Így süthetsz kenyeret otthon

Egyszerű kenyérrecept, számtalan variáció - a kenyérsütés sütőgép nélkül is gyerekjáték lehet! Másnap, ha nem éppen hajnali túrára indulsz, akár még szendvicset is készíthetsz belőle. Vagy csinálj rögtön két veknit, és az egyik mehet felszeletelve, kis adagokban a fagyasztóba. Ebben a kenyérben tényleg csak az lesz, amit te akartál beletenni, ráadásul azt is kedved, hangulatod és a túratársaid ízlése szerint variálhatod.

Szerző:
Balla Réka
Fotó:
Bíró Gabriella
2016. június 17.

Egyszerű kenyérrecept, számtalan variáció - a kenyérsütés sütőgép nélkül is gyerekjáték lehet! Másnap, ha nem éppen hajnali túrára indulsz, akár még szendvicset is készíthetsz belőle. Vagy csinálj rögtön két veknit, és az egyik mehet felszeletelve, kis adagokban a fagyasztóba. Ebben a kenyérben tényleg csak az lesz, amit te akartál beletenni, ráadásul azt is kedved, hangulatod és a túratársaid ízlése szerint variálhatod.

 

Horváth Anita 8 éve kísérletezik kenyérsütéssel, és még mindig tud újabbat és újabbat varázsolni családja asztalára. Az eredeti receptet egy ötgyermekes anyukától kapta, s bár neki csak egy kislánya van, mégis örül annak, hogy annak egyszerűségéből kifolyólag több ideje marad a családra és a munkájára. A férje pedig rajong az általa sütött kenyerekért. Kell ennél több? Persze a férfiak is elkezdhetik…

 

  

 

Hozzávalók

csésze (2,5 dl-es) 
3 csésze BL80-as fehér liszt (kenyérnek való liszt)
1,5 csésze víz
kicsit kevesebb mint fél teáskanál szárított élesztő (lehet friss élesztő is, egy nagyobb borsónyi darabka szétmorzsolva)
1,5 tk. só

 

 

Elkészítés

A liszthez hozzáadjuk a sót és a porélesztőt, jól elkeverjük, valamint mehet hozzá a langyos víz, majd ismét jól elkeverjük. 12 órát kelesztjük, így este célszerű bekeverni. Az állaga a nokedlitésztához hasonlóan folyós, tehát ne gyúrható tésztára számítsunk. 12 óra múlva a sütőt előmelegítjük 250 fokra. Fél óráig lefedve, majd fedő nélkül 20-25 percig sütjük. A fenti mennyiségű hozzávalókból egy kb. 600 grammos kenyér készül el.

 

 

A liszt 1/3-a lehet rozs-, Graham-, kukorica-, tönköly- vagy teljes kiőrlésű liszt, attól függően, hogy milyen változatra vágysz. Mehet még a tésztájába sok finomság, mondjuk a provence-i változatba provence-i fűszer és aszalt paradicsom, a többmagosba tökmag, napraforgómag, lenmag és szezámmag, a rozslisztesbe dió, a kukoricalisztesbe akár rozmaring, a tetejére pedig mák és kukoricadara. Ha rostdúsabbra vágyunk, tegyünk bele még korpát is.

 

  

 

Anita szerint lehet, hogy egyszerűen finomabb lenne a natúr kovásszal készült kenyér, mert az nem morzsálódik, illetve hosszabb ideig eltartható, de a natúr kovászt - liszt és víz keverékéből készített „előtészta”, amely a tészta természetes erjedési folyamatait készíti elő - napokig érlelni kell. Ez egy dolgozó ember hétköznapjaiba nehezebben illeszthető be, és ez nagy hátránya az élesztőkkel szemben. Az élesztőről, ami például a Candida-diétában tiltott, tudnunk kell, hogy minél hosszabb kelesztési idő áll a rendelkezésünkre, annál kevesebbre van szükség belőle.

 

 

A kenyér

A kenyér meghatározását a Magyar Élelmiszerkönyv írja le, és döntő részben gabona adja az alapanyagát. A csökkentett szénhidráttartalmú kenyerek legtöbbször úgynevezett álgabonákból, pl. hajdinából, útifűmagból készülnek. Magjukat lisztté őrölve hasonlóképpen használják, mint a gabonaliszteket. Alacsony a szénhidráttartalmuk, ellenben magas az ásványianyag- és a rosttartalmuk, emiatt laktatók a belőlük készült „álkenyerek”. Gluténérzékenyek által is fogyaszthatóak, mivel nincs jelen a számukra allergiát okozó fehérje. A sikér is ezekből a fehérjékből áll, de pontosan a búzaszemek sikértartalmától lesz a tészta rugalmas, nyújtható. A rozs például alacsony sikértartalmú, így ha kizárólag abból sütnénk kenyeret, annak élvezeti értéke igen alacsony lenne, mert egy száraz, törékeny tésztát kapnánk. Ez a recept is ezért írja, hogy csak a kenyérliszt egyharmadát váltsuk ki egyéb liszttel, mert így kialakulhat a fehérjehálós szerkezet, ami rugalmassá teszi a kenyér tésztáját.

 

 

A natúr változat

Amikor magasabb terméshozamú gabonákat vetnek, az gyakran a lisztminőség rovására megy. Az otthoni változatnál választhatjuk a legjobb minőségű kenyérlisztet. Saját magunk készítette kenyérnél, szerencsére, nincs szükség a gépesített technológiánál használt különböző adalékanyagokra sem, mint az öregedés késleltetésére alkalmazott lecitinek, a gomba- és mikrobaölő hatásuk miatt beletett zsírsavak, tejsav, propionsav, szorbinsav és származékaik.

 

 

Amikor megkérdeztem Anitát, náluk meddig áll el a kenyér, azt válaszolta: „Nem tudom, elég hamar elfogy.” Látogatásom során ebbe a folyamatba is besegítettem.

 

 

 

Tippek
Kép
Mielőtt a megkelt tésztát átöntenéd a jénai vagy porcelánedénybe, azt is melegítsd elő.
Sütheted kisebb adagokban is, mint most Anita, így nagyobb zsemléket kaphatsz.
Lehet kapni kész kenyérmixeket is, de inkább ne korlátozd használatukkal a kreativitásodat.
Gyerekkel kitűnő program a kenyérsütés, onnan már egy ugrás a sütisütés (facebook/Szivecscake).
A BL80 egy lisztkód, ami a gabonafajtát, a szemcseméretet és hamutartalmat jelöli.
 

 

 

 

Cikkajánló