
Amikor a gumi csődöt mond – Variációk csúszásgátlóra
Combnyaktörés, kettérepedt térdkalács, kificamodott boka, sürgősségi fogászati beavatkozás, kellemetlenül sajgó tarkó – igen sokféle következménye lehet annak, ha egy alattomosan lefagyott járdán, sétaúton vagy ösvényen zakózik jókorát az ember. Még mielőtt valaki azt gondolná, hogy ehhez idősnek vagy figyelmetlennek kell lenni, jelezzük: nem kell annak lenni, bárkivel megeshet. Szerencsére van megoldás.

Egy Kérdés, Egy Válasz – Tudtad, melyik Magyarország legnagyobb szigete?
A Kisalföld részét képező Győri-medence egyik kistája, a 395 négyzetkilométer kiterjedésű Szigetköz, amelyet északról közel 60 km hosszan a Duna főága, délről pedig mintegy 120 km-es szakaszon a Mosoni-Duna határol.

Egy Kérdés, Egy Válasz – Tudtad, miben egyedülálló a Molnár János-barlang?
A fővárosi Rózsadomb alatt húzódó természeti érték Európa legnagyobb, leglátványosabb hévizes eredetű, a mai napig aktív, szinte teljes egészében vízzel kitöltött barlangja.

Kvíz: legkülönlegesebb élőlényeink
Kereken húsz élőlény, mindegyiknél egy kérdés és négy válasz. Utóbbiak közül több is helyes lehet. Ha nyomtatott magazinunk Zöldhullám rovatait – és a nyári összevont lapszám Top 10 rovatát – figyelmesen olvastad 2020-ban, jó esélyed van a maximális pontszámra.

Csalóka téli varjútömegek
Ilyenkor télen mindig megugrik a vetési varjak száma, de ez nem jelenti azt, hogy sok varjú élne nálunk. Ezek a hatalmas csapatok csak telelni jönnek hozzánk, a hideg orosz tél elől keresnek itt menedéket, és ha jön a tavasz, visszatérnek északi költőhelyeikre.

Egy Kérdés, Egy Válasz – Tudtad, melyek Magyarország őshonos kígyófajai?
Hazánkban a kígyók (Serpentes) roppant népes, világszerte háromezernél is több fajt magában foglaló alrendjének csupán hét képviselője őshonos.

Gyógyítás tapló módra
Túráink során télen is találkozhatunk ezzel különösen szép formájú gombával. A lepketapló nemcsak mutatós, de gyógyászati céllal is hasznosítható. Mutatjuk, mit érdemes tudni róla.

Több mint félezer új fajt írtak le brit kutatók 2020-ban
Bár nagyon sokat tudunk a világról, mégis rengeteg olyan élőlény van, amelyek létezésére csak most derül fény. És nem csak mikroszkopikus méretű parányokról beszélünk. A brit tudósok tavaly például új bogár-, lepke- és kígyófajok mellett egy új majomfajt is azonosítottak.

Kvíz: Ismered az erdei etikettet?
Mennyit vihetsz haza erdei gombából? Tiéd lehet-e a fák között talált, elhullajtott agancs? Hol szabad biciklizni az erdőben? Tedd próbára magad a kvízünkkel!

Kvíz: Mennyire vagy otthon az Őrségben?
Szerkesztőségünk tagjai keresztül-kasul bejárták már az Őrséget, mégis újra és újra visszatérnek erre a csodálatos vidékre, ami annyi felfedeznivalót tartogat. Te mennyire ismered?

Okosabb vagy földrajzból, mint egy nyolcadikos? – Kvíz
Tudsz annyit, mint egy tizennégy éves? Tedd próbára magad ezzel a kérdéssorral, és még az is lehet, hogy nagy meglepetés ér. Nem ferdítettünk, a válaszokat akár még a nyolcadikosok tankönyvében is megtalálod.

Csillogó ékszerré változnak a telelő lepkék
A felhagyott börzsönyi bányavágatokat nemcsak denevérek választják telelőhelyül, de egyes lepkefajok is, ahogy azt a Duna–Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság videójában is láthatjuk. De mintha nem is lepkék, hanem ragyogó ékszerek csillognának a sötét bányafalakon.

Egészségrecept hideg hónapokra
Ha úgy érzed, hogy télre teljesen kimerültek az energiaraktáraid, legyengült az immunrendszered, és még a hangulatod is egyre rosszabb, most elmondjuk, miért a szabadban való mozgás a legjobb megoldás számodra. A témába dr. Szőts Gábor, a Testnevelési Egyetem Egészségtudományi és Sportorvosi Tanszékének oktatója avatott be minket.

Kerceréce, az odúköltő téli vendég
Október és április között kell nyitott szemmel járnia azoknak, aki idehaza is szeretnék megpillantani a messzi északról hozzánk érkező bukórécék egyik legbájosabb képviselőjét, a stabil európai állománnyal büszkélkedő kercerécét, amelynek fiókái nem holmi szokványos fészkekben, hanem természetes faodvakban látják meg a napvilágot.

Savanyó Jóska, a bakonyi betyár – 2. rész
Savanyó Jóska nevével sok helyen találkozhatunk a Bakony-vidéken. A térképen több barlang is viseli a nevét, ami nem meglepő, hisz egykoron a betyár rejtekeként szolgáltak ezek az üregek. Hogy ki volt valójában a legendás rabló, hogy bandájával milyen bűncselekményeket követett el, azt az első részből már megtudhattuk. Most elfogásának történetét és az ezt követő éveit ismerhetjük meg.

Hol állnak ezek a kilátók?
Szó szerint egy-egy túra csúcspontja lehet az utunkba eső kilátókból elénk táruló panoráma. Szerencsére jó pár található belőlük Magyarországon, csak az a kérdés, mennyire ismered őket. Most letesztelheted a tudásod.

Fehérhátú fakopáncs – Hazánk legritkább harkályfaja
Természetközeli élőhelyeihez és párjához rendkívül hűségesen ragaszkodik, imádja a korhadó fákat, egy-két sajátos jellegzetessége alapján pedig rokonaitól könnyűszerrel megkülönböztethető. Hazánkban ugyan ritka, de egy kis szerencsével hegyvidéki bükköseinkben bárki megpillanthatja.

Kvíz: Felismered hazánk legegyedibb helyszíneit?
15 fénykép, 15 különleges hely, amit csak kevesen járhattak végig, pedig szinte mindenkinek érdemes. Feketeöves utazók, sokat kirándulók és rendszeres olvasóink előnyben, de persze puskázni senkinek nem szabad.