Ti írtátok

Osszátok meg ti is az élményeiteket a Turista Magazin olvasóival!

Szerző:
2017. április 9.

Kilátótúra a Keszthelyi-hegységben

A Keszthelyi-hegység legszebb bérceit átszelő túraútvonalon, Gyenesdiástól Balatongyörökig hét kilátóból is megcsodálhatjuk a magyar tenger felejthetetlen szépségét.

 

Napjainkban a Balaton-parti önkormányzatok egyre többet dolgoznak azon, hogy a szezon ne csak a nyári hónapokra korlátozódjon, hanem egész évben biztosítsanak turisztikai vonzerőt. A nyugat-balatoni régió fejlesztéseinek köszönhetően újítottak meg több kilátót és pihenőhelyet, hoztak létre új tanösvényeket.

 


A beruházások eredményeképpen nyitotta meg kapuját 2014-ben a gyenesdiási Természet Háza Látogatóközpont is, amely számtalan programlehetőséget kínál, és a bakancsos természetjárás kiindulópontja lett. A Keszthelyi-hegység legnépszerűbb kirándulóhelye a megújult Nagymező, mely gyönyörű környezetben, jól felszerelt erdei pihenőhelyként várja a látogatókat. Nemcsak a Kéktúra útvonala érinti, de a hét kilátót összekötő Darnay-Dornyai emléktúra kiinduló állomása is.

 


A keszthelyi születésű muzeológus, helytörténész Dornyai Béla (nemesi származása miatt Darnay-Dornyai), a Balatoni Múzeum egykori igazgatója, a harmincas években jelen volt az első turistautak kijelölésénél. A nevét viselő túraútvonal Gyenesdiást köti össze a balatongyöröki Szépkilátóval. A jelentős szintkülönbséggel járó kb. 18 kilométer több szakaszban is bejárható.

 

A Festetics-kilátó


A már-már nyári meleget idéző tavaszi hétvégén indultunk neki a kilátótúrának. A Kéket követve hagytuk magunk mögött a község utolsó házait. A Pipa-hegy felhagyott murvabányájának vakító fehér hegyoldala mellett emelkedtünk a Varsás-hegy (231 m) felé. A kék háromszög jelzésen, a Nagymező délnyugati oldalán kanyarodtunk első állomásunkhoz, a Festetics-kilátóhoz. A 2000-ben újraépített, háromszintes fatorony csodálatos panorámát kínál a Keszthelyi-öbölre. Ha északnyugat felé tekintünk, akkor következő célpontunk, a Berzsenyi-kilátó is beazonosítható.

 


Rövid nézelődést követően leereszkedtünk a Nagymezőre. A terület legmélyebb pontja (tengerszint felett 180 méter) népszerű családi kikapcsolódások helyszíne. Autóval is könnyen megközelíthető, kiépített infrastruktúrával, vizesblokkal. Esőbeálló, tornapálya, szalonnasütő szolgálják az aktív időtöltést. A rétről felnézve jól látszik a hegy kúpján fölénk magasodó kilátó. A sárga kereszt, majd sáv jelzés innen egybeesik a Darnay-útvonallal, így ezen a szakaszon még könnyebb a tájékozódás.

 


A betonon csak egy rövidke szakaszt kellett megtennünk, kb. 100 méter után táblával jelzett kereszteződésben fordultunk jobbra. A Büdöskút irányába mutató, széles, emelkedő kocsiút itt még vegyes erdőben vezet. A 2011-2012-es aszályos évek kevés csapadéka a hegység feketefenyő-állományának jelentős pusztulását eredményezte. A több hektáron elszáradt fákon esetlegesen elszaporodó kártevők az ép növényeket is veszélyeztethették volna, ezért az erdő ritkítására kényszerültek. A kirándulók láthatják az egészségügyi fakitermelés következményeit, mivel az egész útvonal jórészt ligetes jellegű.

 

 

A Berzsenyi-kilátó


Kevesebb, mint három kilométeres, változatos terepen megtett séta, és a jobbról csatlakozó turistautak után értünk a Pető-hegyi pihenőhöz. 2002-ben a Berzsenyi-kilátót is felújították, így most erről az építményről élvezhettük a balatoni panoráma újabb szeletét. Tiszta időben akár a fél Dunántúl is látható. Kiránduló legyen a talpán, aki meg tudja különböztetni egymástól a két kilátót, és a róluk látható tájképet. Az ördögi hasonlatosság, mint később kiderült, az utolsó két kilátóra is igaz volt.

 


Ha mind a hét emelvényt utunkba akarjuk ejteni, akkor érdemes innen északkelet felé indulni. Murvás úton érkeztünk vissza a sárga jelzésre, melyen a balos ösvényt választva egyre beljebb hatoltunk a Keszthelyi-hegységbe. A Meszes-hegyi elágazást követően szintben haladva, vadászlesek közelében értük el a zöld keresztet, ahonnan a Pad-kű 408 méteres csúcsa következik. A hegység legmagasabb kilátópontja természetvédelmi területen fekszik. A dolomitvonulat számos ritka növény- és állatfaj otthona. A 2015-ben épített vörösfenyő csigalépcső 12,6 méterre vezet fel, ahonnan talán még szebb a Balaton nyugati partvonala.
A kis tisztáson álló kopjafák a megye híres túrázóinak - többek között Jakabfi Rudolfnak - állítanak emléket. Balatongyörök külső területéhez tartozik Büdöskút pihenőhelye, mely az egykor itt található forrásról kapta a nevét. A Vállus irányába vezető Medvehagyma tanösvény névadó növénye az erdő mélyén jól látható és szagolható.

 


Kis kitérőnket követően a zöldön Cseri-kapu irányába ereszkedtünk tovább. A kilátótúra vagy jelzett turistautak nyomvonala mentén vezet, vagy jól látható D betűk irányítanak. A Kitaibel-kilátó Vonyarcvashegy házai fölé nyújtózkodik a 225 méteres dolomittetőről. Ez a szintén 2002-ben átadott építmény puritán szerkezetű, a magasra nőtt fenyők némileg korlátozzák a kilátást. Mielőtt tovább indulnánk, érdemes a Fénykeresztet is felkeresni. Világszerte állítottak ilyen kereszteket, magasságuk egységes: a jeruzsálemi Golgota-hegy magasságának egy százada. Kivilágításának fényei szimbolikusak, bár ezt nappali fényben aligha láthattuk.

 

A Kitaibel-kilátó

 


Balatongyörökre a Lajos-völgy mentén érkeztünk. A Bélapi-pihenő is egyike a felújított csomópontoknak. Ha akarunk, pihenjünk meg itt az utolsó kapaszkodók előtt. A Garga-hegy tetején 45 évvel ezelőtt épített kilátót a keszthelyi erdészet, mely 2014-ben újult meg teljesen. A túra legkeletibb állomásairól a vulkáni tanúhegyek is megcsodálhatók. A Boroszlán tanösvény és Pele apó ösvénye is itt található, ezeken keresztül rövidebb kirándulás keretében is felfedezhető a környék. Hatodik állomásként a Boncsostetőn várt minket a Batsányi kilátó. Pazar panorámája a Balaton-felvidék legszebb arcára tekint. A balatongyöröki nyaralók között sétálhatunk le a partra, ahol a büfék már nagyüzemben sütik a lángost vagy a hekket. A főút másik oldalán, hetedikként a Szépkilátó placca zárja a sort, ahonnan a Badacsony bazaltsziklája kacsint vissza ránk.


A Batsányi-kilátó

 

 

Szöveg és fotók: dr. Kocsis Tünde

 

Ha te is szeretnéd megosztani a többiekkel a túrázás közben szerzett élményeidet, jelentkezz cikkíró pályázatunkra, és nyerj értékes nyereményeket!

A Pilis déli kilátópontjai

A Pilis déli kilátópontjai

2024.04.19.

Ha már unjuk a Pilis-tetőt, de könnyű elérhetősége miatt mégis erre esne a választásunk, ne a Két-bükkfa-nyereg felől, hanem Pilisszántó felől közelítsük meg. A déli lejtő látványos kilátópontjait tartalmas túrává fűzhetjük fel.

→ Tovább
110 éve épült az ország legszebb panorámájú turistaháza, a Vaskapu menedékház

110 éve épült az ország legszebb panorámájú turistaháza, a Vaskapu menedékház

2024.04.19.

Pazar kilátás, remek ételek, történelmi időket idéző, viharvert falak és madárcsicsergős természeti környezet várja azokat a kirándulókat akik fellátogatnak az Esztergom határában emelkedő Vaskapu-hegy ékkövéhez, az idén 110 éves Brilli Gyula Menedékházhoz. Az 1914-ben épült turistaotthon gyalogosan, kerékpárral, de akár autóval is jól megközelíthető.

→ Tovább
Kőszeg ostromának legendája, avagy Jurisics Miklós és Ibrahim pasa barátsága

Kőszeg ostromának legendája, avagy Jurisics Miklós és Ibrahim pasa barátsága

2024.04.18.

Kőszeg egy tündéri kis ékszerdoboz az Alpokalján, történelmi hangulatot árasztó utcáit, ódon várfalait, és az 1532-es ostrom történetét bizonyára mindenki ismeri. Azt azonban jóval kevesebben tudják, hogy a városka töröktől való megmenekülését a legendák szerint a hősies küzdelem mellett két nagyszerű ember barátságának is köszönheti.

→ Tovább