Szabad lábon – mozgásterápiás blog

Kárpáti Dorka, a természetjárók mozgásspecialistája

Szöveg:
2024. január 9.

Mit tehetünk a derékfájdalom ellen?

Érezted már úgy, hogy hiába a sok nyújtás, ráadásul állítható asztalnál dolgozol, és mégis küzdesz a derekaddal? Összegyűjtöttem pár ritkán említett, ám gyakran deréktájon panaszt okozó jelenséget.

Derék vagy csípő… melyik-melyik?

Mielőtt nekiugrunk, nézzük meg, melyik testrészt jelöli a derék kifejezés. Elő-előfordul, hogy valaki derékfájdalomra panaszkodik, mégis csípőtájékon mutatja a fájdalmat.

Derék szakasznak (vagy ágyéki szakasznak) nevezzük a gerinc kb. alsó harmadát. Ha a két tenyeredet a hátad alsó harmadára helyezed a gerinced mentén úgy, hogy az ujjaid a feneked felé néznek, akkor jó eséllyel ezt a szakaszt feded le. Tehát az itt jelentkező fájdalmakról lesz szó.

A boka, a csípő és a cipő

Érdemes megnézni, hogy a bokád és a csípőd jól mozog-e minden irányban. Ez a két ízület transzferálja az erőket máshova.

A csípő mozgékonyságának szakszerű felméréshez javaslom, hogy fordulj szakemberhez, addig is, íme, vezérfonal a csípő mozgékonyságához:

  • Az egyik egyszerű vizsgálat a törökülés. Ha képes vagy kényelmesen percekig így ülni, akkor a csípőd képes kellően kifelé forogni.
  • Sarokülésben a sarkaid között fájdalommentesen, kényelmesen ülsz? Akkor képes a csípőd befelé forogni.

Tehát a lábad mobilitása kommunikál a derekaddal (vagy legalábbis kellene). Azonban a cipők csendesítik az ingereket és az érzékelési-, mozgatási folyamatot. Hihetetlennek tűnhet, de a cipő megválasztása rengeteget számít abban, hogy mekkora erő terheli a derekadat. Például az emelt sarokrész (4 mm vagy több) csökkenti a boka mozgástartományát függőleges síkban, ami nagyobb terhet róhat így derékszakaszra. A túl szoros magasszárú bakancsok pedig a boka oldalirányú mozgását gátolják.

A boka átmozgatását és mozgásterjedelem növelését célzó gyakorlatokról ebben a cikkben olvashattatok korábban.

Fáj hátul? Nézd meg elől!

A belső szervek el kell, hogy tudjanak csúszni egymáson, mint a beszappanozott nejlonzacskók. Hasi és belszervi hegek, mint a laparoszkópiás műtét, császármetszés vagy a vakbélműtét, illetve a bélgyulladások nehezíthetik ezt. Ha a fent említettek közül valamelyik jelen van, akkor összetapadások jöhetnek létre, így nem szappanos nejlonzacskóként, hanem megszáradt használt papírzsebkendőként mozoghatnak el egymáson a szervek (ha egyáltalán el tudnak mozogni), és máshol is okozhatnak problémát.

Erre a belszervi (viscerális) terápia, a táplálkozás beállítása és a hegkezelés meglepő eredményeket hozhatnak.

„Már levegőt sem lehet jól venni?”

Tudtad, hogy lehet helytelenül lélegezni? Pedig lehet.

A gépesítések előtt

szükségünk volt a megfelelő légzéskapacitásra vajköpüléshez, faaprításhoz, ruhák mosásához, magok őrléséhez, A-ból B-be jutáshoz (naponta átlagosan 8-15 kilométert gyalogoltak az emberek).

Tehát: az élethez szükséges alapvető teendők igényelték a jó légzési-keringési rendszerünket. Természetesen ez egy öngerjesztő folyamat, hiszen amit használunk, annak a működése marad fenn, ami jól működik, azt tudjuk használni.

Ma már nem létszükség a köpülés, sem a nehéz kövekkel őrlés vagy a faaprítás, de még gyalogolnia sem kell egy embernek ahhoz, hogy teljes komfortban élhessen. Ehelyett gyakorta 6-10 órákat ülünk naponta. Ez önkéntelenül a légzési rendszer, többek között a rekeszizmunk kihasználatlanságához vezethet.

Pedig a rekeszizmunk fontosabb, mint hinnénk! Mozgása nem csak a tüdő tágulását szabályozza, hanem bizotsítja a belszervek mozgását és a törzs stabilitását. Egyik vendégem, akinek légzésével foglalkoztunk, azt mondta: „Ha valaki azt mondja nekem 2 hónapja, hogy rekeszlégzéssel kevesebbszer megy ki a bokám terepfutáskor, körberöhögöm. Pedig most éppen ez történik velem!”

Egy kontrollálatlan törzs nagyobb igénybevételt jelent a lábaknak és a deréknak is.

„De honnan tudom, hogy használom-e a rekeszizmomat?”

Egyszerűen: tedd az egyik kezedet a mellkasodra, a másikat a hasadra! Nyugalmi helyzetben csak a hasadon lévő kezedet mozgatja a rekeszizmod.

Egy másik módszer, ha a kezedet finoman az alsó bordaívedre teszed (oda, ahol még nem tudod könnyen benyomni az oldaladat, de még ruganyosan ellenáll enyhe nyomásnak). Vegyél néhány levegőt úgy, ahogy szoktál. Ha érzed, hogy 360 fokban tágul a bordakosarad, akkor ugyancsak használatban van a rekeszizmod. Érdemes megpróbálni ülő, fekvő, álló helyzetben, sőt, gyaloglás vagy futás közben is.

A gerinc

Persze, nem hagyhatjuk ki a felsorolásból, hogy képes-e a gerinc minden irányban megfelelően mozogni.

Gerinced nem állna 33 mozgékony szegmensből, ha a feladata nem az lenne, hogy minden irányba képes legyen a mozgásra. Mégis, ha a gerinc mozgásairól van szó, gyakran találkozunk tiltásokkal szakemberektől (ne hajolj előre, hátra végképp ne, a gerinccsavarás kinyírja a porckorongokat, és így tovább…). Pedig probléma nem a „rossz irányban” végzett mozgásban rejlik, hanem a megfelelő terhelés és intenzitás alkalmazásában. Fontos, hogy fokozatosan felépítve mozgékony és erős gerincet építs, a gyakorlatok megválasztása nagyban függ az egyéni képességektől, és túlnyúlik ennek a cikknek a hatáskörén. A legjobb olyan szakemberhez fordulni, aki egyénre szabottan segít ebben.

KÁRPÁTI DORKA, A TERMÉSZETJÁRÓK MOZGÁSSPECIALISTÁJA

Kárpáti Dorka a Semmelweis Egyetemen végzett konduktorként, majd néhány évig mozgássérült gyerekek fejlesztésével foglalkozott. Közben újabb és újabb kiegészítő technikákat tanult. A természetjárás gyerekkora óta közel áll hozzá, sok időt töltött a Börzsönyben, és lovagolt is. Szerette volna megtalálni a saját célközönségét és a témát, ami a szívügye, így adta magát az ötlet, hogy túrázókkal foglalkozzon. Rendszeresen kirándul, ezért jól ismeri a terepi kihívásokat, és abban szeretne segíteni a túrázóknak, hogy szabadon mozoghassanak.



Dorka weboldala ide kattintva érhető el. Megtalálod őt Facebookon és Instagramon is.

Talpfájdalom túrázáskor

Talpfájdalom túrázáskor

2024.03.09.

Miért jellemző olyan sokszor a talpfájdalom túrázáskor, mikor járásra fejlődtünk ki? Évmilliók evolúciójának tévútján járnánk, ha a lábunk túrázásra alkalmatlan lenne. De vajon mitől alakul ki a talpfájdalom? Mutatjuk, mi lehet a probléma és mi a megoldás.

→ Tovább