Keresés eredménye

Milyen egy beporzóbarát kert?

Az utóbbi években sorra látnak napvilágot a rovarok, köztük a beporzók fogyatkozásáról szóló tanulmányok. Mit tehet egy átlagember a beporzók védelme érdekében? Nagyon is sokat, és nemcsak egy kertben, de már egy erkélyen is.

2024.03.24.

Méreg helyett természetes védelem

A tavaly megindult pocokinvázió komoly problémákat okozott a mezőgazdaságban. A legtöbben a vegyszeres rágcsálóirtásra esküsznek, de vannak olyan gazdálkodók, akik méreg helyett inkább egerészölyvek, vörös vércsék, baglyok és más ragadozók segítségét veszik igénybe.

2024.02.21.

A Kis-Balaton vadmacskáinak titkos élete

Azt tudjuk, hogy a macskák, ha lehet, kerülik a vizet, pontosabban az úszást, így azt legkevésbé sem feltételeznénk, hogy egy vizes élőhely is lehet kedvező a vadmacskák számára. Erre a Kis-Balaton ragadozóemlős-kutatásai alaposan rácáfolnak.

2024.02.05.

Ezért ne karcolj az élő fába

Fatörzsbe vésett szívecskét valószínűleg már mindenki látott, mostanában viszont az is egyre gyakrabban előfordul, hogy az élő fákba különböző ábrákat vésnek a természetben járók. Biztosan sejted, hogy ez nem tesz jót a növénynek, most azt is kifejtjük, miért, és megpróbálunk utánajárni, mi készteti arra az embert, hogy belerondítson a természetbe.

2023.10.26.

Egy varázslatos tó a Kékes árnyékában

A Kékes északi oldalában található Pisztrángos-tó a környéket járó túrázók egyik kedvenc pihenőhelye. Nem csoda, hisz egy meseszép helyről van szó. Azt azonban kevesebben tudják, hogy a tónak kulcsfontosságú szerepe van a környék kétéltűinek életében.

2023.09.29.

Segítsük a baglyokat, és ők is segíteni fognak nekünk

Magyarország tíz fészkelő bagolyfajából öt lakott területeken is él vagy kimondottan emberkövetőnek számít. Települési jelenlétük azért fontos, mert ezek a madarak elsősorban kisrágcsálókkal táplálkoznak és fiókáikat is ezekkel etetik. Így biológiai úton segítenek kordában tartani a városokban is problémát okozó egereket és patkányokat.

2023.09.18.

Először figyelték meg ezt a kivadult teknősfajt a Tiszán

Eddig kizárólag házi kedvencként, otthon tartott teknősfaj kivadult példányára bukkantak a Közép-tiszai Tájvédelmi Körzetben, ami nem biztos, hogy jó hír, hiszen ennek az újonnan megjelent idegenhonos fajnak a természetes környezetben történő előfordulása sok kérdést vet fel.

2023.08.24.

A Mátra magányos remetéje

Az ország egyik legritkább rovarfaja a remetebogár, nevéhez méltóan szereti az erdő csendjét, kerüli a zavarást, és még rajzani is akkor rajzik, amikor más rovarok már túl vannak ezen. Míg pár száz évvel ezelőtt a remetebogár átlagos fajnak számított hazánkban, a megfelelő élőhelyek fogyatkozása miatt mára nagyon megritkult.

2023.07.23.

A pannongyík esete a nagyvadakkal

Egyik legrejtélyesebb hüllőfajunkkal ritkán lehet találkozni, nemcsak azért, mert parányi, de azért is, mert az országban csak pár helyen fordul elő, például Budapesten, a Sas-hegyen, a Kelet-Cserhátban vagy a Mátrában. Mi most ez utóbbi helyen próbáltuk megkeresni őket.

2023.07.21.

Tombol a kánikula, olvass a havasi cincérről

Hazánk állatvilágának e páratlanul impozáns képviselője nemcsak azzal büszkélkedhet, hogy a legnépesebb rovarrend tagja, hanem azzal is, hogy az 1997-ben alapított Duna-Ipoly Nemzeti Park szimbóluma. Nem véletlenül élvez ugyanakkor természetvédelmi oltalmat. Ha megpillantjuk kifejlett példányait, ragadjuk meg fényképezőgépünket, és ne habozzunk exponálni.

2023.07.14.