
„Töltőn vagyok az erdőben”
Orosz Júlia testnevelővel és lelkes (kék)túrázóval beszélgettünk arról, hogy miként lehet szó szerint talpra állni egy tüdőátültetés után.

Ilyen az, amikor a természet gyógyít
„Mintha intravénásan nyugtatót kapnál” - mondja Ljasuk Dimitry, aki fél évet élt karanténban egyedül egy Tisza-tavi szigeten, amelyről nagyjátékfilmet is készített. A Jóreménység-sziget című film szól a természet gyógyító és a magány átformáló erejéről, és arról, hogy érdemes küzdeni az álmokért.

„Nem mi teszünk szívességet a természetnek”
Gyönyörű és elgondolkodtató természetfilm készült hazánk mesterséges vizeiről, amelyek utolsó menedékei lehetnek számos fajnak. Ha engedjük. Már mozikban a „Múlt és jelen: Vizeink az ember kezében” című film, amelynek kapcsán a rendezővel, Fehér Zoltánnal beszélgettünk többek között arról, hogy mi maradt mára a "vizek országából".

„Mindenben meg tudom találni a szépséget” – Szabó Géza Attila természetfotói
Van az úgy, hogy az ember életébe egyszer csak megérkeznek dolgok. Szabó Géza Attilával is ez történt, a természetfotózás szép lassan közeledett hozzá, és mára már napjai szerves része lett.

Zambó Péter: Nem irtjuk ki az erdőket
A nagy port kavart kormányrendelet kapcsán kerestük meg az Agrárminisztérium államtitkárát, hogy mire számíthatunk a gyakorlatban.

Az egyszerűség szép – Szabó Irma természetfotós képei
Vajon mi hajtja a természetfotóst, hogy újra és újra kint üljön órákat, mozdulatlanul, egy helyben? Miért éri meg sok év után is hajnalban kelni? Szabó Irma képeiben ott a válasz. Nézzétek meg galériánkat, és ismerjétek meg Irma természetfotós útját!

Az erdő mint a kiengesztelődés helye
Izsák atyával, a Szent Mauríciusz Monostor szerzetesével beszélgettünk az erdő csendjéről, a természetjárás és a hit kapcsolatáról, a Bakonyról és benne Bakonybélről, és persze arról, hogy minden túra zarándoklat is egyben.

A geoturizmus vonzásában
Áprilisi lapszámunkkal lezárul a Geokéktúra sorozatunk, amelyben végigjártuk az OKT és a RPDDK útvonalán található, főbb földtani látványosságokat. Itt az ideje hát, hogy bemutassuk Veres Zsoltot is, a sorozat szerzőjét.

Tudod, hogy mi fán terem a dendrokronológia?
Az Erdők Világnapja alkalmából készült interjúnkban egy fiatal kutató, Árvai Mátyás meséli el, mi mindenre használja a fák évgyűrűit a tudomány.

A vádlottak padján: a nagy kárókatona
Közlegények – A kárókatona-per címmel készült hiánypótló és elgondolkodtató film a nagy kárókatonáról és hazai helyzetéről. Szendőfi Balázs rendezővel beszélgettünk a filmről, és a madarat övező, sokszor heves indulatokat kiváltó problémákról.

Az Országos Kéktúra egyik alapító atyja
Az alábbi interjú az októberi Turista Magazinban jelent meg Thuróczy Lajos bácsival. Akkor még nem sejtettük, hogy ez lesz a vele készített utolsó anyagunk, mert 96 évesen is kiemelkedő szellemi és fizikai frissességnek örvendett.

„Az emberek hajlamosak a félelmeiket pakolni a hátizsákba”
Kércz Viktor és Makra Ákos nem félt, és belevágtak életük eddigi legnagyobb kalandjába, a Pireneusok átszelésébe, teljesítve Európa legnehezebb túraútvonalát, a HRP-t. Menetelés és mászás csodás magashegyi tájakon, idegtépő bizonytalanság, embert próbáló, sokszor életveszélyes helyzetek és bölcs „nem”-ek. Interjú egy „Forrest Gump”-os túráról.

Mindenki másképp csinálja – életre szóló élmények a Kéken
A kéktúrázás mindenkinek mást jelent, és mindenki azt kapja tőle, ami számára a legfontosabb. A Turista Magazin októberi számában három ember mesélt nekünk, akik különböző módon járták és járják a Kéket, más célok vezetik őket, egyvalami azonban közös bennünk: a kéktúrázás során életre szóló élményekkel lettek gazdagabbak.

Óriási szerencséje volt a Gerecse 50 mezőnyének
Tavaly elmaradt hazánk legnépszerűbb teljesítménytúrája, és idén is nyár végére kellett tolni a rendezvényt, amelynek résztvevőit még az ősziesre fordult időjárás is fenyegette.

Lehet a medvével békében együtt élni
Magyarországon már évszázadok óta nincs szaporodó medveállomány, csak kóborló egyedek tűnnek fel az Északi-középhegységben. Azokból azonban mintha mostanában egyre több lenne. Lehet, hogy a hiúzok és a farkasok után a medvék megtelepedésére is számíthatunk? Bakó Botonddal, a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság (BNPI) zoológiai szakreferensével beszélgettünk.

12 év, 12 kép
Szilárd szándékosan visszautasítja a természetfotós jelzőt, holott egyedi látásmódjának és terepi technikájának köszönhetően szebbnél szebb pillanatokat tudott megörökíteni.

Madarakról mindenkinek – Schmidt Egonnal beszélgettünk
Schmidt Egon neve generációk számára egyet jelent a madarak szeretetével és megfigyelésével, írásai és rádióműsora révén sokan, sokat tanultunk a természetről, a madarakról. A neves ornitológussal, természetíróval 90. születésnapja alkalmából beszélgettünk.

„Hatalmas érték van a kezünkben, amit nem biztos, hogy megérdemlünk”– Interjú Fehér Zoltán fiatal természetfilmessel
Gyönyörű film készült hazánk vadvizeinek élővilágáról, amelyben többek közt sárkányra hajazó szalamandrát, rejtőzködő vidrákat, Toldi farkasát és sétáló harcsákat is láthatunk. Ismerjétek meg Fehér Zoltánt, akivel Vad víz - Aqua Hungarica című első, egész estés természetfilmje kapcsán beszélgettünk.