Ti írtátok

Osszátok meg ti is az élményeiteket a Turista Magazin olvasóival!

Szerző:
2016. október 28.

Ismeretlen ismerős: a Zarándi-hegység

Amikor a Dél-Alföldről elindulunk a Maros völgye felé, és közeledünk Aradhoz, a távolban lassan kirajzolódik egy halovány hegyvonulat. Arad után már betölti a keleti horizontot, és láthatjuk, hogy egyetlen, meredek szökkenéssel emelkednek a hegyek az Alföld fölé.

 

Ahogy haladunk a völgyben, Máriaradna után, magasan az út felett felbukkan a solymosi vár. Kinek ne jutott volna eszébe, hogy jó lenne megszakítani az utat és megnézni a hegytetőn trónoló várromot? Viszont általában nincs rá idő, az embert hívják a távoli hegyek. Engem legyőzött a kíváncsiság, és jó ürügy volt a környék felfedezésére az, hogy hallottunk a radnai sziklamászó helyről, ami lényegesen közelebb van Szegedhez, mint bármely másik hazai mászható szikla. Ekkor kezdtem el utánanézni, hogy milyen érdekességek vannak ezen a környéken.

 


Merre van a Zaránd?

 


A Zarándi-hegység az Erdélyi-középhegység része. Az Alföldből kiemelkedve egészen Brádig húzódik. Délen a Maros, északon a Fehér-Körös völgye határolja, a szomszédos hegységek északon a Béli-hegység, az Erdélyi-szigethegység, keleten az Erdélyi-érchegység. A főgerinc kb. 60-70 km hosszan nyújtózkodik nyugatról keletre. A hegységet két részre szokták bontani: a nyugati részt Hegyesnek, a keletit Drócsának hívják, - a kettőt a Debella-Gora nyereg választja el - régebben Hegyes-Drócsa volt a hegység neve. Az Árpád korban Makra hegységnek nevezték. A legmagasabb pontja a 836 méteres Drócsa, a második helyezett pedig a 799 méteres Hegyes-csúcs.

 


A hegység kőzetanyaga főleg diorit és gránit, amelyet laza talajtakaró fed. Völgyeiben kis vízhozamú patakok folynak, amelyek nyáron gyakran kiszáradnak. Viszont a puha, laza talaj miatt a víz mély völgyeket vág a hegység testébe, főleg esős időszakokban erős ez az eróziós hatás. A völgyek végében apró, hangulatos falvak, tanyák bújnak meg.


Növényei és állatai

 

 


Növényvilágára a klasszikus középhegységi növénytársulások jellemzőek. 600 méter felett gyönyörű bükkösök, azalatt tölgyesek jellemzőek gyertyánnal keveredve. Foltokban fenyők is előfordulnak. A fakitermelés nem kíméli az erdőket, de a nehezen megközelíthető helyeken a bükkök akár 30 méteres magasságba is nyúlhatnak. A falvak környékén gyümölcsösök, szőlők, legelők találhatóak. A szerencsések találhatnak szamócát, vadszedret, málnát, a sziklás helyeken rengeteg kakukkfű nő, erős, citrusos ízvilág jellemző az itt szedett fűszernövényre.

 


A nagyvadak közül él itt vaddisznó, őz. A nagy kiterjedésű erdős területek ideális élőhelyet biztosítanak nekik és más erdei állatoknak. A vaddisznóknak csak a nyomát láttuk, és egy dagonyázóhelyet, de egy őzet sikerült elkapni egy pillanat erejéig. A helyiek szerint vannak farkasok is, ezt persze nem tudtuk ellenőrizni, talán télen lehetne felfigyelni az üvöltésükre.


A madárvilág is gazdag, sokféle faj képviselteti magát, és ha szerencsénk van, meg is pillanthatunk néhány példányt. A solymosi vár felett - stílusosan - sólymokat láttunk körözni. Egyszer szerencsénk volt, és sikerült megpillantani egy szajkópárt az erdőben. Kakukknak csak a hangját hallottuk, de egy fekete harkályt sikerült észrevenni egy fatörzsön.

 


A sziklákon gyakran láttunk sütkérező fürge gyíkokat. Viszont érdemes figyelni a lábak alá, mert egyszer egy keresztes viperával is találkoztunk. Illedelmesen megvártuk, amíg elsiklik az ösvényről, aztán óvatosan folytattuk az utunkat. Kevésbé veszélyes hüllő az erdei sikló, vele is találkoztunk már.


A mezők, rétek, legelők virágai vonzzák a lepkéket, sokféle repked a levegőben virágról virágra. Néhányról meg tudtam állapítani, hogy mi lehet: közönséges boglárka, közönséges gyöngyházlepke, citromlepke, kis fehérsávos lepke.

 


A túrázásról és egyéb lehetőségekről


Kaszoja környékén rendben tartják a túraútvonalak jelzéseit és az útjelző táblákat. Vannak jelzetlen utak, de ezek általában sehova nem vezetnek. A fontosabb csomópontoknál táblát helyeztek ki térképpel. Hegyi bicajozásra is alkalmas a terep, Kaszoján szoktak versenyeket rendezni. Akik jobban szeretnek aszfalton tekerni, azoknak az arad-hegyaljai falvak és borászatok jó célpontot nyújtanak. A világosi várhoz is aszfaltút vezet, így bringával az is könnyen megközelíthető.

 


Gyorokon egy bányató mellett homokos strandot alakítottak ki. A tó vize tiszta, bár gyorsan mélyül. A büfésoron lehet inni- és ennivalót vásárolni, valamint nyugágyat, vízibiciklit bérelni a tóparton. Vannak napernyők is, de azokat nyáron hamar elfoglalják.

 


A solymosi és a világosi várat érdemes meglátogatni. Solymoson a várudvaron lehet sátorozni is, a hajnali pára a Maros völgye felett kivételes látványt nyújt. A világosi vár viszont alkonyatkor a legszebb. Csodálatos kilátás nyílik onnan az Alföldre.

 


Remélem, hogy mások is kedvet kapnak a Zarándi-hegységhez és a túrázáshoz. Szegedtől kb. 130 km-re fekszik és ebből 100 km-t autópályán tehetünk meg. Akár 1-2 napos túrákra is érdemes elindulni. A falvakban is sok a felfedezetlen látnivaló, a világosi várból az Alföldre nyíló páratlan panorámát mindenkinek látnia kell egyszer.


Írta: Tandari Anita, zaranditurak.blogspot.hu

Fotók: Kávézombi, kavezombi.blogspot.hu

A Pilis déli kilátópontjai

A Pilis déli kilátópontjai

2024.04.19.

Ha már unjuk a Pilis-tetőt, de könnyű elérhetősége miatt mégis erre esne a választásunk, ne a Két-bükkfa-nyereg felől, hanem Pilisszántó felől közelítsük meg. A déli lejtő látványos kilátópontjait tartalmas túrává fűzhetjük fel.

→ Tovább
110 éve épült az ország legszebb panorámájú turistaháza, a Vaskapu menedékház

110 éve épült az ország legszebb panorámájú turistaháza, a Vaskapu menedékház

2024.04.19.

Pazar kilátás, remek ételek, történelmi időket idéző, viharvert falak, és madárcsicsergős természeti környezet várja azokat a kirándulókat akik fellátogatnak az Esztergom határában emelkedő Vaskapu-hegy ékkövéhez, az idén 110 éves Brilli Gyula Menedékházhoz. Az 1914-ben épült turistaotthon gyalogosan, kerékpárral, de akár autóval is jól megközelíthető.

→ Tovább
Kőszeg ostromának legendája, avagy Jurisics Miklós és Ibrahim pasa barátsága

Kőszeg ostromának legendája, avagy Jurisics Miklós és Ibrahim pasa barátsága

2024.04.18.

Kőszeg egy tündéri kis ékszerdoboz az Alpokalján, történelmi hangulatot árasztó utcáit, ódon várfalait, és az 1532-es ostrom történetét bizonyára mindenki ismeri. Azt azonban jóval kevesebben tudják, hogy a városka töröktől való megmenekülését a legendák szerint a hősies küzdelem mellett két nagyszerű ember barátságának is köszönheti.

→ Tovább