
Családi evezés a Tüskevár-vidéken
A Kis-Balatonon könnyed, rövid evezéssel juthatunk a Diás-szigetre, és fedezhetjük fel Fekete István regényeinek világát. Képgalériánkban egy kis ízelítőt adunk ebből.
A mostani penzumunk nem a nagy távolságokról fog szólni, hisz a három nap alatt alig 40 km-et teszünk meg. Viszont a rövidségért bőven kárpótol majd a szintemelkedés (cca. 1800 m) és a várhatóan életre szóló élmények ebben a csodavilágban.
Folyamatosan zajlik a bükki erdőtűz okozta károk felmérése, de már most is látszik, hogy fokozottan védett növény- és ritka rovarfajok is áldozatul estek.
Feltehetően a korábban Acsa és Aszód, illetve Galgamácsa környékén észlelt állat bukkant fel Kismaros határában.
Sokan rovarnak hiszik őket, és nem kevesen undorodnak tőlük, pedig nagyon fontos szerepük van, és egyáltalán nem kártékonyak.
Látogatásunkkor jó néhány érdekes, már-már meghökkentő tényt tudtunk meg az épület történetéről – ezek közül mesélünk el most ötöt.
Tavaly egész évben volt annyi baleset, mint idén eddig, ráadásul már 25-en életüket vesztették.
A rétisas az egyik legkorábban költő madárfajunk, a fiókák mostanra már el is hagyták az otthon melegét.
Jócskán benne járunk a nyárban, az ultraibolya-sugárzás is a plafont verdesi. S miközben rettegünk a medvétől, az UV-sugárzásra pedig fittyet hányunk, pedig valós veszélyt jelent.
Nemrégiben három napot töltöttünk az ország északkeleti szegletében, Szatmár-Bereg hangulatos és sokszínű tájain. Három nap persze nagyon kevés, de ennyi idő alatt is sok érdekes látnivalót sikerült felkeresni.
Egy kellemes nyári estén a fonyódligeti Balaton-parton üldögélve egy pohár itallal kezünkben, a naplementét szemlélve nyugodt szívvel kijelenthetjük, hogy hazánk egyik legszebb vidékén élvezzük éppen az élet szépségeit.
Biztosan sokan hallottak már a funkcionális outdoor ruházat fogalmáról, de kérdés hogy mennyire vagyunk tisztában azzal, hogy mit is jelent ez, milyen ruhadarabokra vonatkozik ez a kifejezés és mi célt szolgálnak?
Hallottál már Nagytevelről és a taváról?
A hazai arborétumokban és füvészkertekben ráadásul mindig pompázik valami, még most, a legnagyobb kánikula idején is, de sokban színes programokkal is várnak.
A Mecsekben található Meleg-mányi-völgy méltán népszerű a túrázók körében, hisz az itteni mésztufagátak, források, kis vízesések valóban különleges látnivalói a hegységnek.
Tudtad, hogy van a Garam mellett egy kisváros, ahol Schubert és a Sacher-torta megalkotója is dolgozott? Látnivalók a folyó mentén, amelyekért érdemes kiszállni a csónakból.
A kérdésre adódik a válasz, hogy természetesen a Kis-Balatonon, pedig nagyon messze járunk az igazságtól.
A hazai szakember egy, új idegenhonos inváziós kabócafaj megjelenésére figyelmeztet, amely a szőlőben tehet jelentős károkat. De mit lehet tudni róla?
A Cserhát eldugott lankái között egy ritka földtani értékre bukkanunk, amely geológiai érdekességén túl lenyűgöző látványt is kínál. Mindezt, egy fantasztikus panoráma övezi, amit órákig is elnézne az ember.
Gondoltad volna, hogy a Csepel-sziget déli szeglete vagy éppen az érd-ófalusi Duna-part is kincseket rejt? Összeállításunkban olyan Budapesthez közeli helyszínekről olvashatsz, amelyeket a folyó varázsol különlegessé.
E számos értéket rejtő táj pazar sziklacsodáit, vadregényes erdőtáját, legjeit jelentő hegyeit, és a Mátrára nyíló panorámás lankáit foglalja magába ez a változatos és nem túl nehéz (22-28 km-es) körtúra.
Sétálnál a kellemes napsütésben a tóparton, vagy strandolnál egy jót? Mutatunk öt kevésbé ismert festői tavat, amit érdemes felkeresned, ha túrázással összekötött vízparti pihenésre vágysz.
Hol élt Móricz Zsigmond, mit jelentett a „hölgyóra” a folyó partján? Aki végigjárja a helytörténeti tanösvényt Leányfaluban, többek között ezekre a kérdésekre is választ kap.
Összevont lapszámunkban négy olyan, kevésbé ismert vízitúrahelyszínt járunk be, amelyek rendre előkelő helyen szerepelnek az evezősök ranglistáin, s ezek apropóján egyúttal megidézzük a mára jórészt eltűnt árterek gazdag vízi világát is.