Németh Csaba blogja

2015. augusztus 28.

Átkelés az Alpokon futócipőben

Magyar csapat is esélyes a szombaton induló nyolcnapos, az Alpok vonulatait átszelő, mintegy 268 kilométer hosszú versenyen. Németh Csaba és Karlowits-Juhász Tamás célja a dobogó.

Olvasni is fárasztó a verseny adatait, nemhogy teljesíteni a megmérettetést: hatszázan, párban, 268 kilométert futnak nyolc nap alatt. A GORE-TEX TRANSALPINE nyomvonala átszeli az Alpokat, föl és le tekeregnek az ösvények. Több mint 16 kilométer szintkülönbséget kell csak fölfelé teljesíteni, illetve közel 15-öt lefelé. A teljes távot nem egyben kell lefutni, hanem napi szakaszokat kell teljesíteni. A verseny alatt négy ország határain kelnek át. Németországból indulnak, Svájcon, Ausztrián keresztülfutnak, és végül az olaszországi Dolomitokban érnek célba a versenyzők. Akik jöttek volna még szép számmal, de a verseny biztonsága érdekében 300 csapatban korlátozták a résztvevők számát.

Kik a magyarok?

Fotó: Molnár Anikó

Németh Csaba a legismertebb magyar ultrafutó, nem véletlenül. Németh Csaba nem akárhogy fut a világ legjobbjaiból álló mezőnyben: egyedüli nem szponzorált versenyzőként 2006-ban második lett a terepfutás olimpiájának tartott, épp most zajló Ultra Trail du Mont Blanc-on (a Mont Blanc körül rendezett, közel 170 kilométeres verseny), s akkor nem sok hiányzott a győzelemhez. Akkor még háromezerrel kezdődött a rajtszáma, s mint „amatőr versenyző” a hátsó sorokból indult. A miskolci sportembert csak néhány nepáli biztatta, akik nagyon bátornak tartották, hogy idemerészkedett abból a lapos országból. A második helyezés után már hősként fogadták, legalábbis Chamonix-ban. Azóta ötször teljesítette a távot, és minden alkalommal az első tízben végzett.

Karlowits-Juhász Tamással, azaz Karlosszal 15 éve versenyeznek, eddig ellenfelekként s persze barátokként, most először azonban egy csapatban. Karlosz bízik abban, hogy együtt erős párost alkotnak majd: „Közel egy éve beszéltünk róla először, de akkor még csak egy álom volt. Több mint 15 éve futunk együtt, versenyzünk egymással, követjük egymás pályafutását. Ezalatt megismertük egymást, tudjuk egymás hibáit és képességeit. Az idei évben többször is összefutottunk versenyeken, és az álom kezdett valósággá válni, habár még az utolsó pillanatban sem volt biztos semmi, csak az, hogy ennek így kellett alakulnia, hogy együtt vághatunk neki egy nyolcnapos versenynek, amelynek keretében átszeljük az Alpokat. Noha erős mezőnyben kell bizonyítanunk, mindketten úgy érezzük, van esély akár a pódiumot is elérni. Ebben segíteni fog Csaba több évtizedes rutinja és az a tény, hogy jól ismerjük egymást, és így a tudásunkat és erőnket össze tudjuk rakni, és remek párost alkotva fogunk versenyezni.”

Németh Csaba számára is más lesz ez a verseny, mint a korábbiak, hiszen itt nem egyedül fut majd, ahogy eddig. „Ezt a különleges versenyt már több évvel ezelőtt kinéztem magamnak. Hihetetlenül vonzó vizuális élményt kínál egy ilyen Alpok-átkelés, miközben mellette a fizikai teljesítőképesség határait is feszíthetjük. Ráadásul a társunk képességeit is folyamatosan figyelni, ismerni kell, hiszen együtt kell maradnunk 8 napon keresztül a verseny teljes távján át, tehát itt kettőn áll a vásár.”

2012-ben volt már magyar győztese a versenynek: akkor Wermescher Ildikó német csapattársával 41 óra 28 perc alatt teljesítette a nyolc nap távját, így elsők lettek a női mezőnyben. Wermescher Ildikó egyébként Németh Csaba csapattársa a svájci Mammut cég professzionális futócsapatában.

Fotó: GORE-TEXŽ TRANSALPINE-RUN

A versenyt 2005 óta rendezik meg, de a nyomvonal szinte minden évben más, ezért nincsen „pályarekord”. Sokáig úgy volt, hogy Németh Csaba is vegyes csapatban indul, de svájci partnere sérülése miatt lemondta a versenyt, s ekkor merült fel, hogy tiszta magyar csapatként induljanak. Azért esett a választás Karlowits-Juhász Tamásra, mert Németh Csaba szerint ő a legalkalmasabb partner jelenleg a hazai mezőnyben, aki stabil és megbízható eredményekre képes.

Csaba és Karlosz erős párost alkotnak, de akadnak még hozzájuk hasonlóan kemény versenyzők. A Masters kategóriában indulnak, ami azt jelenti, hogy kettőjük életkora nyolcvan fölött van, s közel nyolcvan csapattal kell erejüket összemérniük. A nyolcvan csapatban körülbelül 6-8 hasonlóan erős futópáros van. Ez egy hosszú verseny, és bármi előfordulhat, lesérülhet bárki, elveszítheti a lelkierejét, de a magyarok bíznak abban, hogy ott lesznek a legjobbak között az olaszországi célban.

Kéktúra a mezen

Kép

Csaba az Országos Kéktúrát népszerűsíti, a mezein ez a felirat szerepel. Az Országos Kéktúra, a Dél-dunántúli Kéktúra és az Alföldi Kéktúra alkotja az Országos Kékkört, amely mintegy 2550 kilométer hosszan kanyarog hazánk festői tájain. Csaba volt az első, aki végigfutotta az egészet 19 nap alatt 2002 telén. Azt mondja, ezen a túrán rádöbben az ember, hogy nem kell elmenni az országból ahhoz, hogy szépet lássunk. A kéktúra nagyköveteként támogatja a Magyar Természetjáró Szövetség azon célját, hogy a jelzéseket felújítva, megújult infrastruktúrával, megfelelő szálláshelyekkel, szolgáltatásokkal a jelenleginél is népszerűbb túraútvonal legyen.

Írta: Molnár Anikó

A komfortzónán túl

2017.09.14.

Az idei Ultra-Trail du Mont-Blanc (UTMB) alatt ért élmények hatása miatt született az alábbi írás. A nagy kérdés, hogy miért fut le valaki mintegy 170 kilométert a világ egyik legnehezebb terepén?

→ Tovább
Mítoszok és fenyvesek földjén - Tahtali ultratrail

2017.05.26.

Hatalmas, több száz éves cédrusok és mandulafenyők között futok. Famatuzsálemek és fiatal, délceg fenyők, mint egy-egy hatalmas őrtorony, úgy néznek le rám, apró halandóra. Az ösvény minden egyes méterét a tűlevelek vastag, puha szőnyege borítja, a hófehér mészkősziklák pedig, mint megannyi kisebb-nagyobb tyúktojás teszik gördülékenyen törékennyé a haladást.

→ Tovább
A kategória második helyén végeztek Németh Csabáék

2015.09.05.

Az Alpokat átszelő futóverseny utolsó, nyolcadik napján a kategória harmadik helyén ért célba a magyar páros, de az előnyüknek köszönhetően végül a másodikak lettek a végelszámolásnál, míg az összetett listán az ötödik helyet szerezték meg.