Kéktúra blog

Barangolás a legendás kék jelzésen

Szerző:
2014. június 8.

Igaz történetek a Kékről - Éteri Kéktúra

Érdekes és szép példáját mutatjuk be két igazán remek szabadidős tevékenység összehangolásának. Hogy miként kapcsolódik a rádióamatőrség a természetjárással és a kéktúrázással, azt Dóczi Zoltánnal készített interjúnkból tudhatjátok meg.

A HA7DCD hívójel tulajdonosa Zoltán, aki gyermekkora óta rendszeres természetjáró és rádióamatőr. Amikor hazánkban is egyre szélesebb körben elterjedt a gyalográdiózás, Zoli is megfertőzödött ezzel a különleges szenvedéllyel. A hegyek csúcsáról sokkal távolabbi állomásokkal tud összeköttetést teremteni a rádiós, mint otthonról, minden csúcs más-más meglepetést tartogat, nem beszélve a feljutás öröméről és az ott eltöltött időről. A SOTA aktivátorok kiszélesítik a horizontot.

 

Mi az a SOTA? Miért olyan izgalmas szakága ez a rádióamatőrségnek?
HA7DCD: A SOTA egy betűszó, az angol "Summits On The Air" rövidítése, fordítása valami olyasmi lehetne, hogy Éteri Hegycsúcsok. Magyarul gyalográdiónak nevezzük ezt a rádióamatőr mozgalmat, ahol a cél egy-egy regisztrált hegycsúcs aktiválása. Aktiválás során önerővel kell feljutnunk az adott hegy tetejére, és ott legalább négy rádiós összeköttetést kell létesíteni más rádióamatőrökkel. Ha ez sikerül, akkor kipipálhatjuk a csúcs aktiválását. Lehet mindez kívülállók számára meglehetősen unalmasnak tűnhet, viszont a természet közelsége, a sportolás élménye és az otthonról, vagy másik gyalográdiós hegycsúcsról forgalmazó rádióamatőr kollégák segítsége, biztatása elképesztő hangulatot kölcsönöz egy ilyen hétvégének.

 

 

WG0AT, amerikai SOTA aktivátor serpái kecskék.
Ők segítenek felvinni a felszerelés egy részét a hegycsúcsokra
.


Hogyan lettél természetjáró és rádióamatőr?
HA7DCD: A természettudományos érdeklődéssel anno a Delta tudományos sorozat és Öveges professzor filmjei fertőztek meg még óvodás koromban. Ezenfelül Édesapám műszerész volt, szóval elég korán megtanultam a jó végén megfogni a pákát, nem tudott lerázni magáról, ha szerelt valamit. Gyerekkorom óta - ismeretlen okból - meg voltam őrülve a rádiókért, bár még nem értettem, de bújtam Édesapám Rádiótechnika folyóiratait. 13 éves koromban nagy lökést adott kiváló technika és matek tanárom, Újfalusi János rádiótechnika szakköre (HA7SM) és szakmai tanácsai, támogatása a dányi iskolában. Innét rövid kitérő következett a programozás irányába a szakközépiskolában, majd "hardver közeli vérem" hajszolására jött az rádiófrekvenciás hardverek tervezése a BME villamosmérnöki karán.

 

A természetjárás viszonylag korán elkezdődött, hiszen szülőfalumban, Dányban csak pár száz métert kellett tenni ahhoz, hogy erdőn-mezőn bóklásszunk barátaimmal. Később barátnőm (azóta már feleségem) és szülei szerettették meg velem a klasszikus értelemben vett túrázást. Pencen töltöttünk felejthetetlen heteket, a civilizáció zajától távol a FÖMI nyaralójában. Itt lettem "függő" gyalográdiós, megismerve e technikai sportág szépségeit. Nagyon sok elméleti és gyakorlati segítséget kaptam HA7WDH, HA7JIC, HA6IGM, HA7WFM, HA7WEN és még sok kedves rádióamatőr barátomtól.

 

Mikor döntöttél úgy, hogy nagyobb, többnapos túrákra is vállalkozol? Kivel vágsz neki a Kéktúrának?
HA7DCD: Pár éve Dányban a főút mellett beszélgettem egy barátommal, apukája a füvet locsolta éppen. Egyszer csak odajött egy cuccokkal felpakolt kerékpáros srác és egy üres kulacsot nyújtott a locsolóslag felé a tikkasztó hőségben. Szóba elegyedtünk, kiderült, hogy Németországból Ukrajnába tekernek barátnőjével. Ez a beszélgetés motivált minket később egy kerékpártúrára a Duna mentén, Bécs - Zürich útvonalon, feledhetetlen élmény volt!

 

Aztán olvastam Paulo Coelho Zarándoklat című könyvét, ami megismertette velem a Szent Jakab-zarándokút történetét. Szívesen hallgatjuk Timivel Papp János vándorszínész lebilincselő útinapló előadásait. Harmadrészt a Másfélmillió lépés Magyarországon című sorozat motivált minket, amely gyerekkorunk óta belénk ivódott. Így jött az ötlet, hogy "ismerd meg hazádat" mozgalom keretében, először hazai vizeken próbáljuk ki magunkat feleségemmel a kéktúrán.

 

 

Egy hónap alatt mi a kitűzött táv, mettől meddig akartok eljutni?
HA7DCD:
A profik 30-40 km-t tesznek meg túrafelszereléssel naponta. Mi kezdetben örülni fogunk 15-20 km-nek is. Fokozatosan szeretnénk emelni a távot, testünk visszajelzései alapján. Hallottunk már pár rémhírt, amikor túlterhelés következtében kialakult ínszalag húzódás, sérülés miatt fel kellett adni. Szeretnénk élvezni a táj szépségét, nem csak végigrohanni a kéktúrán, mintha egy teljesítménytúráról lenne szó.


Milyen eszközökkel fogsz rádión forgalmazni? Hogy oldod meg az antennák, akkumulátorok cipelését? Honnan és milyen frekvenciákon hallhatunk majd?
HA7DCD:
Célszerű minél kisebb extra tömeget magunkkal vinni, így könnyen rövidre zárható a kérdés. Valamilyen kisméretű kézi rádiót, ami hasonló a népszerű walkie-talkiekhoz, mint a PMR, vagy a CB. Talán egy komolyabb többsávos mobilrádiót is bevállalok, egy Yaesu FT-817-et, ami 1,2 kg. Ha ezt a nagyobb tudású készüléket viszem, amely lehetővé teszi, hogy rövidhullámon is dolgozzak, szükség lesz még egy nagyobb, drótból készült antennára is. Itt is a könnyű súly és a gyors telepíthetőség dominál.

 

Akkumulátorból a legjobb kapacitás/tömeg arányú lithium akku jöhet csak számításba. Ebből több pakkot is be kell szereznem, hiszen hálózati töltő ritkán áll majd rendelkezésünkre. Napelemes töltési lehetőségen is gondolkozom, bár táskánk súlyhatára ezt még átírhatja.

 

2 m-es sávon, URH-n a 144.525 MHz-en, valamint RH-n a 20, 40 és 80 m-es sávokon leszünk hallhatóak a Kéktúra SOTA-csúcsairól. Be kell valljam a rövidhullám eddig kimaradt az életemből, így nagy izgalommal várom ezt a lehetőséget.

 

Mit visztek magatokkal még a hátizsákban?
HA7DCD:
Szükségünk lesz egy sátorra, hálózsákokra és polifoamokra. Tea, zacskós leves és rántotta készítéshez lesz nálunk mini gázfőző, valamint némi váltóruha, esőkabát, túrakamásli és gyógyszeres doboz. A legnehezebb rész mindig a bepakolandó dolgok szelektálása lesz, átéltük már párszor ezt a traumát motoros és kerékpáros túráink során.

 

Hol és hogyan fogtok éjszakázni?
HA7DCD:
Többnyire a sátorban tervezzük a nap fáradalmainak kipihenését, de időről időre kulcsosház, menedékház, esetleg kiadó szoba lesz a szállásunk.

 


 

A magyar SOTA hivatalos oldala 

 

Kerkakutastól Zalalövőig

Kerkakutastól Zalalövőig

2022.05.30.

Az egyre csökkenő lélekszámú falu fogyatkozó házait és vaníliasárgára kivakolt templomát elhagyva ismét szántóföldek, legelők között találtuk magunkat.

→ Tovább
Velemértől Kerkakutasig

Velemértől Kerkakutasig

2022.05.25.

Papp Géza, a Kéktúra blog szerzője a Rockenbauer Pál Dél-dunántúli Kéktúra újabb szakaszáról mesél. Élmények és szépségek a csodálatos veleméri templomtól a kerkakutasi naplementéig.

→ Tovább