
A Keleti-Mecsek esszenciája
A Keleti-Mecsek egyik völgyfőjében áll a Réka-kunyhó, a térség felfedezésének ideális elhelyezkedésű bázisa. Szomszédságában a hegyvidék messze földön neves látnivalóit találjuk: a Mecsek legmagasabb pontját, a Zengőt, Óbányát és vízesésekkel, zúgókkal tarkított völgyét, illetve Kisújbánya kilátóját.
→ Tovább
Végóráit éli Palócföld mesebeli várromja
Alig háromnegyed óra autóútra a fővárostól, Hollókő közelében, Palócföld szívében egy elfeledett vár romjai omladoznak az erdő mélyén.
→ Tovább
Kémény-szikla, az egyik legszebb pilisi kilátóhely
Ritkán adódik olyan alkalom az utóbbi évek téli időszakában, hogy sziporkázó napfényben, enyhe időben és csillogó hóban kirándulhassunk. Amikor még a tél az úr a tájon, de már a tavasz illatát érezzük a levegőben. Az olvadás utáni sár viszont még nem rondít bele az erdei kirándulás élvezeti értékébe. Elcsíptük az idei tél talán legszebb napját a Pilis nyugati szélének legjobb kilátópontján.
→ Tovább
Fallóskúti villámvizit – Kiút az örvénylő spirálból
Mária-kegyhely égi megrendelésre, egy hitében megingathatatlan, elmegyógyintézetet is megjárt asszony, egy főállású remete és egy szürkeségbe dermedt, mégis egyfajta megváltással felérő hétköznap.
→ Tovább
Panorámák a mátrai hóhatár két oldalán
A tél szürke, hó- és napfénynélküli arcából már éppen eleget láttunk. Remek hír tehát az újabb adag hó, főleg, hogy az időjárás napsütést is hoz a magasabb hegyekbe. Érdemes érte egy csendes hétköznapon egészen a Mátra legmagasabb csúcsaihoz utazni.
→ Tovább
Makkoshotykától Sátoraljaújhelyig
Gyönyörű erdőben, az ország egyik legöregebb fájának érintésével sétáltam el Makkoshotykától a Nagy-Nyugodóig.
→ Tovább
Röpködtek a mínuszok, csúsztak a lécek Bükkszentkereszten
Az új hazai hidegrekordot (-35,5 Celsius fok) pont aznap mérték a Bükk-fennsíkon, amikor mi onnan légvonalban úgy 10 kilométerre vidáman, kimelegedve csúszkáltunk a léceinken Bükkszentkereszt határában.
→ Tovább
Bakonyi „vízitúra” az Ördög-árok sziklatengerében
Ha esik, ha fúj, én megyek. Ez alkalommal pedig még társam is akadt ehhez a télvízi túrához, ami a Bakony egyik legszebb látványt nyújtó sziklakatlanjába vezetett.
→ Tovább
Bepillantás a Mátra „lelkivilágába”
A Tarjánka-szurdok a természetjárók mellett a geológusoknak is kuriózumnak számít, ők ugyanis természetes földtani feltárások sorozatát tanulmányozhatják a helyen.
→ Tovább
Zord időben is kincsekre leltünk a Káli-medencében
„Nincs rossz idő, csak rosszul öltözött turista.” Szabadidős tevékenységre tökéletesen alkalmatlan időben indulva csupán Rockenbauer Pál legendás félmondata nyújtott némi vigaszt a Badacsonytól Szentantalfáig tervezett túránk első kilométerein. Délutánra azonban a bágyadt téli nap fényében fürdő Káli-medence falvainak Toscanát idéző hangulata minden nehézségért kárpótolt minket.
→ Tovább
A téli Bükk szörnyűségei és szépségei – Szilvásváradi sítúra
Nálam (amióta nem vagyok barlangász) a tél a sífutó túrák szezonja. Ha még hó is adatik, akkor indulni kell. És jött a hír: a Bükkben 30 centis is lehet a fehér takaró. Jött a hír, mi pedig mentünk.
→ Tovább
Körtúra a Bükk nyugati kapujában
Felsőtárkány közelében – bármerre is induljunk – jobbnál jobb túraútvonalakat találunk. Én ezúttal egy félnapos körtúrát tettem, amely nemcsak a látnivalók miatt volt változatos, de az időjárási körülmények is azzá tették, hisz hóból, sárból, borúból és derűből egyaránt kijutott.
→ Tovább
Magyarország hetedik természeti csodája
Az ország legészakibb pontjával is büszkélkedő Füzér község felett 170 méterrel, egy minden évszakban igen látványos bérc tetején áll az ország egyik legszebb vára, melynek a Zempléni-hegység magasabb vonulatai adnak egyedülállóan szép keretet.
→ Tovább
A Keleti-Mecsek legszebb gyöngyszemeit fűzi fel az Üvegesek útja
Pazar útvonalvezetés, párját ritkítóan ötletes tematika, egykori üveghuták helyére települt, megkapóan szép kis falvak, gyönyörű természeti környezet, mindez egy jól megtervezett egynapos körtúrába tömörítve: ez a Kelet-Mecsek Tájvédelmi Körzet legszebb látnivalóit bemutató, érdekes jelzésű Üvegesek útja.
→ Tovább
Amikor csend telepszik a Szalajka-völgyre
A népszerű turisztikai célpontokat sokan épp az ismertségük és az ezzel együtt járó tömeg miatt kerülik el. De ha az embernek mázlija van – és egy szabad hétköznapja –, még az is megtörténhet, hogy egyedül találja magát az ország egyik legnépszerűbb kirándulóhelyén.
→ Tovább
Mesés hóesésben Óbányától a Rékavárig
A Keleti-Mecsek gyöngyszemétől, Óbányától, az ősi Rékavárig bejárt körtúránkon megkaptunk mindent a természettől, amiben reménykedtünk, és azt is, amiben csak titkon bíztunk.
→ Tovább
Regéctől Makkoshotykáig
Ezt a szakaszt a rövid kitérőkkel elérhető sziklaszirtek, kilátópontok, egy szép nyírfaerdő, és a lassan eltűnő egykori rétek, legelők tették különös élménnyé.
→ Tovább
Téli túra a behavazott Orfűn
A Nyugat-Mecsekben fekvő Orfű népszerű turisztikai központ, nyáron megtelik nyaralókkal, fürdőzőkkel, kirándulókkal, de télen, különösen egy havas hétköznapon egészen más arcát mutatja a táj.
→ Tovább
Kékestető pici kékkel
Kékestetőn megnyitott a bakancsmosoda! És mivel egész hétvégén vártuk a havat, de Budapest környékére nem jött, muszáj volt nekünk a hóhoz menni. A gyerekek ebédjét már rég lemondtam az oviban, hogy hétfőn akkor szánkózunk.
→ Tovább
Vadromantikus szurdok, melyet a gyerekek is imádni fognak
Ha különleges kirándulóhelyet keresel Budapest közelében, a Holdvilág-árok jó választás. A hatalmas sziklafalakkal szegélyezett kiöblösödő szurdok kalandos ösvényt kínál trükkös patakátkelésekkel, méretes, mohás kőgörgetegek és bedőlt fatörzsek kerülgetésével. Főleg hétköznap, télen, amikor nagy valószínűséggel rajtad kívül senki nincs a völgyben, és háboríthatatlanul élvezheted a természet csendjét és nyugalmát. Aki végigmegy rajta, nem bánja meg.
→ Tovább
Kéktúrából kalandtúra a Visegrádi-hegységben
Harmadszor járom már az OKT-t, azt gondoltam, hogy egy rövidke Pilisszentlászló–Visegrád-szakaszon nem érhet különösebb meglepetés. Óriásit tévedtem. Pazar kilátások kápráztattak el, majdnem elgázolt egy komplett vaddisznókonda, a Borjú-főn mellbe vágott egy Wass Albert-idézet, majd végül a visegrádi vár erdőben rejtőző, omladozó falai mellett egy avarban lapuló, elfeledett Mátyás király emlékmű pörgette fel a fantáziámat.
→ Tovább