Még mindig nagy problémát jelentenek az erdei terepmotorosok, quadosok a Bükki Nemzeti Park területén. Az első összehangolt ellenőrző akciójuk a Mátrában volt, ahol több személy ellen is eljárást kellett indítaniuk.
Sajnos továbbra is jelen van, és sok feladatot ró a természetvédelmi őrszolgálatokra a védett területekre történő engedély nélküli behajtások, valamint az illegális technikai sportok ellenőrzései. „A Bükki Nemzeti Park Igazgatóság őrszolgálatának első összehangolt akciója nemrégiben a Mátrában zajlott, ahol sajnos több személlyel szemben is eljárást kellett indítanunk. Quad, terepmotor, rendszám nélküli terepjáró is érkezett engedély nélkül a védett területekre” – olvasható a nemzetipark-igazgatóság közleményében.


Mint írják, a nemzeti parkos munkatársak több olyan helyszínt ismernek, ahol az illegális motoros ösvények komoly eróziót idéznek elő a meredek hegyoldalakon. Az illegális nyomvonalak mentén számtalan növény- és állatfaj veszíti el élőhelyét vagy pusztul el. A meglévő erdészeti utak használata szintén problémás lehet, gondoljunk csak a pocsolyákban petéző kétéltűekre, az úton táplálékot szívogató lepkékre, vagy az ott napozó hüllőkre. Egy szó, mint száz: a védett területeken történő illegális motorozás, quadozás, off-roadozás nagyon káros!
A nemzetipark-igazgatóság munkatársai azt javasolják, hogy mielőtt bárki belekezd egy ilyen komoly sporttevékenységbe, mint például a terepmotorozás, tájékozódjon a szabályokról és a területi feltételekről. A védett és Natura 2000 területek térképei mindenki számára elérhetőek a termeszetvedelem.hu weboldalon.
A járművel való közlekedést természeti területen a természetvédelmi törvény (A természet védelméről szóló 1996. évi LIII. törvény), a Natura 2000 területekre vonatkozó rendelet (Az európai közösségi jelentőségű természetvédelmi rendeltetésű területekről szóló 275/2004. (X. 8.) Korm. rendelet) és az erőtörvény (Az erdőről, az erdő védelméről és az erdőgazdálkodásról szóló 2009. évi XXXVII. törvény) szabályozza. A szabályok áthágásának szankcionálásáról pedig a szabálysértési törvény (A szabálysértésekről, a szabálysértési eljárásról és a szabálysértési nyilvántartási rendszerről szóló 2012. évi II. törvény), valamint a Büntető törvénykönyv (A Büntető Törvénykönyvről 2012. évi C. törvény) rendelkezik.