
Szemet gyönyörködtető természetfilmek Magyarországról
Ha kicsit is érdekel a természet, ezeket a hazai filmeket ne hagyd ki. A pandémia miatti bezártságérzést kipróbáltan remekül oldják. A teljesség igénye nélkül szubjektív válogatás következik.
A cseh kucsmagomba a tavaszi erdő egyik legelső gombája, és szezonnyitóként talán a legjobban örülnek neki a gombászok. Márciustól június elejéig hozza termőtesteit, és ami jó hír, hogy kedvező időjárás esetén igen gyakori.
Április 24-én, szombaton a Visegrád-Nagymaros-Zebegény-Dömös-Nagymaros-Visegrád útvonalon indulnak újra a hajós körjáratok. Júniusban három további körjárat is indul majd.
Kétségtelen, hogy a természetjárás az a műfaj, amit csinálni a legjobb, de azért jó az is, ha csak nézzük, ahogy mások az országot járják. A Másfélmillió lépés Magyarországon megteremtette itthon a műfaj alapjait, és most, több mint 40 év elteltével is nagy élményt jelent. Cikkünkben olvashatsz az azóta készült, a klasszikust idéző kéktúrás filmekről is.
A vibráló egyéniségű természetfilmessel, a PET Kupa társalapítójával beszélgettünk környezetvédelemről, a vadon élő állatok helyzetéről, a tudományos ismeretterjesztés reneszánszáról, és arról, miért olyan fontos, hogy a fiatal generációkat is komolyan vegyük.
Évszázados kultúrák és ősi vallási rítusok, sziklamászás grandiózus helyszínen, a londoni Királyi Botanikus Kert rejtett világa – a szerkesztőség tagjai most bemutatják a legkedvesebb természetfilmjeiket. Az igazán sokszínű válogatásból ti is kedvetekre szemezgethettek, néhányat pedig közvetlenül az oldalunkon is megnézhettek.
A Magyar Kerékpárosklub idén is megszervezi a hétköznapi kerékpározást népszerűsítő kampányát Inkább bringázz! néven.
A 72 km hosszú Bükki Kék Magyarország legnagyobb átlagmagasságú hegységét szeli át, igazi expedíciót tartogatva mindazok számára, akik e vidék kevésbé ismert és változatos részeit szeretnék megismerni.
A meredek sziklafalak – legyenek akár természetes eredetűek vagy bányaművelés nyomán keletkezett, mára felhagyott falak – több ritka növény-és állatfaj számára is alkalmas élőhelyet jelentenek.
A nárciszokat, a tulipánokat, a magnóliafákat és a juharfákat is megcsodálhatod a Nemzeti Botanikus Kertben, ami újból várja a látogatókat.
Magyarországon számos furcsa formájú szikla meredezik, melyeket az erózió faragott ki az évmilliók alatt. Most öt érdekes sziklaformációt mutatunk be túratippekkel.
A Bakony déli lankái között megbújva egy nem mindennapi földtani értékre lelhetünk. A Csárda-hegyi őskarszt látványa lenyűgöző.
Kilátóztunk a Magas-hegyen, majd a -huta nevű falvak régi, szép házai és patakok völgyei mentén vitt utunk a Nagy-Nyugodótól Kishutáig a Zemplénben.
Nemti határában egy meredek lejtőből kiemelkedő, bizarr kinézetű sziklaképződmény figyelhető meg. Kalandra fel, irány a kövek világa!
A Bakony hegység központi és egyben legvadregényesebb része az Öreg-Bakony. Van egy kiváló túratippünk e varázslatos vidék bebarangolásához, amely kötöttségek nélkül tárja elénk hazánk e természeti kincsekben oly gazdag és páratlan területét.
A Balaton-felvidék tanúhegyeinek királynője pazar kilátópontjaival, káprázatos környezetével mindig elvarázsolja az embert. Éppen ezért választottuk idén is ezt a gyönyörű bazalthegyet első, egész napos tavaszi túránk célpontjául.
A fokozottan védett volgamenti hérics legnagyobb hazai, őshonos állománya a Körös-Maros Nemzeti Parkhoz tartozó Csorvási-löszgyepen található.
Ha valaki terepen szeretne bringázni, azt Magyarországon elméletileg nem teheti meg akárhol. Ezt sokan nem tudják.
Az utóbbi évtizedekben világszerte egy agresszívan terjedő gombafertőzés, a kitridiomikózis veszélyezteti a kétéltűeket. A gomba terjedésében az embernek is szerepe lehet, például akkor, ha kézbe veszi a békákat.
A Telgárthy-rét felett szerényen megbújik egy arborétum is, égig érő fenyőkkel, hangulatos sétautakkal és egy szépséges kis szurdokkal.
A vízügyesek társszervezetekkel és civilekkel együtt hónapokon keresztül keményen dolgoztak.
Olyan növényeket válogattunk össze, amelyek a világon természetes körülmények között sehol máshol nem fellelhetőek, csak nálunk.
Mérgező? Kiirthatatlan? Vagy esetleg elviselhetetlen a szaga? A cikkünkből kiderül, mi a gond a bálványfával.
A lápi póc, amely bár 60 millió éves múlttal bíró faj, az ember képes volt egy pillanat alatt végveszélybe sodorni.
Íme, öt újabb, a természet- és országjáráshoz valamilyen módon kapcsolódó könyv.
A titokzatos fajt nem is olyan régen, 2010-ben írták le, azelőtt csak az afrikai bozóthús-piacok tanúskodtak a létezéséről.
A Tapolcai-medence tanúhegyein a kőbányászat szerencsére már valóban a múlté, a közeli Uzsán éppenséggel Közép-Európa legnagyobb kiterjedésű bazaltbányáját találjuk.