A szerelem süketté teszi a siketfajdot

Az Őrségi Nemzeti Park Igazgatóság címerében szereplő siketfajddal ma már nem találkozhatunk az országban, de a 60-as évekig kis számban rendszeresen fészkelt az Alpokalján. Hogy visszatér-e valaha, az a jövő zenéje.

2024.04.26.

Vad bazsarózsák nyomában

A pünkösdi rózsát sokan ismerik, hisz sok kertben díszlik teltvirágú változata. Annál kevesebben tudják, hogy Magyarországon két vadon élő rokona is fellelhető. Ezek nyomába eredtünk.

2024.04.24.

Uhu – a titokzatos „nagyfülesbagoly”

Hazánk legnagyobb bagolyfaja ritka fészkelő nálunk, leginkább hegységeink peremén találkozhatunk vele. Legerősebb állománya a Zempléni-hegységben él, de Békésben is feljegyezték a fészkelését.

2024.04.24.

A híres kazári riolittufa kevésbé ismert kistestvérei

Az egykoron szénbányászatáról és népművészetéről ismert Kazár felett található a Novohrad-Nógrád Geopark egyik féltve őrzött geoturisztikai attrakciója, a messze földön híres riolittufa-formáció, amelyet nem is alaptalanul „magyar Kappadókiának” neveznek. De vajon hallottál-e már a közelében található társairól?

2024.04.20.

Bánáti bazsarózsa, a Mecsek tavaszi dísze

A Kárpát-medence bennszülött növényfajainak csak igen kis részéről mondható el, hogy a kimagasló botanikai érték mellett hatalmas méretű, látványos virággal is büszkélkednek. A Hosszúhetény környékén helyenként valóságos mezőket alkotó bánáti bazsarózsa közéjük tartozik, a horvátországi állományának kipusztulása azonban hangosan üzeni: vigyáznunk kell rá.

2024.04.17.