
Fotópályázat

Június–júliusi témánk: Kedvenc fám
„Köveskál határában található a fotón látható vadkörtefa, népiesen vackorfa. Hosszú évek óta minden évszakban megörökítem, figyelemmel kísérem a sorsát. Rengetegen fotózzák, és mára már a környék ikonikus fájává nőtte ki magát. A kompozíció egy 70–300mm-es teleobjektív segítségével készült, háttérben a Gulács és Tóti-hegy.”
Fotópályázat

Április–májusi témánk: Madarak a természetben
„A fotó Bokros közelében a pusztaságban készült. A gyurgyalag egy kacsafarkú szendert hozott a párjának, amit többször feldobott a levegőbe, a szender pedig az egyik alkalommal megkísérelte a menekülést, és épp ezt a pillanatot láthatjuk a képen.”
Fotópályázat

Február-márciusi témánk: Kedvenc barlangom
„A műegyetemi építőmérnök-hallgatóknak tartottunk mérőtábort Jósvafőn, ahol vizsgálatokat végeztünk az Aggteleki-karsztvidéken. Megmértük a Tohonya-patak vízhozamát, a Vass Imre-barlangban karsztos beszivárgást vizsgáltunk és lézerszkennelést végeztünk. A munka mellett persze jutott idő kikapcsolódásként a Baradla-barlang bejárására – ekkor készült a kép –, Szádvár megtekintésére és még csillagnézésre is.”
Fotópályázat

December-januári témánk: Kedvenc vár- vagy templomromom
„Egy októberi délutánon barátokkal látogattuk meg a várat. Ködös és párás volt az idő, de szerencsénkre mire felértünk a romokhoz, tisztult kissé a köd, és halványan előbújt a nap. A hegyről lefelé menet a várra visszanézve összeállt a fejemben a fénykép kompozíciója a köddel, a várral és a nappal. Futnom kellett, hogy megfelelő helyet találjak a fotó elkészítéséhez, mivel a nap kezdett lebukni a hegy mögé. Csak a fotó elkészülte után vettem észre a várfalon álló személyt, aki a »kísértetet« alakítja a képen.”
Fotópályázat

Október-novemberi témánk: Ősz az erdőben
„Egy őszi délelőtt, míg a völgyet köd lepte, felfelé baktattunk az erdei úton a Prédikálószék irányába. Mihelyst elértük a ködhatárt, és a napsugarak áttörték a párát, csodás látvány tárult a szemünk elé.”
Fotópályázat

Augusztus-szeptemberi témánk: Állatok a természetben
„A fényképen egy selyemgém látható, amint éppen megrázza magát, és tollai elegánsan körülveszik őt. A madár megközelítése igazi kihívás volt. Az odavezető út egy helyenként gyorsan mélyülő, mocsaras vidéken vezetett át, amelyet mellcsizmában jártam be egy forró nyári napon.”
Fotópályázat

Június-júliusi témánk: Kedvenc kilátóm
„A fotó egy őszi naplemente alkalmával készült, amikor két, egymást követő naplementét is a kilátóban töltöttem. Sajnos az első nap nem vittem magammal semmilyen fotós felszerelést, csak egy jót túráztam a kilátóig. Viszont a színeket, fényeket látva nem volt kérdéses, hogy mielőbb visszatérek ide, és megörökítem. Egy nap telt el. Szerencsémre másnap az elképesztő látványt a Duna fölé bekúszó köd csak tovább fokozta. Megvártam, amíg a kilátó teljesen kiürül, és már engedtem is fel a drónomat. A fotók elkészülte után pedig felcsaptam a fejlámpámat, és sötétben lesétáltam.”
Fotópályázat

Április-májusi témánk: Pompás virágok
„A képet 2021 áprilisában készítettem Debrecen határában, ahol megtalálható a magyar kökörcsin egy szép állománya. Minden évben kijárok ide, és idén már március elején kibújtak az első virágok. A legszebb képeket szórt fényben lehet készíteni róla, így a felhős idő is alkalmas a fotózására. Azon túl, hogy egy védett, ritka növényről beszélünk, a fotó szépségét számomra a virág különleges kinézete adja, ahogy a fény felerősíti egyedi karakterét.”
Fotópályázat

Február–márciusi témánk: Fagyos természet
„A fotót január első felében készítettem a balatonboglári Vejtey Ferenc sétány partján napnyugta előtti időszakban. A fagyos napoknak köszönhetően a Balaton vize is elkezdett befagyni. A szeles idő egyre inkább a déli part felé sodorta a tó vizét, darabokra törve ezzel a Balaton jegét."
Fotópályázat

December-januári témánk: A legjobb túra, amelyhez a TM adott ihletet
„Egy őszi napra kirándulást szerveztünk, és végül családommal és fotós barátunkkal a Turista Magazin által ajánlott Megyer-hegyi tengerszemet látogattuk meg. A célhoz érve csodás látvány fogadott minket, a gyönyörű sziklafalak, a csodás őszi ruhába öltözött fák elképesztő látványt nyújtottak. Érdemes meglátogatni a Megyer-hegyi kilátót is, ahonnan gyönyörű a kilátás, de a tengerszemhez vezető út is élményekben gazdag, hiszen mókusokkal, harkályfélékkel is találkozhatunk.”
Fotópályázat

Novemberi témánk: Erdei kápolnák
„Hobbi drónfotós vagyok, és szeretek érdekes helyszíneket, tájakat, épületeket bemutatni képeimmel. Így találtam rá erre a kis eldugott kápolnára is Csákvár határában. Nem láttam még róla hasonló fotókat, ezért gondoltam, készítek párat. A kápolnát egy könnyed sétával meg lehet közelíteni, akár kisgyerekes családok is felkereshetik hétvégi program gyanánt.”
Fotópályázat

Októberi témánk: Gombák
„Nyár elején az Izra-mocsár felől másztam meg a Nagy-Milicet, és eközben találtam a képen látható gombát. A gomba lábánál található nyálkás képződmény miatt érdekesnek találtam, ezért makroobjektív segítségével készítettem róla egy közeli képet. Otthon kerestem rá, hogy a képen egy amoebozoa található, amiről aztán a képet is elneveztem.”
Fotópályázat

Szeptemberi témánk: Ember a tájban
„Imádom a pitymallatot. Ilyenkor más a természet szövete: a hangok, az illatok, a levegő, a fények. A Balaton-felvidéken mindez felerősödik napkelte tájékán. Már régóta vágytam rá, hogy hajnali fényekben élhessem át a tanúhegyeket.”
Fotópályázat

Július-augusztusi témánk: Élet a folyón
„Januárban a jó időre való tekintettel kimentem egyet horgászni a Duna-partra. Ilyenkor, ha tehetem, viszem magammal a fényképezőgépemet is, arra az esetre, ha nem is halat, de valami kellemes fotótémát találok. Ez történt ezen a friss, párás reggelen is.”
Fotópályázat

Júniusi témánk: Tanúhegyek
„Visszatérő vendég vagyok a Csobáncon, az év több hónapjában is megfordulok itt. Tavaly októberben fotós barátommal indultunk el napkeltét fotózni ide. Már régóta szerettem volna egy ködös képet készíteni a Tapolcai-medence tanúhegyeiről, ami végre sikerült is. Élőben nagy élmény volt látni felülről, ahogy a köd bekúszik a Balaton és a Káli-medence felől a hegyek közé.”
Fotópályázat

Májusi témánk: Szimmetria a természetben
„Egyik kedvenc virágom a szegfűfélék családjába tartozó fehér mécsvirág. Szívesen fotózom ellenfényben, hisz a szárat, leveleket, virágot borító apró szőrök egyfajta glóriát vonnak a növény köré. Ezt a virágot Gyöngyöstarján határában, az árokparton sikerült lefotózni.”
Fotópályázat

Áprilisi témánk: Hüllők és kétéltűek
„Teendőim Bujákra szólítottak, ahol tudtam, hogy a Honvéd Üdülő melletti tóban béka is akad bőven. Így a munkafelszerelés mellett fényképezőgépet is vittem magammal, és elsősorban barna varangyot szerettem volna fotózni. Rengeteg tavi és kecskebéka fogadott a vízben, de varangyból csak egyetlen példányt találtam. Nagyon óvatosan mozogva, a végén már lehasalva kúsztam közelebb hozzá, és elég sok időt töltöttem el a megfigyelésével a kép elkészültéig, amelyhez egy nagy gyújtótávolságú makróobjektívet használtam.”
Fotópályázat

Márciusi témánk: Fényjáték
„Egy csodás, Apajpusztán eltöltött nap végén hazafelé tartottunk, utunkat a lemenő nNap kísérte. A távolban az út mellett megláttam egy darut, én pedig megkerestem azt a perspektívát, ahol a napot még egy kicsit »vissza tudtuk tartani « szimbolikusan.”
Fotópályázat

Februári témánk: A havas táj csodája
„Nagyon vártam már a havazást, így amikor elkezdett esni, fogtam a fényképezőgépem, a drónom, és kimentem a Bükkbe. Ködös, hideg idő volt, így csak a földről tudtam fotózni. Hazafelé tartva azonban kb. 10 percre valamennyire kitisztult a levegő egy kisebb területen Káposztáskert előtt, így készülhetett el ez a kép is a levegőből.”
Fotópályázat

December-januári témánk: Árnyékvilág
„Régóta vártam arra fényképezőgéppel a kezemben, hogy érintetlen, nagy havat találjak a hegyekben. Aztán szerencsémre ez megtörtént pár éve Galyatetőn. A szikrázó napsütés szebbnél szebb árnyékokat rajzolt a szűz hó felszínére. Az élményt csak fokozta, hogy a »rajzvászon« nem volt sík.”
Fotópályázat

Novemberi témánk: Vadak a természetben
„A kép késő ősszel készült, amikor a róka már szép téli bundát öltött. Megjelenése harmóniában volt az őszi erdő vöröses, barnás színeivel. A ravaszdi a hívóhangra kíváncsian érkezett a fák közül, egy rövid ideig nézett felém, majd egy fácán hangjára felfigyelve elindult vadászni.”
Fotópályázat

Októberi témánk: Szurdokok mélyén
„Egy nyári túra alkalmával egyik barátommal körbejártuk a Visegrádi-hegység esszenciáját Dobogókő, a Prédikálószék, a Vadálló-kövek és a jelen főszereplő, a Rám-szakadék érintésével. A szurdok igazán népszerű, de türelemmel sikerült lefotózni a hat állóképet, amelyek a végső fotó alapjai.”
Fotópályázat

Szeptemberi témánk: Ritmusok a természetben
„Fényképeimet általában előre kigondolt koncepció alapján készítem el, és ez így történt most is. Miután egy számomra érdekes levelet találtam, már csak egy dolgom volt, felterelni rá egy hangyát. Mivel a hangya nagyon élénknek bizonyult, a legnehezebb feladat az volt, hogy úgy fotózzam le, hogy a legjobb helyen legyen. A hátteret és ezzel együtt a témát is hátulról világítottam meg, így a hangya sziluettként jelenik meg, és a levél erezete is jól kivehető.”
Fotópályázat

Július-augusztusi témánk: Kedvenc kilátóhelyem
„Sokfelé túrázom belföldön, egy júliusi, meleg nyári napon több tanúhegyet is bevettünk: a túra egyik csúcsélménye volt a Kőkapu kilátópontja a Badacsonyon, ahonnan lenyűgöző panoráma tárult elénk a Tapolcai-medencére.”
Fotópályázat

Júniusi témánk: Kirándul a család
„A márciusi hosszú hétvégét a családommal Szlovéniában töltöttük. Egy rövid, bár kissé meredek túra keretében felmásztunk az Ojstrica csúcsára, ahonnan csodálatos kilátás nyílik a Bledi-tóra. Itt készült a Panoráma című képem, jobb alsó sarkában a gyermekeimmel.”
Fotópályázat

Májusi témánk: A víz az úr
„A tapolcai Malom-tóhoz érve a halak színes forgatagáról próbáltam minél megkapóbb képet készíteni, amikor valaki mellettem bedobott egy kis haleledelt. Így született a teljes mozgásban lévő pillanatból ez a pillanatkép.”
Fotópályázat

Áprilisi témánk: Első tavaszi túra
„A kép egy családi kirándulás alkalmával készült, amelyen 3 éves kislányunk élete eddigi leghosszabb, 7,2 kilométeres túráját teljesítette önállóan sárban, hóban, szeles, de ragyogó időben. Szokásához híven minden számára érdekes dolgot összegyűjtött útközben, amit az öccse a hordozóból vidáman szemlélt.”
Fotópályázat

Márciusi témánk: Barlangok világa
„Szerencsésnek érzem magam, hogy a Dunakanyarban élek, és így számos gyönyörű kirándulóhelyre tudok viszonylag gyakran eljutni. Akár a mindennapi munka után is, hisz nincs annál jobb kikapcsolódás, mint a természetben lenni, és annak szépségeit megörökíteni. A Gerecse az egyik kedvencem, varázslatos erdőivel és izgalmas barlangjaival.”
Fotópályázat

Februári témánk: Köd és zúzmara
„A fotó tavaly decemberben készült, miután rekordmennyiségű hó hullott Szlovéniában. Ezt a lehetőséget megragadva szerettem volna megörökíteni a hóval borított tájat Sveti Tomaž templomával. Mivel nem először fordultam meg itt, bíztam benne, hogy ismét ködös napkeltéhez lesz szerencsém. Ugyanis e három tényező kombinációja – hó, köd, napkelte – fantasztikus körítést tud adni a témához.”
Fotópályázat

December-januári témánk: Kedvenc sziklám
„Egy vasárnapi napon azt terveztük, hogy hová menjünk a családdal egy rövid sétára ebéd után. Ekkor esett a választásunk a Biatorbágy határában lévő Nyakas-kő és a Madár-szirt együttesére. A naplementét ugyan megzavarták a felhők, de ez csak drámaivá tette a csodás panorámát.”
Fotópályázat

Novemberi témánk: Lenyűgöző sötétség – Éjszaka a természetben
„Az utóbbi időben többször jártam a Bihar-hegységben. Ezt a házikót már első alkalommal kinéztem, megfogtak a misztikusan pislákoló fények az ablakaiban, azonban nem voltak ideálisak a körülmények az éjszakai fotózáshoz. Október elején viszont minden adott volt, hogy elkészíthessem az idei Tejút-szezon utolsó képét.”
Fotópályázat

Októberi témánk: Kedvenc Arborétumom
„Szeretem a természetet, sétálni egy erdőben vagy egy arborétumban. Fotómon a szegedi Füvészkert japánkertjének lankás, természetes folyóvölgyeket utánzó, vízfolyásokkal tagolt része látható, ahová egy tradicionális japán kapun, egy torii kapun át léphetünk be. Számomra minden évszakban igazi feltöltődés itt sétálni, megörökíteni a természet sokszínűségét és nyugalmát.”
Fotópályázat

Szeptemberi témánk: Az időjárás arcai
„Balatoni születésű vagyok, éppen ezért rajongok minden olyan dologért, amely a tóhoz köthető. Ez is egy olyan pillanat volt, amelyet egyszerűen nem lehetett otthagyni. Azt tudni lehetett, hogy ez a vihar inkább az északi parton fog átvonulni, így tudtam, hogy kellő körültekintés mellett lesz lehetőségem pár képet készíteni a fonyódi partszakaszról. Félelmetes, de egyben elgondolkodtató a természet ereje, amelyet minden körülmények között tisztelnünk kell nekünk, embereknek.”
Fotópályázat

Július-augusztusi témánk: Kék szín a természetben
„Sokan dicsérték, számos oldalon láttam régi orosz objektívvel (Helios M44) készült felvételeket. Gondoltam, én se maradjak ki a sorból, a gépemre felraktam a „hőskorból” megmaradt objektívet, és Mátrafüreden a parkban elkezdtem fotózgatni a fűben. Rengeteg pillangót, lepkét fotóztam már előtte is, de úgy érzem, ennek az üvegnek tényleg van valami varázsa…”
Fotópályázat

Júniusi témánk: A csúcson
„A fotó a Hochkönigről lefelé menet készült, egy fantasztikus hétvége második napján, amikor távolról is megcsodálhattuk a pengeéles gerincet, amelyen előző nap felküzdötte magát csapatunk (Königsjodler-Klettersteig). Lélegzetelállító volt látni az előtérben a kis pontoknak tűnő turistatársakat, a háttérben pedig az Alpok távolba vesző rétegeit.”
Fotópályázat

Májusi témánk: Makrovilág – A természet közelről
„A makrofotózás az egyik kedvencem, ezért sokszor figyelem talajközelből a természetet. Egy nyári hajnalon az aljnövényzetben kerestem a lehetséges témákat, amikor megpillantottam a fűszálon pihenő csigát. A szokásos hasalás, helyezkedés után sikerült a kellő nézőpontból elkészíteni a fotót.”
Fotópályázat

Áprilisi témánk: Madarak
„A kép egy tavaszi reggelen készült egy kiszáradófélben lévő víztározó medrében. Az alacsony vízállás sok madarat vonzott oda, többek között gólyatöcsöket is. Sok időt töltöttem a közelükben, sokat fotóztam őket, így a viselkedésükről is sok mindent megtudhattam. Ezen a fotón azt a megkapó pillanatot örökítettem meg, amikor a párzás után a madarak fejükkel egymáshoz simulva »örülnek egymásnak« pár pillanatig.”
Fotópályázat

Márciusi témánk: Napkelte
„A Duna árterében, az Öreg-Duna és a Mosoni-Duna közötti szakaszon járva kerestem a fotótémát. Nagyon szeretem a hajnal hangulatát, látni és hallani, ahogy ébred a természet. Ezen a kora nyári hajnalon szerencsés körülmények fogadtak, pára borította a szigetközi tájat, és a felkelő nap sugarai utat törtek az ágak között. Nekem csak ott kellett lennem, és lefotóznom.”
Fotópályázat

Februári témánk: Fagyos formák
„A témára az egyik szokásos balatonlellei vízparti sétám során lettem figyelmes. Aránylag közel volt a parthoz, de azért a jégre kellett mennem a kép elkészítéséhez, amely végül is a jégen hasalva történt meg.”
Fotópályázat

December-januári témánk: A tél szépségei
„A fénykép a Zsámbék és Tök felett húzódó Nyakas-hegyen készült. 2020. január 23-án délelőtt nagy szerencsémre sikerült »elkapnom« azt a három órát, amikor a verőfényes napsütés leolvasztotta a több napig a fákon lévő zúzmararéteget. Nem mindennapi, csodálatos jégvilágot és fényjátékot tapasztalhattam meg.”
Fotópályázat

Novemberi témánk: Elhagyott templomok
„Az idei nyaralásom alatt pár napot Debrecenben töltöttem. Mivel kedvenc fotótémám mostanában az éjszaka, az egyik este – bár a csillagos fotózás témakörében szitokszó a felhő és a telihold – úgy döntöttem, hogy megnézem a zeleméri templomromot. Megérte. A látvány földöntúli volt. A felhők nagyon szépen mintázták az eget, s a vasútállomás lámpája egy fán keresztül hasonló ritmusban világította meg a holdfényben úszó romot.”
Fotópályázat

Októberi témánk: Mesélő kövek
„A kép tavaly október végén készült, amikor a
Duna alacsony vízállása megengedte, hogy ki lehessen menni a Margit híd lábánál
lévő zátonyra. Innen egy szokatlan perspektívából fotóztam a Dunát és a várost
a napfelkelte fényeiben. Miután végeztem, kifelé menet vettem észre a feliratot
(Lacza Bálint 1992. X.), amelyet 28 évvel ezelőtt, hasonló vízállás mellett
véstek bele a sziklába.”
Fotópályázat

Szeptemberi témánk: Az erdő kincsei
„A festői panorámát nyújtó Naszály-tetőről bandukoltunk lefelé, amikor könnyed eleganciával elénk röppent ez a lélegzetelállítóan szép havasi cincér. Óriási csápjait nyújtogatva büszkén pózolt ezen a faágon, én pedig megörökítettem a pillanatot.”
Fotópályázat

Július-augusztusi témánk: Folyóvizek
„Egyik kedvelt fotós technikám közé tartozik a hosszú záridő, így amikor Szlovéniában, a Vintgar-szurdokban volt lehetőségem fotózni, nem volt nehéz a választás. A Radovna patak évszázados munkáját megörökíteni külön élmény volt, ahogy zúgva, bukdácsolva tört át a kövek között. A fotó a reggeli órákban készült, amikor a napfény sárgára színezte a patak zöld vizét.”
Fotópályázat

Júniusi témánk: Kedvenc magaslatom
„Nagyon sokszor a szerencsén múlik, hogy különleges képet tudjunk fotózni, de ha ismerjük az adott táj adottságait, ez legtöbbször tervezhető. Hajnalban indultunk el lányommal Győrből a Balaton irányába, hogy a Szent György-hegy egyik kápolnája mellől készítsünk pár napkeltés képet. Amikor felértünk a kápolna mellé, szétnéztünk, és lenyűgöző látvány tárult a szemünk elé. A köd megült az alacsonyabban fekvő részeken, és a hegyek óriásokként emelkedtek ki belőle. Csodás látvány volt!”
Fotópályázat

Májusi témánk: Kedvenc virágom
„A képet még 2017. április idusán készítettem. Hajnali fél 6-kor már ott billegtem a kockás mezőn, a korai kelésnél pedig csak az ott váró hajnali fagy esett rosszabbul, ugyanis a Barakonyi-patak völgyének eléggé sajátos klímája van. Örültem, hogy a jég kiült a virágra, mert ilyen fagyos liliomról készült természetfotót elég keveset láttam eddig.”
Fotópályázat

Áprilisi témánk: Madarak élete
„Kirándulás közben, egy szép áprilisi napon, egy földúton bandukoltam, amikor észrevettem magam előtt a talajon csipegető búbos bankát. Egészen közel engedett, majd továbbreppent. Ezt többször megismételtük. Szerencsére teleobjektív volt a fényképezőgépre szerelve, ezért gyors beállítások után már próbáltam is lefotózni őkelmét. Több-kevesebb, de inkább kevesebb sikerrel. Hol előttem, hol mellettem cikázott, néha megült. Persze tudom, a „produkció” nem nekem szólt, inkább a rovarvilágnak. Nos, a sok-sok fotóból talán ez sikerült a legjobban.”
Fotópályázat

Márciusi témánk: Változó természet
„A kollázs minden fotója Csomád környékén készült. Az ottani mezőkön, erdőkben, dombokon szoktunk barangolni egész évben, tapasztalva a környezet változását. Lóháton az ember még inkább közel kerül a természethez, és vadon élő állatokkal is szoktunk találkozni. Igazi feltöltődés, nyugalom. Az ember azt érzi, úton van, de hazaért.”
Fotópályázat

Februári témánk: Hidegben
„Január első napjaiban egy hidegpárna uralta a
környéket. Ha ilyen időjárás van, sokszor jó eséllyel Bükkszentkereszt (600 m)
és a környéke még a ködpaplan fölött helyezkedik el. Ez január 3-án napkeltekor
is így volt, csodálatosan tiszta időben tudtam felszállni a drónommal a Kis-dél
(666 m) hegyről. A fotó alsó részén, a deres fákon látni, hogy éjjel még az is
ködben volt, viszont a nap által megvilágított Bükk-fennsík (900 m) nem. A bal
felső részen a távolban a Kékes csúcsa látható.”
Fotópályázat

December–januári témánk: Minták a természetben
„Egy hideg februári napon a Csákberényi-legelő omladozó gémeskútjának itatóvályújánál tájfotózáshoz kezdtem kipakolni a felszerelésemet. Észrevettem, hogy a vályú tele van kéregzuzmókkal. Rögtön tudtam, hogy ebből makrofotózás lesz. Megérte, mert otthon, a monitoron nézve, ezek a parányi zuzmók még szebb, színesebb világot tártak a szemem elé, mint a helyszínen.”
Fotópályázat

Novemberi témánk: Színesedő őszi természet
„Korábban más évszakban már jártam a Tengerszemnél, és akkor megfogadtam, hogy legközelebb egy szép őszi napon fogok visszatérni. Sokszínűsége miatt nekem ősszel tetszik a legjobban, szerintem ezzel nem vagyok egyedül. Egyszer minden természetjárónak érdemes felkeresnie ezt az egykori malomkőbányát.”
Fotópályázat

Októberi témánk: Kedvenc szurdokvölgyem
„A
Vintgar-szurdokot borult időre terveztük, hisz így nincsenek zavaró
napos-árnyékos formák, továbbá hosszabb záridő is elérhető. Állványról
készítettem a fotót, az expozíciós idő 1,3 másodperc volt, ennyi épp elég a
mozgás megmutatásához, de még nem teszi homogénné a vízesést.”
Fotópályázat

Szeptemberi témánk: Kedvenc tavam, folyóm
„Személy szerint a téli időszakban a kedvencem a Balaton, amikor teljesen más arcát mutatja. Én ezt a képet örökítettem meg egy januári hétvégén – napnyugtakor – Pálkövén. Nagyjából 5 percnyi időm volt arra, hogy ezt a meghitt nyugalomba vonulását lefotózzam és megmutathassam.”
Fotópályázat

Július–augusztusi témánk: Kastélyparkok
„Tavaly jártunk a keszthelyi Festetics-kastélynál. Szerettem volna megörökíteni az épület ésrendezett parkjának szépségét, összhangját. Kedvelt témáim a természet és az épületek fotózása, s úgy gondolom, itt összekapcsolódik a kettő.”
Fotópályázat

Júniusi témánk: Nekem a Balaton…
„A Balaton nyújtotta látvánnyal sohasem tudok betelni. Lenyűgöz, milyen változatos arcait tudja mutatni. Különösen szép ez a táj, amikor jön, avagy már itt a vihar. Ezúttal nem tudtam kihagyni, hogy megpróbáljak néhány villámot befogni. A fekete-fehérré alakított kép még hatásosabban mutatja az időjárás zordságát.”
Fotópályázat

Májusi témánk: Kisvasutak
„Talán az év legszebb időszaka, amikor a Bükkben ébred a
természet. Öcsémmel mi is felébredtünk, és útra keltünk, hogy felkészüljünk a
közelgő Hanák Kolos-teljesítménytúrára. Tekergős utunkat a tavaszi díszletbe
öltözött lillafüredi kisvasút egyik szerelvénye kísérte.”
Fotópályázat

Áprilisi témánk: Virágzó természet
„Ha tavasz, akkor virágzás, ha virágzás, akkor fotózás! Elő a kedvenc objektívemmel, a Helios 44/2-vel! A fotó a fűben hasalva készült, előtérben a fókusztávolságon belüli fű életlensége, háttérben az erdő a délutáni nap fényeivel megfestve. A régi orosz objektív elmosása jelenik meg a képen, amelyből a fotósok egyik legszívesebben fotózott vadvirága, a leánykökörcsin emelkedik ki.”
Fotópályázat

Márciusi témánk: Várak, várromok
„Nagyon szeretem a Bakonyt átszelő 82-es autóutat Veszprém és Győr között. Csodálatos helyeken kanyarog az út, keresztülvisz Eplényen, Zircen, és van egy csodálatos panorámaparkolója Csesznek várával szemben. Tavaly decemberben a győri adventi vásárra igyekeztünk, épp a pihenőhöz értünk, amikor a késő délutáni nap utat talált a felhők között, és bevilágította a tájat. Azonnal megálltunk, előkaptam a kamerát, majd kattintottam.”
Fotópályázat

Februári témánk: Téli tájkép
„Volt szerencsém Ausztriában egy hőlégballon-fesztiválon részt venni. Reggelente a felszállóban mindig nagy a nyüzsgés, és általában irtó hideg van. Aztán a start után minden elcsendesedik, kitárulnak a dimenziók. Marad a 100% élmény. Egy dologra koncentrálok: meg ne feledkezzek a fényképezőgépről.”

Fotópályázat

Június–júliusi témánk: Kedvenc fám
„Köveskál határában található a fotón látható vadkörtefa, népiesen vackorfa. Hosszú évek óta minden évszakban megörökítem, figyelemmel kísérem a sorsát. Rengetegen fotózzák, és mára már a környék ikonikus fájává nőtte ki magát. A kompozíció egy 70–300mm-es teleobjektív segítségével készült, háttérben a Gulács és Tóti-hegy.”

Április–májusi témánk: Madarak a természetben
„A fotó Bokros közelében a pusztaságban készült. A gyurgyalag egy kacsafarkú szendert hozott a párjának, amit többször feldobott a levegőbe, a szender pedig az egyik alkalommal megkísérelte a menekülést, és épp ezt a pillanatot láthatjuk a képen.”

Február-márciusi témánk: Kedvenc barlangom
„A műegyetemi építőmérnök-hallgatóknak tartottunk mérőtábort Jósvafőn, ahol vizsgálatokat végeztünk az Aggteleki-karsztvidéken. Megmértük a Tohonya-patak vízhozamát, a Vass Imre-barlangban karsztos beszivárgást vizsgáltunk és lézerszkennelést végeztünk. A munka mellett persze jutott idő kikapcsolódásként a Baradla-barlang bejárására – ekkor készült a kép –, Szádvár megtekintésére és még csillagnézésre is.”

December-januári témánk: Kedvenc vár- vagy templomromom
„Egy októberi délutánon barátokkal látogattuk meg a várat. Ködös és párás volt az idő, de szerencsénkre mire felértünk a romokhoz, tisztult kissé a köd, és halványan előbújt a nap. A hegyről lefelé menet a várra visszanézve összeállt a fejemben a fénykép kompozíciója a köddel, a várral és a nappal. Futnom kellett, hogy megfelelő helyet találjak a fotó elkészítéséhez, mivel a nap kezdett lebukni a hegy mögé. Csak a fotó elkészülte után vettem észre a várfalon álló személyt, aki a »kísértetet« alakítja a képen.”

Október-novemberi témánk: Ősz az erdőben
„Egy őszi délelőtt, míg a völgyet köd lepte, felfelé baktattunk az erdei úton a Prédikálószék irányába. Mihelyst elértük a ködhatárt, és a napsugarak áttörték a párát, csodás látvány tárult a szemünk elé.”

Augusztus-szeptemberi témánk: Állatok a természetben
„A fényképen egy selyemgém látható, amint éppen megrázza magát, és tollai elegánsan körülveszik őt. A madár megközelítése igazi kihívás volt. Az odavezető út egy helyenként gyorsan mélyülő, mocsaras vidéken vezetett át, amelyet mellcsizmában jártam be egy forró nyári napon.”

Június-júliusi témánk: Kedvenc kilátóm
„A fotó egy őszi naplemente alkalmával készült, amikor két, egymást követő naplementét is a kilátóban töltöttem. Sajnos az első nap nem vittem magammal semmilyen fotós felszerelést, csak egy jót túráztam a kilátóig. Viszont a színeket, fényeket látva nem volt kérdéses, hogy mielőbb visszatérek ide, és megörökítem. Egy nap telt el. Szerencsémre másnap az elképesztő látványt a Duna fölé bekúszó köd csak tovább fokozta. Megvártam, amíg a kilátó teljesen kiürül, és már engedtem is fel a drónomat. A fotók elkészülte után pedig felcsaptam a fejlámpámat, és sötétben lesétáltam.”

Április-májusi témánk: Pompás virágok
„A képet 2021 áprilisában készítettem Debrecen határában, ahol megtalálható a magyar kökörcsin egy szép állománya. Minden évben kijárok ide, és idén már március elején kibújtak az első virágok. A legszebb képeket szórt fényben lehet készíteni róla, így a felhős idő is alkalmas a fotózására. Azon túl, hogy egy védett, ritka növényről beszélünk, a fotó szépségét számomra a virág különleges kinézete adja, ahogy a fény felerősíti egyedi karakterét.”

Február–márciusi témánk: Fagyos természet
„A fotót január első felében készítettem a balatonboglári Vejtey Ferenc sétány partján napnyugta előtti időszakban. A fagyos napoknak köszönhetően a Balaton vize is elkezdett befagyni. A szeles idő egyre inkább a déli part felé sodorta a tó vizét, darabokra törve ezzel a Balaton jegét."

December-januári témánk: A legjobb túra, amelyhez a TM adott ihletet
„Egy őszi napra kirándulást szerveztünk, és végül családommal és fotós barátunkkal a Turista Magazin által ajánlott Megyer-hegyi tengerszemet látogattuk meg. A célhoz érve csodás látvány fogadott minket, a gyönyörű sziklafalak, a csodás őszi ruhába öltözött fák elképesztő látványt nyújtottak. Érdemes meglátogatni a Megyer-hegyi kilátót is, ahonnan gyönyörű a kilátás, de a tengerszemhez vezető út is élményekben gazdag, hiszen mókusokkal, harkályfélékkel is találkozhatunk.”

Novemberi témánk: Erdei kápolnák
„Hobbi drónfotós vagyok, és szeretek érdekes helyszíneket, tájakat, épületeket bemutatni képeimmel. Így találtam rá erre a kis eldugott kápolnára is Csákvár határában. Nem láttam még róla hasonló fotókat, ezért gondoltam, készítek párat. A kápolnát egy könnyed sétával meg lehet közelíteni, akár kisgyerekes családok is felkereshetik hétvégi program gyanánt.”

Októberi témánk: Gombák
„Nyár elején az Izra-mocsár felől másztam meg a Nagy-Milicet, és eközben találtam a képen látható gombát. A gomba lábánál található nyálkás képződmény miatt érdekesnek találtam, ezért makroobjektív segítségével készítettem róla egy közeli képet. Otthon kerestem rá, hogy a képen egy amoebozoa található, amiről aztán a képet is elneveztem.”

Szeptemberi témánk: Ember a tájban
„Imádom a pitymallatot. Ilyenkor más a természet szövete: a hangok, az illatok, a levegő, a fények. A Balaton-felvidéken mindez felerősödik napkelte tájékán. Már régóta vágytam rá, hogy hajnali fényekben élhessem át a tanúhegyeket.”

Július-augusztusi témánk: Élet a folyón
„Januárban a jó időre való tekintettel kimentem egyet horgászni a Duna-partra. Ilyenkor, ha tehetem, viszem magammal a fényképezőgépemet is, arra az esetre, ha nem is halat, de valami kellemes fotótémát találok. Ez történt ezen a friss, párás reggelen is.”

Júniusi témánk: Tanúhegyek
„Visszatérő vendég vagyok a Csobáncon, az év több hónapjában is megfordulok itt. Tavaly októberben fotós barátommal indultunk el napkeltét fotózni ide. Már régóta szerettem volna egy ködös képet készíteni a Tapolcai-medence tanúhegyeiről, ami végre sikerült is. Élőben nagy élmény volt látni felülről, ahogy a köd bekúszik a Balaton és a Káli-medence felől a hegyek közé.”

Májusi témánk: Szimmetria a természetben
„Egyik kedvenc virágom a szegfűfélék családjába tartozó fehér mécsvirág. Szívesen fotózom ellenfényben, hisz a szárat, leveleket, virágot borító apró szőrök egyfajta glóriát vonnak a növény köré. Ezt a virágot Gyöngyöstarján határában, az árokparton sikerült lefotózni.”

Áprilisi témánk: Hüllők és kétéltűek
„Teendőim Bujákra szólítottak, ahol tudtam, hogy a Honvéd Üdülő melletti tóban béka is akad bőven. Így a munkafelszerelés mellett fényképezőgépet is vittem magammal, és elsősorban barna varangyot szerettem volna fotózni. Rengeteg tavi és kecskebéka fogadott a vízben, de varangyból csak egyetlen példányt találtam. Nagyon óvatosan mozogva, a végén már lehasalva kúsztam közelebb hozzá, és elég sok időt töltöttem el a megfigyelésével a kép elkészültéig, amelyhez egy nagy gyújtótávolságú makróobjektívet használtam.”

Márciusi témánk: Fényjáték
„Egy csodás, Apajpusztán eltöltött nap végén hazafelé tartottunk, utunkat a lemenő nNap kísérte. A távolban az út mellett megláttam egy darut, én pedig megkerestem azt a perspektívát, ahol a napot még egy kicsit »vissza tudtuk tartani « szimbolikusan.”

Februári témánk: A havas táj csodája
„Nagyon vártam már a havazást, így amikor elkezdett esni, fogtam a fényképezőgépem, a drónom, és kimentem a Bükkbe. Ködös, hideg idő volt, így csak a földről tudtam fotózni. Hazafelé tartva azonban kb. 10 percre valamennyire kitisztult a levegő egy kisebb területen Káposztáskert előtt, így készülhetett el ez a kép is a levegőből.”

December-januári témánk: Árnyékvilág
„Régóta vártam arra fényképezőgéppel a kezemben, hogy érintetlen, nagy havat találjak a hegyekben. Aztán szerencsémre ez megtörtént pár éve Galyatetőn. A szikrázó napsütés szebbnél szebb árnyékokat rajzolt a szűz hó felszínére. Az élményt csak fokozta, hogy a »rajzvászon« nem volt sík.”

Novemberi témánk: Vadak a természetben
„A kép késő ősszel készült, amikor a róka már szép téli bundát öltött. Megjelenése harmóniában volt az őszi erdő vöröses, barnás színeivel. A ravaszdi a hívóhangra kíváncsian érkezett a fák közül, egy rövid ideig nézett felém, majd egy fácán hangjára felfigyelve elindult vadászni.”

Októberi témánk: Szurdokok mélyén
„Egy nyári túra alkalmával egyik barátommal körbejártuk a Visegrádi-hegység esszenciáját Dobogókő, a Prédikálószék, a Vadálló-kövek és a jelen főszereplő, a Rám-szakadék érintésével. A szurdok igazán népszerű, de türelemmel sikerült lefotózni a hat állóképet, amelyek a végső fotó alapjai.”

Szeptemberi témánk: Ritmusok a természetben
„Fényképeimet általában előre kigondolt koncepció alapján készítem el, és ez így történt most is. Miután egy számomra érdekes levelet találtam, már csak egy dolgom volt, felterelni rá egy hangyát. Mivel a hangya nagyon élénknek bizonyult, a legnehezebb feladat az volt, hogy úgy fotózzam le, hogy a legjobb helyen legyen. A hátteret és ezzel együtt a témát is hátulról világítottam meg, így a hangya sziluettként jelenik meg, és a levél erezete is jól kivehető.”

Július-augusztusi témánk: Kedvenc kilátóhelyem
„Sokfelé túrázom belföldön, egy júliusi, meleg nyári napon több tanúhegyet is bevettünk: a túra egyik csúcsélménye volt a Kőkapu kilátópontja a Badacsonyon, ahonnan lenyűgöző panoráma tárult elénk a Tapolcai-medencére.”

Júniusi témánk: Kirándul a család
„A márciusi hosszú hétvégét a családommal Szlovéniában töltöttük. Egy rövid, bár kissé meredek túra keretében felmásztunk az Ojstrica csúcsára, ahonnan csodálatos kilátás nyílik a Bledi-tóra. Itt készült a Panoráma című képem, jobb alsó sarkában a gyermekeimmel.”

Májusi témánk: A víz az úr
„A tapolcai Malom-tóhoz érve a halak színes forgatagáról próbáltam minél megkapóbb képet készíteni, amikor valaki mellettem bedobott egy kis haleledelt. Így született a teljes mozgásban lévő pillanatból ez a pillanatkép.”

Áprilisi témánk: Első tavaszi túra
„A kép egy családi kirándulás alkalmával készült, amelyen 3 éves kislányunk élete eddigi leghosszabb, 7,2 kilométeres túráját teljesítette önállóan sárban, hóban, szeles, de ragyogó időben. Szokásához híven minden számára érdekes dolgot összegyűjtött útközben, amit az öccse a hordozóból vidáman szemlélt.”

Márciusi témánk: Barlangok világa
„Szerencsésnek érzem magam, hogy a Dunakanyarban élek, és így számos gyönyörű kirándulóhelyre tudok viszonylag gyakran eljutni. Akár a mindennapi munka után is, hisz nincs annál jobb kikapcsolódás, mint a természetben lenni, és annak szépségeit megörökíteni. A Gerecse az egyik kedvencem, varázslatos erdőivel és izgalmas barlangjaival.”

Februári témánk: Köd és zúzmara
„A fotó tavaly decemberben készült, miután rekordmennyiségű hó hullott Szlovéniában. Ezt a lehetőséget megragadva szerettem volna megörökíteni a hóval borított tájat Sveti Tomaž templomával. Mivel nem először fordultam meg itt, bíztam benne, hogy ismét ködös napkeltéhez lesz szerencsém. Ugyanis e három tényező kombinációja – hó, köd, napkelte – fantasztikus körítést tud adni a témához.”

December-januári témánk: Kedvenc sziklám
„Egy vasárnapi napon azt terveztük, hogy hová menjünk a családdal egy rövid sétára ebéd után. Ekkor esett a választásunk a Biatorbágy határában lévő Nyakas-kő és a Madár-szirt együttesére. A naplementét ugyan megzavarták a felhők, de ez csak drámaivá tette a csodás panorámát.”

Novemberi témánk: Lenyűgöző sötétség – Éjszaka a természetben
„Az utóbbi időben többször jártam a Bihar-hegységben. Ezt a házikót már első alkalommal kinéztem, megfogtak a misztikusan pislákoló fények az ablakaiban, azonban nem voltak ideálisak a körülmények az éjszakai fotózáshoz. Október elején viszont minden adott volt, hogy elkészíthessem az idei Tejút-szezon utolsó képét.”

Októberi témánk: Kedvenc Arborétumom
„Szeretem a természetet, sétálni egy erdőben vagy egy arborétumban. Fotómon a szegedi Füvészkert japánkertjének lankás, természetes folyóvölgyeket utánzó, vízfolyásokkal tagolt része látható, ahová egy tradicionális japán kapun, egy torii kapun át léphetünk be. Számomra minden évszakban igazi feltöltődés itt sétálni, megörökíteni a természet sokszínűségét és nyugalmát.”

Szeptemberi témánk: Az időjárás arcai
„Balatoni születésű vagyok, éppen ezért rajongok minden olyan dologért, amely a tóhoz köthető. Ez is egy olyan pillanat volt, amelyet egyszerűen nem lehetett otthagyni. Azt tudni lehetett, hogy ez a vihar inkább az északi parton fog átvonulni, így tudtam, hogy kellő körültekintés mellett lesz lehetőségem pár képet készíteni a fonyódi partszakaszról. Félelmetes, de egyben elgondolkodtató a természet ereje, amelyet minden körülmények között tisztelnünk kell nekünk, embereknek.”

Július-augusztusi témánk: Kék szín a természetben
„Sokan dicsérték, számos oldalon láttam régi orosz objektívvel (Helios M44) készült felvételeket. Gondoltam, én se maradjak ki a sorból, a gépemre felraktam a „hőskorból” megmaradt objektívet, és Mátrafüreden a parkban elkezdtem fotózgatni a fűben. Rengeteg pillangót, lepkét fotóztam már előtte is, de úgy érzem, ennek az üvegnek tényleg van valami varázsa…”

Júniusi témánk: A csúcson
„A fotó a Hochkönigről lefelé menet készült, egy fantasztikus hétvége második napján, amikor távolról is megcsodálhattuk a pengeéles gerincet, amelyen előző nap felküzdötte magát csapatunk (Königsjodler-Klettersteig). Lélegzetelállító volt látni az előtérben a kis pontoknak tűnő turistatársakat, a háttérben pedig az Alpok távolba vesző rétegeit.”

Májusi témánk: Makrovilág – A természet közelről
„A makrofotózás az egyik kedvencem, ezért sokszor figyelem talajközelből a természetet. Egy nyári hajnalon az aljnövényzetben kerestem a lehetséges témákat, amikor megpillantottam a fűszálon pihenő csigát. A szokásos hasalás, helyezkedés után sikerült a kellő nézőpontból elkészíteni a fotót.”

Áprilisi témánk: Madarak
„A kép egy tavaszi reggelen készült egy kiszáradófélben lévő víztározó medrében. Az alacsony vízállás sok madarat vonzott oda, többek között gólyatöcsöket is. Sok időt töltöttem a közelükben, sokat fotóztam őket, így a viselkedésükről is sok mindent megtudhattam. Ezen a fotón azt a megkapó pillanatot örökítettem meg, amikor a párzás után a madarak fejükkel egymáshoz simulva »örülnek egymásnak« pár pillanatig.”

Márciusi témánk: Napkelte
„A Duna árterében, az Öreg-Duna és a Mosoni-Duna közötti szakaszon járva kerestem a fotótémát. Nagyon szeretem a hajnal hangulatát, látni és hallani, ahogy ébred a természet. Ezen a kora nyári hajnalon szerencsés körülmények fogadtak, pára borította a szigetközi tájat, és a felkelő nap sugarai utat törtek az ágak között. Nekem csak ott kellett lennem, és lefotóznom.”

Februári témánk: Fagyos formák
„A témára az egyik szokásos balatonlellei vízparti sétám során lettem figyelmes. Aránylag közel volt a parthoz, de azért a jégre kellett mennem a kép elkészítéséhez, amely végül is a jégen hasalva történt meg.”

December-januári témánk: A tél szépségei
„A fénykép a Zsámbék és Tök felett húzódó Nyakas-hegyen készült. 2020. január 23-án délelőtt nagy szerencsémre sikerült »elkapnom« azt a három órát, amikor a verőfényes napsütés leolvasztotta a több napig a fákon lévő zúzmararéteget. Nem mindennapi, csodálatos jégvilágot és fényjátékot tapasztalhattam meg.”

Novemberi témánk: Elhagyott templomok
„Az idei nyaralásom alatt pár napot Debrecenben töltöttem. Mivel kedvenc fotótémám mostanában az éjszaka, az egyik este – bár a csillagos fotózás témakörében szitokszó a felhő és a telihold – úgy döntöttem, hogy megnézem a zeleméri templomromot. Megérte. A látvány földöntúli volt. A felhők nagyon szépen mintázták az eget, s a vasútállomás lámpája egy fán keresztül hasonló ritmusban világította meg a holdfényben úszó romot.”

Októberi témánk: Mesélő kövek
„A kép tavaly október végén készült, amikor a
Duna alacsony vízállása megengedte, hogy ki lehessen menni a Margit híd lábánál
lévő zátonyra. Innen egy szokatlan perspektívából fotóztam a Dunát és a várost
a napfelkelte fényeiben. Miután végeztem, kifelé menet vettem észre a feliratot
(Lacza Bálint 1992. X.), amelyet 28 évvel ezelőtt, hasonló vízállás mellett
véstek bele a sziklába.”

Szeptemberi témánk: Az erdő kincsei
„A festői panorámát nyújtó Naszály-tetőről bandukoltunk lefelé, amikor könnyed eleganciával elénk röppent ez a lélegzetelállítóan szép havasi cincér. Óriási csápjait nyújtogatva büszkén pózolt ezen a faágon, én pedig megörökítettem a pillanatot.”

Július-augusztusi témánk: Folyóvizek
„Egyik kedvelt fotós technikám közé tartozik a hosszú záridő, így amikor Szlovéniában, a Vintgar-szurdokban volt lehetőségem fotózni, nem volt nehéz a választás. A Radovna patak évszázados munkáját megörökíteni külön élmény volt, ahogy zúgva, bukdácsolva tört át a kövek között. A fotó a reggeli órákban készült, amikor a napfény sárgára színezte a patak zöld vizét.”

Júniusi témánk: Kedvenc magaslatom
„Nagyon sokszor a szerencsén múlik, hogy különleges képet tudjunk fotózni, de ha ismerjük az adott táj adottságait, ez legtöbbször tervezhető. Hajnalban indultunk el lányommal Győrből a Balaton irányába, hogy a Szent György-hegy egyik kápolnája mellől készítsünk pár napkeltés képet. Amikor felértünk a kápolna mellé, szétnéztünk, és lenyűgöző látvány tárult a szemünk elé. A köd megült az alacsonyabban fekvő részeken, és a hegyek óriásokként emelkedtek ki belőle. Csodás látvány volt!”

Májusi témánk: Kedvenc virágom
„A képet még 2017. április idusán készítettem. Hajnali fél 6-kor már ott billegtem a kockás mezőn, a korai kelésnél pedig csak az ott váró hajnali fagy esett rosszabbul, ugyanis a Barakonyi-patak völgyének eléggé sajátos klímája van. Örültem, hogy a jég kiült a virágra, mert ilyen fagyos liliomról készült természetfotót elég keveset láttam eddig.”

Áprilisi témánk: Madarak élete
„Kirándulás közben, egy szép áprilisi napon, egy földúton bandukoltam, amikor észrevettem magam előtt a talajon csipegető búbos bankát. Egészen közel engedett, majd továbbreppent. Ezt többször megismételtük. Szerencsére teleobjektív volt a fényképezőgépre szerelve, ezért gyors beállítások után már próbáltam is lefotózni őkelmét. Több-kevesebb, de inkább kevesebb sikerrel. Hol előttem, hol mellettem cikázott, néha megült. Persze tudom, a „produkció” nem nekem szólt, inkább a rovarvilágnak. Nos, a sok-sok fotóból talán ez sikerült a legjobban.”

Márciusi témánk: Változó természet
„A kollázs minden fotója Csomád környékén készült. Az ottani mezőkön, erdőkben, dombokon szoktunk barangolni egész évben, tapasztalva a környezet változását. Lóháton az ember még inkább közel kerül a természethez, és vadon élő állatokkal is szoktunk találkozni. Igazi feltöltődés, nyugalom. Az ember azt érzi, úton van, de hazaért.”

Februári témánk: Hidegben
„Január első napjaiban egy hidegpárna uralta a
környéket. Ha ilyen időjárás van, sokszor jó eséllyel Bükkszentkereszt (600 m)
és a környéke még a ködpaplan fölött helyezkedik el. Ez január 3-án napkeltekor
is így volt, csodálatosan tiszta időben tudtam felszállni a drónommal a Kis-dél
(666 m) hegyről. A fotó alsó részén, a deres fákon látni, hogy éjjel még az is
ködben volt, viszont a nap által megvilágított Bükk-fennsík (900 m) nem. A bal
felső részen a távolban a Kékes csúcsa látható.”

December–januári témánk: Minták a természetben
„Egy hideg februári napon a Csákberényi-legelő omladozó gémeskútjának itatóvályújánál tájfotózáshoz kezdtem kipakolni a felszerelésemet. Észrevettem, hogy a vályú tele van kéregzuzmókkal. Rögtön tudtam, hogy ebből makrofotózás lesz. Megérte, mert otthon, a monitoron nézve, ezek a parányi zuzmók még szebb, színesebb világot tártak a szemem elé, mint a helyszínen.”

Novemberi témánk: Színesedő őszi természet
„Korábban más évszakban már jártam a Tengerszemnél, és akkor megfogadtam, hogy legközelebb egy szép őszi napon fogok visszatérni. Sokszínűsége miatt nekem ősszel tetszik a legjobban, szerintem ezzel nem vagyok egyedül. Egyszer minden természetjárónak érdemes felkeresnie ezt az egykori malomkőbányát.”

Októberi témánk: Kedvenc szurdokvölgyem
„A
Vintgar-szurdokot borult időre terveztük, hisz így nincsenek zavaró
napos-árnyékos formák, továbbá hosszabb záridő is elérhető. Állványról
készítettem a fotót, az expozíciós idő 1,3 másodperc volt, ennyi épp elég a
mozgás megmutatásához, de még nem teszi homogénné a vízesést.”

Szeptemberi témánk: Kedvenc tavam, folyóm
„Személy szerint a téli időszakban a kedvencem a Balaton, amikor teljesen más arcát mutatja. Én ezt a képet örökítettem meg egy januári hétvégén – napnyugtakor – Pálkövén. Nagyjából 5 percnyi időm volt arra, hogy ezt a meghitt nyugalomba vonulását lefotózzam és megmutathassam.”

Július–augusztusi témánk: Kastélyparkok
„Tavaly jártunk a keszthelyi Festetics-kastélynál. Szerettem volna megörökíteni az épület ésrendezett parkjának szépségét, összhangját. Kedvelt témáim a természet és az épületek fotózása, s úgy gondolom, itt összekapcsolódik a kettő.”

Júniusi témánk: Nekem a Balaton…
„A Balaton nyújtotta látvánnyal sohasem tudok betelni. Lenyűgöz, milyen változatos arcait tudja mutatni. Különösen szép ez a táj, amikor jön, avagy már itt a vihar. Ezúttal nem tudtam kihagyni, hogy megpróbáljak néhány villámot befogni. A fekete-fehérré alakított kép még hatásosabban mutatja az időjárás zordságát.”

Májusi témánk: Kisvasutak
„Talán az év legszebb időszaka, amikor a Bükkben ébred a
természet. Öcsémmel mi is felébredtünk, és útra keltünk, hogy felkészüljünk a
közelgő Hanák Kolos-teljesítménytúrára. Tekergős utunkat a tavaszi díszletbe
öltözött lillafüredi kisvasút egyik szerelvénye kísérte.”

Áprilisi témánk: Virágzó természet
„Ha tavasz, akkor virágzás, ha virágzás, akkor fotózás! Elő a kedvenc objektívemmel, a Helios 44/2-vel! A fotó a fűben hasalva készült, előtérben a fókusztávolságon belüli fű életlensége, háttérben az erdő a délutáni nap fényeivel megfestve. A régi orosz objektív elmosása jelenik meg a képen, amelyből a fotósok egyik legszívesebben fotózott vadvirága, a leánykökörcsin emelkedik ki.”

Márciusi témánk: Várak, várromok
„Nagyon szeretem a Bakonyt átszelő 82-es autóutat Veszprém és Győr között. Csodálatos helyeken kanyarog az út, keresztülvisz Eplényen, Zircen, és van egy csodálatos panorámaparkolója Csesznek várával szemben. Tavaly decemberben a győri adventi vásárra igyekeztünk, épp a pihenőhöz értünk, amikor a késő délutáni nap utat talált a felhők között, és bevilágította a tájat. Azonnal megálltunk, előkaptam a kamerát, majd kattintottam.”

Februári témánk: Téli tájkép
„Volt szerencsém Ausztriában egy hőlégballon-fesztiválon részt venni. Reggelente a felszállóban mindig nagy a nyüzsgés, és általában irtó hideg van. Aztán a start után minden elcsendesedik, kitárulnak a dimenziók. Marad a 100% élmény. Egy dologra koncentrálok: meg ne feledkezzek a fényképezőgépről.”