99 évesen új filmmel és új könyvvel jelentkezett David Attenborough

Május 8-án ünnepli 99. születésnapját a világ legismertebb természetfilmese, egyik legbefolyásosabb embere, a természet emberi hangja, Sir David Attenborough, aki saját bevallása szerint most készítette el élete legfontosabb filmjét.

Szerző:
Tóth Judit
Fotó:
Disney+
2025. május 8.

Május 8-án ünnepli 99. születésnapját a világ legismertebb természetfilmese, egyik legbefolyásosabb embere, a természet emberi hangja, Sir David Attenborough, aki saját bevallása szerint most készítette el élete legfontosabb filmjét.

„Közel 100, a Földön eltöltött év után végre megértettem, hogy a bolygón található legfontosabb hely nem a szárazföldön, hanem a tengerben található” – mondja most debütáló legújabb, Ocean (Óceán) című filmjének előzetesében.

Az óceánok kizsákmányolása ellen emeli fel a hangját

A film bemutatja, hogyan változtak meg a tengerek és az óceánok egy emberöltő, David Attenborough élete alatt. A filmes visszaemlékszik első merülésére, 1957-ben a Nagy-korallzátonynál, ahol egy sosem látott világ szépsége és gazdagsága tárult a szeme elé, és annyira le volt nyűgözve a látványtól, hogy levegőt venni is elfelejtett.

Azóta sajnos sokat változott a világ, nem csak a szárazföldön, de a tengerek, óceánok mélyén is, ahol az ipari halászat óriási károkat okoz. Mint mondja, míg az őserdők letarolása ma már világszerte felháborodást vált ki, arról, hogy az óceánok mélyén ugyanez zajlik, kevesebben tudnak.

Reméli, hogy a film révén sokan felismerik ezt a globális problémát, és megváltozik az emberek hozzáállása az óceánok kizsákmányolásával kapcsolatban, és a világ vezetői is megteszik végre a szükséges lépéseket. A filmben, ahogy mindig, ezúttal is ad okot azért a reményre, mert mint mondja, az óceán sokkal gyorsabban helyre tud állni, mint azt valaha is gondoltuk. Az világ tengereinek egészsége kulcsfontosságú a jövőnk szempontjából. „Ha megmentjük az óceánt, megmentjük a világunkat is.”

A filmet egyelőre Nagy-Britanniában mozikban vetítik, június 7-én lesz a TV-premier a National Geographic Chanel-en, de később a streaming szolgáltatók kínálatába is felkerül majd.

99 ikonikus pillanat

A film premierjéhez időzítve jelenik meg új könyve, az Óceán – Földünk utolsó vadonja, amely az angol megjelenéssel egy időben, magyarul is kapható már. "A bolygó felfedezésével eltöltött hosszú életem során megőriztem abbéli meggyőződésemet, hogy minél jobban csodáljuk és minél mélyebben megértjük a természetet, annál több remény van arra, hogy megmentsük - és magunkat is” – osztja meg olvasóival hitvallását.

A születésnap alkalmából a BBC Earth készített egy összeállítást, amelyben 99 ikonikus jelenetet gyűjtöttek össze David Attenborough filmjeiből, a csatornán pedig egész májusban David Attenborough számos filmjét és sorozatát levetítik, például a Fagy birodalmát, az Emlősöket és a Kék bolygó című sorozatokat.

Ünnepeljük őt a filmjeivel és könyveivel!

A Netflixen is megtalálható több filmje, többek között az Egy élet a bolygónkon, amit 93 évesen készített. A film egy szemtanú vallomása, egy emberé, aki gyerekként még olyan korban élt, amikor a Föld lakossága 2,3 milliárd volt, de mire idős ember lett, már 7,8 milliárdan lettünk, és ezzel párhuzamosan a Föld területének érintetlen vadonjai 66%-ról 35%-ra zsugorodtak. Egy szemtanú vallomása, aki hitelesen tud beszélni arról a szomorú változásról, ami egyetlen emberöltő alatt végbement a bolygón.

Már a hetvenes években, mikor az Élet a Földön sorozatot forgatták, ők maguk is észlelték az első jeleket, és azzal, hogy megmutatták, egyúttal fel is hívták ezekre a figyelmet, és felébresztették a világ lelkiismeretét. „Elszabadult az ember, uralmunk alá hajtottuk a Földet, feléltük a Föld erőforrásait. Nemcsak fajok, de egész élőhelyek kezdtek eltűnni.”

Attenborough a filmben szembesít bennünket hibáink sorozatával, végigveszi a legfontosabb problémákat, felvázolja a lehetséges jövőt, de megoldásokat is kínál. És kinek másnak hinnénk el, hogy ha változtatunk, még talán van esély.

95 évesen készítette az Élet színei című minisorozatot, ami új megvilágításból mutatja be, hogy a vadon élő állatok hogyan használnak színeket a túléléshez.

A hangok titokzatos világa arról mesél, hogy az állatok hogyan kommunikálnak hangok segítségével, és a fejlett technológiának köszönhetően ma már olyan hangokat is képesek a szakemberek rögzíteni, amiket mi nem is hallunk.

De érdemes elővenni Attenborough korábbi filmjeit is, felkutatni a szekrény mélyén megbújó DVD-ket, amelyek ma is ugyanolyan élvezetesek, mint 5, 10 vagy 15 évvel ezelőtt.

És azt tudtad, hogy hogy Sir David sok-sok éve a Hármas-Körösnél is forgatott?

A kétezres évek elején szinte teljes titokban járt Magyarországon, amikor az Élet a növények között című sorozatához két hétig a tiszavirágzásról forgatott a Békés megyei Gyomaendrődön. Alább pedig egy rövid videó, amiben a világ egyik legnagyobb hatású természetkutatója nem a világ túlfelén forgat, valami egzotikus tájon, hanem a Hármas-Körös partján üldögél egy tikkasztó nyári napon és várja türelmesen, vajon mikor veszi kezdetét a kérészek rajzása.


Cikkajánló