Kvíz: Legviccesebb nevű magyar települések

Górcső alá vesszük Magyarország legfurcsább településneveit. Néhány nem létezőt elrejtettünk a kvízben, amelyet mi találtunk ki, a többi bármilyen meglepő is, valós név, és rajta van a térképen. Vajon tudod-e, hol találhatóak?

2024.03.18.

Denevérrekord a Mecsekben

Régen nem volt ennyi hosszúszárnyú denevér a Mánfai-kőlyuk barlangban. A ritka faj mintegy 175 példányát számoltak össze a nemzetipark-igazgatóság munkatársai.

2024.03.18.

Kvíz: Mennyire ismered a magyar tájak legmagasabb hegyeit?

Mindenki betéve vágja, hogy Magyarország legmagasabb pontja a Kékes, de vajon mennyire vagy képben hazánk többi hegycsúcsával kapcsolatban? Listánkon van néhány olyan tájrekorder és kevésbé ismert magaslat, amely megtéveszthet. Ha gyakran túrázol vagy ötös voltál földrajzból, akkor neked ez a tudáspróba nem okozhat gondot.

2024.03.13.

Tudtad, hogy Budapesten is láthatsz barlanglakást?

A barlanglakásokról leginkább a Bükkalja ugrik be az embernek, de a 20. század közepéig a főváros délnyugati részén, Budafokon és Tétényben is sokan laktak barlang- és pincelakásokban. Ezek egyike ma kiállítóhely, amely tavasz elejétől ősz végéig látogatható.

2024.03.12.

Tanácsok és praktikák terepezőknek

Neked mi van a hátizsákodban? Hogyan készülsz egy túrára? Tudod, mivel előzd meg a terepen a kényelmetlenséget és a bajt? Összeszedtünk néhány tanácsot, amelyek kezdőknek és haladóknak egyaránt fontosak lehetnek.

2024.03.12.

A Kőszikla-szurdok titka

Mesterségesen biztosított szurdokaink középhegységeinkben találhatók. Éppen ezért a 300 méteres tengerszint feletti magasságot éppen csak elérő, szelíd dombok között megbújó, vaslétrákkal biztosított Kőszikla-szurdok mindenképpen váratlan meglepetés.

2024.03.11.

A korán érkezett tavasz esete a növényekkel

Milyen hatással van a pár héttel hamarabb beköszöntött tavasz a növényekre, és mit tudnak kezdeni a virágok a hirtelen érkező hideggel? Cikkünkből ezek mellett az is kiderül, hogy ha a Blaha Lujza téren már február végén kivirágoztak a japáncseresznyefák, akkor vajon érdemes-e már most elindulni a budapesti füvészkertbe Sakura-nézőbe?

2024.03.08.

Korán ébredő kétéltűnk, az erdei béka

Erdei békával gyakorlatilag mindenhol találkozhatunk hazánkban, valamiért mégis kevésbé ismerjük, mint például a barna varangyot vagy a népszerű levelibékát. A most zajló békanász alkalmából bemutatjuk nektek az egyik legkorábban ébredő békafajunkat.

2024.03.04.

Tudod, hogy melyik madár népies neve a kéregszűcs?

Ezt a kis madarat hívták még köcsögmadárnak, kurtakalapácsnak, sáros tapasznak, kéregfutónak és kéregszutyókának is. Az erdőket járva gyakran kerül szem elé, de ha nem is látjuk, a hangját biztosan halljuk valamelyik közeli fáról. Vajon melyik madárfajról lehet szó?

2024.03.01.