2014. MÁJUS450,- Ft
Top10
Kevésbé ismert természeti csodák
Nem tartoznak a legismertebbek közé, mégis rendkívül érdekesek
A Kék
Élet a Kéken
Újabb rész az Országos Kéktúra bejárásából
Technika
Izotóniás italok
Kinek és mikor szükséges a megfelelő folyadék utánpótlás? Mi kerül ezen ennyibe? Milyen termékek kaphatók itthon?
...és még sok más |
5 jármód - 92 oldal
GYALOGLÁS
A Kék
Élet a Kéken - 6. rész
(írta: Horváth Béla)
Az Országos Kéktúra tizenhetedik túrája a Börzsönyön vezet keresztül. Nagymarosról indulva hamarosan megmásszuk a Börzsönyi-peremhegységhez tartozó, 482 méter magas Hegyes-tetőt. A Köves-mező után keresztezzük a Vizes-árkot, és megérkezünk a Kóspallagi-medencébe. A Békás-rétet érintve jutunk el Kóspallagon keresztül a félúton lévő Kisinóci turistaházhoz, a Magas-Börzsöny lábaihoz. Felkapaszkodunk a 864 méter magas Nagy-Hideg-hegyre, majd a gerincen indulunk tovább a Börzsöny legmagasabb csúcsára, a 938 méter magas Csóványosra. Innen az Országos Kéktúra útvonala a Fultán-keresztet és a Saj-kutat útba ejtve leereszkedik Nógrádra.
Tantúrák
Zöld sziget a város tetején
(írta: Tóth Judit)
Budapest egyik legforgalmasabb csomópontjától alig negyedórányira vagyunk csak, mégis teljesen más világba érkezünk. A város zaja itt tompa morajlássá szelídül, s már a bejáratnál gyönyörű tavaszi héricsek és apró nőszirmok fogadnak bennünket. És ez még csak a kezdet!
Bozótmester
Tábori kényelem
(írta: Magyar Túlélő és Természetjáró Portál)
A városból érkező turista az erdő mélyén, távol a kiépített pihenőhelyektől is szeretne olykor egy kis komfortot és kényelmet. Pár könnyű eszközt, illetve egy megfelelően kiszabott és megvarrt vásznat kell csak magával vinnie, a többit pedig a közvetlen környezetében található faanyag adja.
Érdekesség
A bihari turizmus atyja
(írta: Tóth Judit)
Mikor a természetjárást sokan még inkább afféle furcsa hóbortnak tartották, Czárán Gyula már megszállottan kutatta a bihari hegyeket. Barlangokat tárt fel, turistautakat épített, könyveket írt, túrákat vezetett, és sok-sok emberrel ismertette meg ezt gyönyörű vidéket.
Szubjektív
Pádis legvadregényesebb útvonalán
(írta: Benecz "Paraferee" Ferenc)
Keleti határunkhoz közel van egy kicsiny hely, amelyet a Bihar-hegység gyöngyszemének vagy az Erdélyi-szigethegység virtuális kapujának is neveznek. Ez a mesébe illő vidék a Pádis fennsíkjának karsztvidéke. Megannyi szurdok, víznyelő, barlang és vízesés nyújt élménydús túrákat, de akad egy, amely a legvadregényesebb mind közül.
KERÉKPÁROZÁS
Biztonság
Amit a fejvédőkről tudni kell
(írta: Szalay Árpád)
Amikor húsz évvel ezelőtt belecsöppentem a hegyikerékpársport világába, még csak a versenyeken láttam bukósisakos bringásokat. Aztán szépen lassan megszokott látvánnyá vált az utakon a fejvédőt viselő bicajos, s nem néztek már ránk földönkívüliként a járókelők. Sajnos azonban még mindig túl kevesen figyelnek oda a fejük védelmére.
Szubjektív
Tisza-tavi templomok útján
(írta: Friesz Mónika)
Életünk egyik legjobb két napját bringáztuk végig Fodor Gusztáv és Fodor-Csipes Anikó tiszaszentimrei református lelkészek szervezésében. Rengeteget tanultunk, gyönyörű helyszíneken jártunk, nagyon sok kedves embert megismertünk, valamint számos barátságot kötöttünk utunk során.
Szerviz
Gyorssegély kerékpáros túrázóknak 1. rész
(írta: Szalay Árpád)
Aki kerékpározik, legyen akár városi bringás, avagy hardcore túrázó, biztosan belefutott már egy-két technikai problémába, amelyet a helyszínen kellett orvosolni. Defekt, elszakadt váltóbovden, esés miatt elfordult kormányszár... és még sokáig sorolhatnánk. Egyszerű feladatok, de tapasztalatom szerint mégis nagyon kevesen tudják megoldani azokat. Ezért is indítunk most egy rövid sorozatot, hogy bárki megtanulhassa az alapvető szervizfeladatok lépéseit.
Sztori
Dél-zalai sártúra
(írta: Környey Balázs)
Hagyományosan május első hétvégéjén bringás szezonnyitót tartunk Dél-Zalában. Jó kis buli, jönnek családok és barátok, felkészültek és felkészületlenek, kicsik és nagyok vegyesen.
LOVAGLÁS
Oktatás
Milyen felszerelést vigyünk az első órára?
(írta: Rásky Péter)
„Minden kezdet nehéz” – tartja a mondás, ami igaz a lovaglásra is. Nem elég ugyanis az elhatározás, ajánlatos még speciális lovasöltözék viselése is, amely megvéd a feltöréstől, illetve kényelmesebbé, biztosabbá teszi az első órák fáradalmas tananyagát. No de mit is vegyünk fel az első lovagláshoz? Ebben segít eligazodni e cikk, a kezdő lovas nem túl vastag pénztárcáját is figyelembe véve.
Hungarikum
Nemzeti kincseink – 2. rész
(írta: Rásky Péter)
A világon nem sok nép dicsekedhet lovas múlttal. A mi történelmünk során viszont meghatározó szerep jutott kitűnő lovainknak. A magyar rög, a tenyésztői tudás és a sajátos lóhasználat hatására kialakultak magyar lófajtáink, melyek közmondásos keménysége, gyorsasága egykor fogalom volt a világon.
Szubjektív
Terepen nem térkép a táj
(írta: Rásky Péter)
Lovas túra. Lelkesen vágsz neki még mindig, pedig néhány évtizede koptatod már a nyerget. Ennek ellenére elszántságod töretlen. A lovakat nem lehet megunni – a maguk módján mindig valami újat tanítanak neked. Tavasszal éled a természet. A zöld szín megannyi friss és kihívó árnyalatával csábít magához téged és lovadat. No és persze itt van még a jó társaság, tele a hozzád hasonló megszállottakkal, akiknek a ló hátán van a földi paradicsom. Irány a terep, a Balaton-felvidék!
KAJAK-KENUZÁS
Biztonság
Túra magas vízállásnál
(írta: Balogh József, Kiss Zoltán)
A tavaszi hirtelen hóolvadás, illetve a heves, időnként még júniusig is kitartó esőzések idején sok patak és folyó vízállása jelentősen megemelkedik. Gyakran az árterek is víz alá kerülnek. Ilyenkor a korábban vízi úton bejárhatatlan helyek is hajózhatók lesznek. Márpedig az elöntött ártéri erdő fái között szlalomozni igencsak örömteli, felemelő érzés. Az addig nyugodt vizek egyszerre gyors sodrású folyóvá válnak, melyek a sport nézőpontjából különleges élvezetet kínálnak. A magas víznél történő evezés azonban veszélyeket is hordoz.
Szubjektív
Túra az Óhalászi-szigethez
(írta: Hajdu Dániel - bekatutaj.net)
Nagyon téved, aki azt hiszi, hogy a Tisza-tó is a legtöbb víztározó egyszerű struktúráját követi. Zegzugos csatornáival, nádasaival, surranóival, elhagyott morotváival, a széles vízfelületek és az ártéri erdők váltakozásával minden bizonnyal a legsokszínűbb hazai vízitúra-paradicsom. Poroszlói bázisunkról indulva a számtalan úti cél közül ezúttal az Óhalászi-szigetre esett a választásunk.
Praktikák
Kenuzol? Érezd jól magad! – 1. rész
(írta: Malárik Attila)
Ha lent vagy a vízparton, süt a nap, lágyan lengedezik a szellő, van hajód, ott vannak a barátaid, szinte ellenállhatatlan vágyat érzel arra, hogy vízre is szállj. Jókedv és ambíció nélkül kár is lenne elindulni. Mit kell azonban ahhoz tenned, hogy kenuzás közben semmilyen fizikai ok miatt ne alakuljon ki olyan kellemetlenség, amely a következő alkalomtól elveszi a kedved? Óvd meg magad egyszerű módszerekkel a káros következményektől!
VITORLÁZÁS
Népszerű hajók
Balaton 25
(írta: Vobeczky Zoltán István)
Népszerű hajótípusokat bemutató sorozatunk újabb állomásaként ismét egy magyar tervezésű és hazánkban készülő típust ismerhettek meg. A Balaton-sorozat 25 lábas hajója tulajdonképpen 1984-ben született. A Balatonfüredi Hajógyár munkatársa, Szilágyi István ült a tervezőasztalhoz, és rajzolta le elképzeléseit.
Szezonkezdés
Ha május, akkor vitorlabontás!
(írta: Vobeczky Zoltán István)
„Akkor indul be úgy igazán a vitorlásélet, amikor Európa tavain is megjelennek a fehér vitorlák” – ezt néhány hete a Csendes-óceán egyik kikötőjében mondta Russel Coutts. Az Amerika-kupa-győztes vitorlázó számára nincs megállás, az óceánokon, tengereken ugyanis folyamatosan zajlanak a versenyek.
Táborozás
Gondolatok egy tábori naplóból
(írta: Vobeczky Zoltán István)
Már csak néhány hét, és ismét elérhető közelségbe kerül a vakáció. Ami nekem egy fantasztikus időszak, az szüleimnek azért „probléma” is, hiszen meg kell oldaniuk, hogy minden napra jusson program és „őrző” nekem. Szerencsére sok lehetőség adódik a megoldásra, és persze nekem is vannak javaslataim. Az például nagyon jó lenne, ha idén is elmehetnék egy vitorlástáborba, ugyanis tavaly is fantasztikusan éreztem magam. A trükk, amelynek biztosan be kell válnia, hogy kiteszem az asztalra a tavalyi naplómat, amelyben minden élményem benne van, hátha elolvassák a szüleim. Ez garancia lenne arra, hogy idén is mehessek…
TOVÁBBI CIKKEINK
Toplista
Hazánk kevésbé ismert természeti csodái
(írta: Tóth Judit)
Túlpörgetett életünkben hajlamosak vagyunk minden téren csak a legszebbre, a leghíresebbre, a legkülönlegesebbre figyelni. Éppen ezért most olyan látnivalókat mutatunk be, amelyek nem tartoznak a legismertebbek közé, mégis rendkívül érdekesek, és ahová mindenképpen érdemes ellátogatni
Mi kerül ezen ennyibe?
Izotóniás italok
(írta: Tihanyi András)
Aki komolyabb szinten sportol, és ügyel a megfelelő folyadékpótlásra, az tapasztalhatta, hogy a sportitalok egyáltalán nem mondhatóak olcsónak a magyarországi keresetek mellett. Élsportolóknál a havi 15–30 ezer forintot is elérheti a megfelelő folyadékpótlás költsége. Jogos a kérdés: mi kerül ezeken ennyibe?
Gasztro
Rácson sült halfilé főtt cékla-spenót salátával
(írta: Csigó Zita)
A halszeleteket bedörzsöljük sóval és borssal. Egyesével, olívaolajjal kikent, duplán hajtott alufóliára fektetjük, megöntözzük citromlével, majd becsomagoljuk. A hal könnyen szétesik a rácson, ezért szükséges alufóliát használni. A csomagot érdemes úgy elkészíteni, hogy sülés közben könnyen ki tudjuk azt bontani a hal puhaságának ellenőrzéséhez. A csomagokat rácsra helyezzük, a halakat készre sütjük.
Falvak
Ördögfiak vára
(írta: Fucskár Ágnes, Fucskár József Attila)
Hollókő jól sáfárkodik azzal a kitűnő adottságával, hogy a világörökségként nyilvántartott település felett még egy országszerte ismert vár is emelkedik. És amilyen kicsi ez az erősség, olyan sok legenda fűződik hozzá. Annyi, hogy az ófaluban, panoptikum formájában, külön kiállítást szenteltek azoknak.
Vásárlás | Előfizetés |