
Oroszlános kitérők a Vértes kék útjáról
A sokszínű Vértes legszebb részeit is érintő Országos Kéktúra Kőhányáspuszta és Mindszentpuszta közötti, vadregényes szakaszán egy elfeledett várrom és egy izgalmas kis barlang csábít pár méteres letérésre.
Az erdőt, az állatokat vagy akár gyerekeket is fenyegető problémára az Erdőmentők hívják fel a figyelmet a közösségi oldalukon.
Ilyenkor tavasszal a tojásrakás és a fiókanevelés meghitt, olykor vicces vagy éppen meghökkentő pillanatait csíphetjük el.
Nem véletlen, hogy a Magas-Bakony egyik legnépszerűbb kirándulóhelye. Egyszerre vadregényes, könnyen bejárható és magával ragadó a táj.
A Bakony lábánál fekvő történelmi település, Várpalota hangulatos főterén tekintélyt parancsoló, négytornyos épület áll, a Thury-vár.
A Bakony hegység központi és egyben legvadregényesebb része az Öreg-Bakony – vagy más néven Magas-Bakony –, amelyet egy magára valamit is adó természetjáró nem hagyhat ki.
Neked mi jut róla eszedbe? Érzékiség, tűz, lobbanékonyság, termékenység, elmúlás, álomhozó, Krisztus vére, az emlékezés virága.
Az országban sem sok helyen találkozhatunk ezzel az apró szépséggel, de az Alföldön kifejezetten ritka, a Nyírségben pedig csak egyetlen szakirodalmi említése van. Most Debrecen mellett bukkantak egyre. Felismered?
Pogányok és betyárok menedéke volt e barlang. Az Odvas-kő látványos üregét és panorámás szikláit bárki felfedezheti egy kis sétával.
Ha zavar a kullancsriasztók szaga vagy állaga, vagy nem szereted a bőrödre/ruhádra fújni, akkor van egy kiváló alternatíva.
Az alsósajói vasércbánya altárójából február végén kezdett folyni a szennyezett víz, és az ügyben azóta sem történt semmi.
Talán mostanság mutatja legszebb tavaszi arcát a természet. A vegetáció berobbant, az erdők csupa zöldek, a rétek pazarmód virágosak. Miért is maradnál otthon?
Amennyire kicsi és ismeretlen, annyira sok meglepetést rejt a Duna és a Kakukk-hegy keretezte táj: időutazást a római korba vagy épp a török időkbe, folyóparti kirándulást egy buja ártéri erdőben, láblógatást stégről, vadrózsadzsungelt, kastélyromot, és bónuszként olyan panorámát, amihez foghatót kevés Duna menti településen láthatunk.
A fővárostól másfél órányi autóútra, Járdánháza mellett, a festői szépségű Gyepes-völgyben, az Óbükk hegyeinek ölelésében bújik meg a közelmúltban felújított Ivánkapusztai turistaház.
Ezen a 13 km-es bakonyi körtúrán több kirándulásra elég látnivaló akad, az elejétől a végéig csupa szépség jön szembe az emberrel.
Eddig 18 km volt a legtöbb, amit egy nap alatt lejártunk a három Potyautassal. Most sikerült kicsit tovább feszíteni a húrt, és Téstől Bakonykútiig 23 km-t gyalogoltunk kis családommal a kéken.
Elfeledett piramisok, elveszett városok, magyar Nazca-vonalak, titkos tudással bíró szerzetesek, különös energiákkal bíró helyszínek.
Itt a bodzaszezon, amit érdemes kihasználni, hogy virágjából finom szörpöt készítsünk.
Nem hibáztatlak, ha most hallasz először Gannáról. Ez a Veszprém megyei kis község nem tartozik az ismertebb bakonyi települések közé.
A fővárostól mintegy 25 km-re fekvő település a Medveotthonról, esetleg csodás tórendszeréről lehet ismerős. De hogy jön ide Japán?
Kevesen tudják, hogy Kapolcs déli határában csodálatos bazaltorgonákat láthatunk a Balaton-felvidéki táj panorámájával.
Hétfő hajnalban lehetett megfigyelni ezt a ritka égi jelenséget. Aki esetleg lemaradt volna róla, most bepótolhatja az élményt.
Tavasszal különös lyukak jelentek meg a kertünkben.
Ormányos, szarvas, dísz, lágy, ezüstös, foltos, feketevégű és sárgalábú. Képtelenség lenne felsorolni minden jelzőt ebből a gazdag formavilágból. Íme, a bogarak!
Tavasszal és nyár elején a fák alatt sétálva biztosan te is tapasztaltál már esőcseppszerű égi áldást, amikor egy darab felhő sincs az égbolton.