
Két keréken Kőrösi Csoma Sándor nyomában
Zichó Viktor 2019 augusztusában indult útnak fekvőbiciklijével, hogy Kőrösi Csoma Sándor emléke előtt tisztelegjen. 11 hónappal és 13 000 km-rel később ért célba számtalan országon és kalandon keresztül, útját ráadásul a járványhelyzet is nehezítette. Az élményeiről mesélt nekünk.

Ezek a magyar képek is nyerhetik a világ legviccesebb állatfotóinak versenyét
Egy áriázó ürge és egy falánknak tűnő lunda is felbukkan az idei év legviccesebb fotói között, amelyeket magyar fotósok készítettek. Most megnézheted, milyen állatokkal kell ringbe szállniuk és a két kép készítőjét is megismerheted.

Áldozatok nélkül nincs siker
Francsics Lászlót tavaly megválasztották a világ legjobb asztrofotósának, idén pedig rajta is múlik, 2020-ban ki kapja meg ezt a címet. Interjú egy alkotóval, aki a szabadságot találta meg a kozmoszban.

Láthatatlan turisták nyomában
A természetben is vannak felkapott helyek, túraútvonalak, amelyeken egy szép hétvégi napon könnyen zsúfoltságba futhatunk. De mekkora az a turistatömeg, amelyet még környezetkárosítás nélkül elbír egy terület? Dr. Benkhard Borbálával, a Debreceni Egyetem kutatójával beszélgettünk.

Van okunk aggódni a jövő miatt, de nincs ok a pánikra
Csepreghy Nándorral, a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány igazgatójával beszélgettünk a környezetvédelem helyzetéről, szemléletformálásról, valamint arról, mit lehet tenni azért, hogy az egyre népesebb bolygón fenntarthatóvá tegyük az életvitelünket.

„A lovakkal pont úgy kell bánni, mint az emberekkel: szépen”
Monty Roberts élő legenda a lovas világban, módszere egészen új alapokra helyezte a ló és az ember közötti kapcsolatot. Kommunikáción alapuló erőszakmentes technikáit instruktorai közvetítik szerte a világon. Császár Csilla, Monty egyik tanítványa mesélt nekünk módszerének alapjairól, a ló és az ember közötti harmónia titkáról, és arról, hogyan lehet a lovakkal hosszú távú eredményeket elérni.

Utolsó bejelentkezés a Tisza-tavi meseszigetről
Gyönyörű felvételek a tóról és környékéről, egy mesehídról, a háromszáz éves tölgyről, és egy nagy lilik bájos történetéről. Képsorok egy stég küzdelmes megépítéséről, különös látogatókról és a Tiszán felfelé utazó szemétről. A következő kisfilmben egy valóságban létező álomvilágot láthatunk, mindezt egy olyan ember szemén, illetve kameráján keresztül, aki már közel hat hónapot töltött itt, egy a Tisza-tó partján lévő komfort nélküli kunyhóban.

„Hazajöttem, mert jóllaktam a csenddel”
Lukács Péter tizenkilenc évesen döntött úgy, hogy kerékpárjával világgá megy. Húsz országot érintve, 432 nap múltán tért haza. Közel 14 ezer kilométert tett meg. Bár a magánnyal eltelt egy időre, megtanulta tisztelni a küzdelmeket.

„Bele kell vágni, még ha őrültségnek tűnik is”
Varga Richárd nem kisebb feladatra vállalkozott, minthogy Norvégiából hazakajakozzon a Szigetközbe. Sokszor árral szemben, közel 5000 kilométert tett meg 170 nap alatt, ebből 139 napot töltött a vízen, és közben még jótékonykodott is. A nem mindennapi vállalásról és az út tapasztalatairól beszélgettünk vele.

Több mint 1000 zsák szemetet szedett össze a Tisza-tónál
Párdy Bence a mai klíma- és szemétkrízises világunk egyik vitathatatlan hőse. Döntött, és mindenét a Föld megmentésére tette fel. Nyár óta szedi szorgalmasan a Tisza-tónál a szemetet, de sokan nem tudják róla, hogy nagyon mély bugyrokat járt be idáig életében. Ismerjétek meg Bencét!

Lebilincselő természetfilm-sorozat a szőke tóról, ahol hat évszak uralkodik
Szendőfi Balázs, a 2018-as Gödöllői Nemzetközi Természetfilm Fesztivál fődíjasa új, izgalmas jelenetekkel teli természetfilm-sorozatot készített A szőke tó – A Tisza-tó hat évszaka címmel. Balázzsal beszélgettünk a film kulisszatitkairól, ökológiai kérdésekről, természetvédelemről. És az is kiderül, hogyan lesz egy zenészből madarász, majd halkutató, végül természetfilm-rendező.

A kicsi is lehet óriási (élmény) - Kolodko-miniszobrok nyomában
Az utóbbi években egyre több helyen bukkanhatunk Budapest utcáin és közterein Kolodko Mihály különleges bronz miniszobraira. A kárpátaljai szobrászművésszel beszélgettünk magyar kötődéséről, gyerekkoráról, az alkotás folyamatáról, szobrai jelentéséről, és hogy miért fontos, hogy a művek pont oda kerüljenek, ahova.

Az örökmozgó kalandor - Koncz-Bisztricz Tamás
Két évvel ezelőtt figyeltünk fel egy csongrádi fiúra a Varázslatos Magyarország fotópályázatának díjátadóján. Már akkor is szép eredményeket ért el, idén pedig két kategóriagyőzelmet és egy második helyet nyert, és az éves ranglistán 10. helyezett lett, olyan nagy nevek mellett, mint Daróczi Csaba. A naturArt Az Év Természetfotósa pályázatán pedig második helyezést ért el ifjúsági kategóriában. Ki ez a fiú? Természetfotósokat bemutató sorozatunkban most őt ismerhetjük meg.

7 kontinens 7 csúcsán
Németh Alexandra 2018-ban, első magyarként teljesítette a Seven Summits („Hét hegycsúcs”) kihívásait, azaz feljutott hét kontinens legmagasabb pontjára, illetve nem mellesleg második magyar nőként állhatott a Mount Everest tetején. A Turista Magazinnak mesélt arról, milyen a hegyen lenni, hogyan zajlik a felkészülés egy expedícióra, honnan fakad a magaslatok iránti szenvedélye.

Kutyából magyar Attenborough - interjú Varga Liviusszal
A Quimby és sok más zenekar ütőhangszeres énekese, a számos nagy sikerű dalt szerző és elődadó Varga Livius nemcsak a színpadon érzi jól magát: a természetben is régóta otthon van.

Magyar fotósé az év legviccesebb természetfotója
Harmadik éve rendezik meg a The Comedy Wildlife Photography Awards fotópályázatot, amin idén egy magyar fotós, Kércz Tibor hozhatta el az abszolút győztes díjat. Beszámoló az átadóról, és interjú a nyertessel.

FÓKUSZBAN A TERMÉSZET - Daróczi Csaba
Képei elvontak, sokatmondóan különösek, felismerhetően „daróczicsabásak”. A stílusteremtő mestertől nemcsak a korábbi számunkban bemutatott ifjú tehetség, Szekeres Levente tanul, hanem Máté Bence is mentorának nevezheti a szikes puszták és homokbuckák világának kiváló fotósát.

FÓKUSZBAN A TERMÉSZET - 3. rész (Molnár Péter)
Tiszaalpáron találkoztunk a ködös hangulatok mesterével, természetesen az éjszaka utolsó perceiben, hogy térdig vagy még inkább derékig merülhessünk a természetfotózás és a Tisza árterének gyönyörűségében.