Szabad lábon – mozgásterápiás blog

Kárpáti Dorka, a természetjárók mozgásspecialistája

Szöveg:
2024. április 8.

Bokasérülés – Mit tehetsz, ha már megtörtént a baj?

A bokarándulás vagy a kibicsaklás gyakori sérülése a túrázóknak. Milyen megoldások vannak, ha már megtörtént a baj? Visszaállítható-e a boka eredeti állapota?

Egy figyelmetlen pillanatban rosszul lépsz, utána már csak a fájdalmat érzed, és bucira duzzadt a bokád, képes vagy mozgatni, de felszisszensz, ha mozgatod vagy rálépsz. Milyen megoldások vannak, amik segítenek fájdalmat csillapítani és visszanyerni a bokád korábbi állapotát? Korábbi írásomban már részleteztem, miként lehet megelőzni a bokasérüléseket és a szalagokat erősíteni, ez a cikk arról szól, hogyan járj el, ha megtörtént a baj.

Mit nem javaslok?

Az egyik leggyakoribb tévhit, ami még évek múltán is instabil, fájó bokát eredményez (ezzel további sérülések kockázatát növelve) az a jegelés és bokarögzítő használata.

Miért?

A jég valóban csillapítja a fájdalmat, ezzel egyidőben csökkenti a keringést. Ha ezt mozdulatlansággal egészíted ki, akkor az végképp egy pangó, rossz keringésű mikrokörnyezetet jelent a sérülés helyén. Miért probléma, ha egy sérült területnek csökkent, rossz minőségű keringése van? Mert a keringés minősége meghatározza a gyógyulás minőségét.

Minél jobb a keringés egy frissen sérült területen, annál jobbak a körülmények, hogy a gyulladásos fázis rendben végbemenjen. Sérülés után egy bizonyos ideig akut gyulladás szükséges ahhoz, hogy az elhalt, károsodott szövetek gyógyulása során keletkezett salaktermékek rendben kiürüljenek, és a gyógyulás a következő stádiumába léphessen. Ehhez elengedhetetlen a jó keringés, amit helyileg az egyik legjobban mozgatás által tudunk fokozni.

Lehet, hogy magad is tapasztaltad vagy ismerősödtől hallhattad, hogy reggel jobban szokott fájni egy bokasérülés, majd miután bemozgatja az ember, jár egy kicsit, enyhül a fájdalom, a feszítés, és jobban képes mozgatni a lábát. Ez érthető, hiszen éjszaka mozdulatlanok vagyunk, és nem éri terhelés a lábat.

Bokaszorító és rögzítő

A rögzítő folyamatos szorítóereje összetapasztja a felszínes kötőszöveti réteget. Ezt a réteget egy vékony, bőröd alatt spirálisan lecsavarodó hálóként képzeld el a lábadon. Nyomás hatására könnyen összetapad (már húsz perc után), ami később keringéscsökkenést, zsibbadást és vizesedést okoz a szorító alatt vagy gyakran a lejjebb eső területen is. Ezenkívül a rögzítő használata miatt gyakran még az a keringés sem tud létrejönni, ami a természetes mozgás által bekövetkezne és segítené a gyógyulást.

Mitől lesz jó a keringés?

Elsődlegesen attól, ha mozgatod. Már hallom is, ahogy néhányan felszisszennek: hiszen fáj! És való igaz, az egyik legfontosabb dolog, hogy elsőként fájdalomcsillapítsuk az adott területet, mert több kedve van az embernek mozgatni a bokát, ha az nem fáj minden lépésnél.

Gyógyszerrel vagy nélküle?

Szakmán belül is megosztottságot jelent a gyulladáscsökkentő gyógyszerek használata. Találunk pro és kontra tanulmányokat és érveket.

Mozgatás mellé nem szoktam javasolni a gyakori gyógyszeres fájdalomcsillapító használatát, mert módosítja az agy felé küldött információt, így a mesterségesen tompított jelek miatt nem érzékeljük a fájdalmat, és könnyebben túlterhelhetjük a sérült részt. Míg gyógyszer nélkül hamarabb megérezzük, mennyi terhelést bír el a gyógyuló szövet, így könnyebben megelőzhető a túlterhelés is.

Hogyan javítható a keringés, és hogyan lehet csökkenteni a fájdalmat gyógyszerek nélkül, mozgásterápiás eszközökkel?

Az egyik legbiztonságosabban, otthon is használható eszköz erre a kinesiotape. 2 féle ragasztás ötvözése jól bevált módszer: az egyik az úgynevezett nyirokragasztás, ami segít a duzzanatot csökkenteni, a másik a fájdalomcsillapító, bokastabilizáló ragasztás, aminek beszédes a neve. Ez a ragasztás segít stabilan tartani a bokát és serkenteni a keringést anélkül, hogy letapadásokat okozna. Ennek a használatáról itt találsz egy útmutató videót.

Ezt egyensúlygyakorlatokkal és mobilizációval érdemes kiegészíteni: fel- és lehajlítás, bokakörzések kifelé és befelé óránként. Az egyensúly gyakorlatok legegyszerűbb formája naponta a féllábon csukott szemmel állás legalább tíz másodpercig.

Akár frissen, akár régen sérült a bokád, emellé érdemes felkeresned olyan szakembert, aki ismeri a floss, kinesiotape, FDM és neuro-mozgáskorrekció technikákat.

Visszaállítható a boka eredeti állapota?

Számos olyan vendég érkezett hozzám, akinek régi, akár évekkel korábban történt bokasérülésből fennmaradt labilis, fájó, időszakosan duzzadt bokája. Főként ezeknek az eszközöknek a segítségével és a kezelések hatására

újra stabil, jól mozgó bokájuk lett, és az időnként jelentkező duzzanat is visszahúzódott.

Mi a helyzet a kiegészítő italporokkal, a kollagénnel?

A szövetek teljeskörű újraépülése a sérüléstől számítva egy is évig eltart. Ehhez jó minőségű kollagénrostok szükségesek. Kollagént lehetséges por, kapszula vagy természetes formában (24-48 órás húsleves, belsőségek, stb) is bevinni a szervezetbe. A lényeg: a kollagént a szervezet aminosavakra bontja, és ahhoz, hogy ösztönözzük a testet, hogy a sérült területre építse újra kollagén formájában a bevitt anyagot, elengedhetetlen, hogy apránként haladva terheljük a bokát abba az irányba, amelyikbe a sérülés történt (leggyakrabban kifordulás irányába). Ezt az ebben a cikkben található bokavédelem-gyakorlattal lehet elérni. Még egyszer hangsúlyozom a fokozatosságot, csak addig a pontig gyakoroljuk ezt a mozdulatot, amíg fájdalommentesen megy!

Fontos, hogy sérülés esetén egy orvos kizárja a törés vagy ficam lehetőségét. A cikk nem használható öndiagnózisra és nem helyettesíti a szakemberrel való konzultációt és kezeléseket.

Kárpáti Dorka, a természetjárók mozgásspecialistája

Kárpáti Dorka a Semmelweis Egyetemen végzett konduktorként, majd néhány évig mozgássérült gyerekek fejlesztésével foglalkozott. Közben újabb és újabb kiegészítő technikákat tanult. A természetjárás gyerekkora óta közel áll hozzá, sok időt töltött a Börzsönyben, és lovagolt is. Szerette volna megtalálni a saját célközönségét és a témát, ami a szívügye, így adta magát az ötlet, hogy túrázókkal foglalkozzon. Rendszeresen kirándul, ezért jól ismeri a terepi kihívásokat, és abban szeretne segíteni a túrázóknak, hogy szabadon mozoghassanak.

Dorka weboldala ide kattintva érhető el. Megtalálod őt Facebookon és Instagramon is.

Talpfájdalom túrázáskor

Talpfájdalom túrázáskor

2024.03.09.

Miért jellemző olyan sokszor a talpfájdalom túrázáskor, mikor járásra fejlődtünk ki? Évmilliók evolúciójának tévútján járnánk, ha a lábunk túrázásra alkalmatlan lenne. De vajon mitől alakul ki a talpfájdalom? Mutatjuk, mi lehet a probléma és mi a megoldás.

→ Tovább
Mit tehetünk a derékfájdalom ellen?

Mit tehetünk a derékfájdalom ellen?

2024.01.09.

Érezted már úgy, hogy hiába a sok nyújtás, ráadásul állítható asztalnál dolgozol, és mégis küzdesz a derekaddal? Összegyűjtöttem pár ritkán említett, ám gyakran deréktájon panaszt okozó jelenséget.

→ Tovább