Ti írtátok

Osszátok meg ti is az élményeiteket a Turista Magazin olvasóival!

Szöveg és fotó:
2017. május 24.

Úttalan utakon az uhuk nyomában

Természeti értékeink megfigyelése és védelme sok esetben kíván speciális terepi tevékenységet. Számos, emberi jelenlétre érzékeny faj él a magyar táj legeldugottabb, legnehezebben járható területein. Egy ilyen helyen jártunk.

Az egész éves megfigyelőmunka gyümölcse a májusi bagolygyűrűzés. Az uhu vagy nagy fülesbagoly (Bubo bubo) fokozottan védett hazai fajunk, a legnagyobb bagoly. A vadászok vadásza képes elkapni és elfogyasztani rendkívül sok ragadozó emlőst és madarat, és például olyan nehezen fogyasztható táplálékot is, mint a keleti sün (Erinaceus roumanicus).

 

 

Bereczky Attila vadgazda és agrármérnök, erdész, búvár, ipari alpinista, hegymászó, barlangkutató, barlangi mentő, extrém favágó. 20 év alpinistamúlt tapasztalatát azonban nemcsak megélhetésre, de hobbijának támogatására is felhasználja a hazai természetvédelemben. Nekivágtunk hát négyen a nagy útnak, Ati, a két gyerkőce és jómagam, hogy kézre kerüljön a szaporulat, ami így tavasszal nagyon jó adathalmaz lesz majd az adott év értékelésére.

 

  

 

Úttalan utakon, hegyi patakokon át vezetett utunk az Aggteleki Nemzeti Park területén található territóriumokba. Az alpintechnikának és Ati szaktudásának hála végig biztonságban voltunk. A méretes tollgombócok szülei a jöttünkkor ugyan odébbálltak, de a gyors gyűrűzés után már újra a szülők társaságában feküdtek a kicsik.

 

 

Az est leszállta előtt érkező hirtelen eső tapintatosan jelezte, hogy a gyűrűzőmunkának lassan vége szakad. Elkeseredésre azonban semmi okom nem volt, jó kis túra volt, nagyon sok szép (számomra eddig ismeretlen) természeti képződményt is megismerhettem. Hazafelé - már sötétben - pedig csak arra gondoltam, hogy eljött a baglyok vadászideje, hamarosan enni kaphatnak és növekedhetnek a kisbaglyok.


Képek és szöveg: Morvai Szilárd

Ahol véget ért a „Másfélmillió”: a cáki pincesor

Ahol véget ért a „Másfélmillió”: a cáki pincesor

2024.04.16.

„Arany ágon ül a sármány, kicsi dalt fúj fuvoláján...” – szállt a dal 1979. október 15-én, megannyi felnőtt és iskolás gyermek ajkáról a cáki szelídgesztenyésben. A fehérre meszelt boronafalú, zsúptetővel fedett kis meseházak közt a vidáman pattogó tábortűz fényénél, a frissen sült gesztenye illatával átszőtt éjszakában két és fél hónap után megkapó hangulatban zárult le egy legendás vándorlás.

→ Tovább
Panorámás sziklagerinc a Mátraalján

Panorámás sziklagerinc a Mátraalján

2024.04.13.

Mátrafüred látogatottságával csak a hegység kevés kirándulóhelye tudja felvenni a versenyt. Ha éppen nem a tömegre vágyunk, de élvezni akarjuk a Mátra vadregényes tájait, akkor térjünk le a 24-es útról, és vegyük célba Pálosvörösmartot.

→ Tovább
Pusztulásában is csodaszép a vadregényes Bél-kő

Pusztulásában is csodaszép a vadregényes Bél-kő

2024.04.10.

Ennek a tragikus sorsú hegynek közel egy évszázadon át fúrták-faragták minden porcikáját, sziklagerincének eredeti szépsége a múlt ködébe vész, de még ilyen állapotában is az ország egyik legszebb, legkülönlegesebb hegyorma.

→ Tovább