percben tovább sétálhat. Meg kellett csípnem magam, hogy elképzeljem, 42 ezer évvel ezelőtt pusztult el - idézte a BBC hírportálja a professzort.

 

 

Kihalt állatok kiállítása a londoni Természettörténeti múzeumban


A mamutbébire Jurij Hudi nyenyec rénszarvastenyésztő bukkant rá egy tavaszi napon a folyóparti jégben. A férfi feleségéről, keresztelték el az állatot Ljubának.


Ljuba a Jamal-nyenyeci Regionális Múzeumban állították ki, a londoni Természettörténeti Múzeumban május 23-től szeptember 7-ig látható.

Cikkajánló