
Folyón innen, holtágon túl – Túrák Szarvas környékén
A Békés megyei Szarvas múltja és jelene szorosan összefonódik a természettel, együtt alakultak, változtak, hatottak egymásra az évszázadok során. A kisváros nagyon sok látnivalóval büszkélkedhet, ráadásul természeti környezete is gyönyörű, amelyet gyalog, két keréken és vízi úton egyaránt felfedezhetünk.

Felejthetetlen panorámák a Börzsöny déli tájékán
Százféleképpen bemutathatnánk e sokszínű vidék élménykavalkádját, de ez alkalommal csupán pár kilátóhelyet ajánlunk, melyek a panorámán túl egyéb élményeket is tartogatnak.

Rejtett látnivalók a Dunakanyarban
A Dunakanyar az ország egyik legnépszerűbb úti célja, ahová egy-egy napfényes hétvégén rengetegen látogatnak el. Mutatunk néhány olyan látnivalót, amelyek nem olyan ismertek, mint a visegrádi fellegvár vagy a Rám-szakadék, de ugyanúgy remek célpontok lehetnek.

5+1 szuper kilátó a Balaton déli oldalán
Legnagyobb tavunk déli oldala inkább a vízi örömök miatt van fókuszban, pedig jobbnál jobb kilátókkal vihetünk egy kis változatosságot a nyaralásba.

Bámulatos folyó vájta ősvilág – Páris-patak völgye
A Páris-patak szurdoka alig 350 méter hosszú, kanyargós, néhol csupán 2–3 méter széles, 20–30 méter magas, „hullámzó” falakkal szegélyezett völgy. Ezt a nem túl nagy távot igen hamar be lehet járni, viszont az egykori folyó vájta, megkövült ősvilág különleges látványa akár több órára is ott marasztalhatja a túrázót.

Vízközeli túrák nyári forróság idejére
Túra a vizek városában, bicajozás vadvízországban, vízitúra a Balatonon – ezen a héten csupa hűsítő útvonalat ajánl a Természetjáró.

A Magas-Tátra esszenciája egy körtúrában
Csipkézett hegyormokkal körbevett, zúgó hegyi patakok és kristálytiszta tengerszemek. Sziklaösvényes-láncos kapaszkodás varázslatos panorámákkal. Kényeztető menedékházazás és persze megannyi felejthetetlen élmény. Ezek mind beleférnek akár egy egynapos túrába is, tökéletesen bemutatva a Magas-Tátra változatos és elkápráztató környezetét.

Sziklás kaland a Gerecse déli felén
A Dunazug-hegyvidék legnyugatibb része a zömében dachsteini mészkőből felépülő Gerecse, ami a lenyűgöző geológiai értékein túl csodás panorámáiról is ismert. Számtalan látnivalója közül ez alkalommal egy nem túl nehéz körtúrára valót ajánlunk, benne a hegység mesés erdejével, bámulatos sziklaüregeivel, ismert és eldugott, de egyaránt lenyűgöző kilátópontjaival.

Mennyire ismered a Pilist?
Sokan jártasak a Budai-hegyek és a Dunakanyar között húzódó vidéken, de a Pilis Kincsei elnevezésű érintőpontos jelvényszerző túrával jó néhány újdonságot is felfedezhetünk hazánk e roppant változatos, látnivalókban gazdag szegletében.

A Salgó határon túli rokona, a Bagolyvár
A többségében magyarok által lakott, a Novohrad-Nógrád Geopark határon túli oldalán fekvő Sőreg (Šurice) nem akármilyen geoturisztikai attrakcióval büszkélkedhet.

Ismert és kevésbé ismert kilátópontok
Egy túra valódi csúcspontja lehet, ha a fárasztó kaptatók után elénk tárul a táj, és mi egyre lassuló pulzussal kezdünk el gyönyörködni a környékben. Ehhez persze jó idő is kell, de ha szerencsénk van, a most bemutatott kilátópontok felejthetetlen élményekkel ajándékoznak majd meg minket.

Négy szuper túraötlet a Mecsektől a Bükk-vidékig
A Természetjáró.hu folyamatosan bővülő kínálatából erre a hétvégére is válogattunk pár klassz túraútvonalat. Ezúttal három kitűnő hangulatú erdőségben teszünk könnyű körtúrát, és az ország egyik legrégebbi menedékházában is pihenhetünk.

„Hideg” helynevek és túracélpontok Magyarországon
Valóban hideg van ezeken a helyeken, avagy hová érdemes kirándulni a nyári nagy melegben? Van néhány túratippünk, melyek nem az ilyenkor szokásos vízparti helyekre invitálnak, de hasonlóan azokhoz, némi felfrissülést adhatnak a kánikulában.

Magyar „Gulág” a Gerecse eldugott szegletében
A hegység látnivalókban gazdag keleti felén egy elfeledett és benőtt aszfaltcsík vezet a mindössze 264 méter magas Kecske-hegyre, aminek tetején, egy térképen is jelzett különös emlékhelyet találunk. Az egykor itt álló kényszermunkatábor története szorosan összefügg a közeli Csolnok történelmével, illetve a környék múltját jelentősen meghatározó szénbányászattal.

Kun-Fehér-tó, a strandjáról híres alföldi tó
A Duna-Tisza közti hátság egyik legjelentősebb, szél által kialakított tava kiváló stranddal büszkélkedhet, de a környéken egészen különleges természetvédelmi területeket is felfedezhetünk.

Az Őrség és a Vendvidék legszebb túrái
Hazánk legnyugatibb szegletét – a festői erdőtájjal borított, dimbes-dombos Őrséget – természeti szépségén túl autentikus népi építészete is vonzó úti céllá teszi. Látnivalóinak felfedezéséhez és az őrségi hangulat megéléséhez van egy remek túratippünk.

Hűsítő szurdoktúrák száraz lábbal
Ahogy újra melegszik az idő, érdemes a hegységek leghűsebb zugait célba venni: ezek a szurdokok és mély völgyek. Amelyek ráadásul most (sajnos) szinte bizonyosan száraz lábbal járhatók, hiszen a tartós aszály elapasztotta tápláló forrásaik nagy részét. Mutatunk egy nagyszabású formákban sem szegény szurdokvölgyet Budapest határán, három sziklás árkot zsúfolunk egy napba a Bakonyban, és felkeressük a Mecsek leghosszabb, szűk völgyeit is. Aki pedig inkább a magasban keresné a hőség ellenszerét, annak az Országos Kéktúra felső-mátrai szakaszát, s rajta az ország legmagasabban elhelyezkedő falvait ajánljuk.

A Magas-Tátra rejtett emlékei
A magyar turistaság és hegymászás bölcsőjét a Kárpátok legmagasabb vonulatánál, és egyben a világ legkisebb magashegységében találjuk. A trianoni döntés ugyan elcsatolta hazánk legszebb és legnagyobb hegyeit, ennek ellenére a Magas-Tátra, még ha csöndben is, de őrzi a magyar turistaság emlékeit.