
Nem a legbizalomgerjesztőbb, de hasznos a tőrösdarázs, ne bántsuk!
Májustól számíthatunk a nagy termetű tőrösdarazsak tömeges feltűnésére kertekben, parkokban. Ezek a félelmetesnek tűnő állatok emberekre, házi- és társállatokra ártalmatlanok, viszont annál hasznosabbak. Ne féljünk tőlük, és hagyjuk békén őket!

Az egyik legfinomabb tavaszi-nyári gomba – májusi pereszke
Régi nevét – Szent György-gomba – arról kapta, hogy már György-naptól, április közepétől felbukkanhat. Jobbára azonban tavasz és nyár fordulóján találkozhatunk vele. Az egyik legízletesebb gombánk, sokféleképpen elkészíthető. Nézzük, mit érdemes még róla tudni!

Honnan jön az esőillat?
Valójában magának a csapadéknak nincs igazán szaga, mégsem illúzió, amit esőzéskor érzünk, és az sem véletlen, hogy szeretjük.

Ne használj csigamérget, végzetes veszélyt jelent a sünökre!
A kertekben kártevő csigák ellen sokan használnak boltban vásárolható mérget, azonban a szer halálos veszélyt jelent a sünökre, illetve más élőlényekre is.

A termeszek a legjobb klímások
Gondoltad volna, hogy már rég feltalálták a tökéletes és fenntartható hűtés-fűtés rendszerét? Ráadásul nem az emberek, hanem a termeszek.

Tudtad, hol található hazánk legnagyobb opálja?
Több mint három mázsát nyom a kőbányából előkerült óriásásvány, amit ma egy várban láthatunk kiállítva. Mérete mellett eszmei értéke is jelentős.

Túratematikák spektruma, avagy miért jók a jelvényszerzők?
Nem minden természetjáró merül el a túramozgalmak világába, de aki egyszer országjárásra, jelvénygyűjtögetésre adta a fejét, annak mondhatni, nincs megállás. Sokféle tematika létezik a klasszikus útvonalkövetéstől a helyszínfelkeresősig, a tájjáró vándorlástól az egynapos élményszerzésig. Hogy melyik mit adhat, mire érdemes vállalkoznunk, arról túragyűjteményünk ad átfogó képet, egyben tippet az ország felfedezéshez.

Elfeledett tudás, aminek ma is jó hasznát vennénk
A növények tele vannak titkokkal, a titkokat pedig egyre kevesebben ismerik. Egy könyv, amely arra vállalkozik, hogy átadjon valamennyit a régi korok emberének vadnövényekkel kapcsolatos tudásából a ma emberének.

Tudtad ezeket a tojásról?
A húsvét elengedhetetlen kelléke a tojás, ez alkalomból összeszedtünk róla néhány érdekességet. Egykor úgy tartották, hogy még az istenek is tojásból születtek, aminek szinte végtelen számú változata létezik, ha a színét és a formáját nézzük. Lássunk néhány rekordert, és lerántjuk a leplet a festés nélküli színes tyúktojásokról is.

Miyawaki-minierdők – zöld szigetek a betondzsungelben
Őshonos fa- és cserjefajok, sűrűn egymás mellé ültetve egy zsebkendőnyi területen: ezek a Miyawaki-minierdők. A kis erdőfoltok meglepően gyorsan növekednek, néhány év alatt önfenntartóvá válnak, és ma már világszerte egyre nagyobb szerepet játszanak a városok zöldítésében.

Hogyan mentik meg a pókok a madarak életét?
Évente sok millió madár pusztulását előzhetnék meg az emberek, ha ezt a pókoktól vett ötletet is beépítenék az épületeikbe.

Ha nincs hó a Kárpátokban, azt az Alföld is megérzi
Egy új filmsorozat a hazai vízgazdálkodás problémáit járja körül szakemberek segítségével. A Kárpátalján forgatott első részben a készítők a Tisza-forrásvidékén kerestek magyarázatokat és havat. Ez utóbbit alig-alig találtak márciusban.

Feltúrt sziklagyepek, lerágott csemeték – vadkárok a természetben
A szarvasok rágnak, a vaddisznók túrnak, a muflonok taposnak. Ezzel önmagában nincs is baj, senki nem várja el tőlük, hogy napfénnyel táplálkozzanak és lebegve járják az erdőt. A probléma a mennyiséggel van, és persze az emberrel, aki beleavatkozott a természetes folyamatokba.

Ijesztően hatalmas, mégis békés a kék fadongó
Európa egyik legnagyobb méhfaja, a kék fadongó sokakban rémületet kelthet hatalmas méretével, de a félelem teljesen alaptalan, mert a kékes színben játszó fekete órás teljesen ártalmatlan. De hol találkozhatsz vele?

Tudtad, hogy a mókus is fészket épít?
A mókusokkal kapcsolatban több tévhit is él a köztudatban, az egyik az, hogy téli álmot alszanak, a másik pedig, hogy csak odukban laknak.

Kvíz: Mennyire ismered Magyarország térképét?
Ha szívesen böngészed a térképet, kedvenc tantárgyad a földrajz volt, és nem esel kétségbe, ha útközben összezavarodik a GPS, akkor ez a kvíz neked szól. Virtuális utazás a térképen, Felsőszölnöktől Garbolcig, Füzértől Kásádig.

Madárfiókát találtál? Nem biztos, hogy meg kell mentened!
Fontos megérteni, hogy a felelős magatartás nem a madarak bármi áron való megmentése, hiszen ezzel sokszor éppen a természet ellen teszünk.

Sem a vakcina, sem a fertőtlenítés nem segít a száj- és körömfájás-járványon
Körülbelül egy hónapja mutatták ki először a vírust Magyarországon, azóta pedig sorra zárnak be az állatbemutatóhelyek, a nemzeti parki rendezvényeket törlik, sőt, egyes turistautakat és tanösvényeket is kerülnünk kell. A betegség ráadásul azóta több helyen felbukkant. Mit kell tudni a ragadós száj- és körömfájásról, miért nem jó megoldás a vakcinázás, és mi történik, ha a vadon élő állatok is elkapják? Körbejártuk a témát.