Odakint

2015. május 7.

Kirándulás Mátyás király vadaskertjében

Hűvösvölgyről indulva történelmi utazást tehetünk Mátyás király egykori vadaskertjében, amelyet ma is ezen a néven tüntetnek fel a térképeken.

 

Az egykori vadaskert körülbelül négy kilométer átmérőjű volt, mely nyugaton a pálosok budaszentlĹ‘rinci - ma Szépjuhászné - birtokaival volt határos, de magába foglalta a Nyéki- és Vadaskerti-hegyet, illetve néhány mezőt is. Feljegyzéseiben egyaránt megemlékezett róla Mátyás király krónikása Bonfini, illetve a XVI. században Magyarországon járt török krónikás Dzselálzáde Musztafa is. A török hódoltság után szép lassan a feledésbe merült, mígnem 1931-ben Garády Sándor a Hűvösvölgyi úton megtalálta a nyéki vadászkastély romjait, mely Mátyás király buda-nyéki vadaskertjének központja volt. Ma is számos helyen fellelhetőek az egykori sánc és falmaradványok - pl. Glück Frigyes út - így elég jól behatárolható, hogy merre is húzódott a vadaskert.

 

Bár a térkép ma is jelöli a Vadaskertet, a legtöbb túrázónak fogalma sincs, amikor Hűvösvölgyön a kék, vagy sárga jelzésen halad, hogy a középkorban királyi vadászatok és vadgazdálkodás helyszíne volt e terület. 

 

 

Ha már Hűvösvölgy, akkor értelemszerűen a Lángososnál kezdjük a kirándulást. Ez ugyanolyan kultikus hely, mint Dobogókőn a Matyi büfé - már gyermekkoromban működött mindkettő. Érdemes túra elején, vagy végén betérni ide.

 

 

Pihenő a Vadaskerti emlékműnél

 

A sárga jelzésen fölfelé haladva, előbb a Vadaskerti-nyeregbe, majd a Katonasír mellett elhaladva a Vadaskerti emlékműhöz érkezünk. Noha a Vadaskert kiterjedése jóval nagyobb, mint túránké, mi a Glück Frigyes úton, vagyis a kéken, balra vesszük az irányt. A vitorlázó repülőtér mellett még fellelhetőek a régi határkövek és egy kis szerencsével megtalálhatjuk a királyi vadaskert falmaradványait is.

 

 

Önfeledten a vitorlázó repülőtéren

 

"A következő század területbeépítéseinek, valamint az erdő közjóléti szerepének az előtérbe helyezése következtében a vad nagymértékben kiszorult a budai hegyekből. Napjainkban már tilos vadászni a hegyvidéki erdőkben, az a néhány megmaradt vadfajta nem is alkalmas a sportszerű vadászatra. A vadgazdálkodást erdeinkben a Budapesti Erdészet végzi, tevékenysége erőteljesen korlátozódik bizonyos időszakokra és helyekre, célja pedig elsősorban az elszaporodó vadállomány kilövése."

 

 

Az út visszatér rövidesen hűvösvölgyi kiindulópontunkhoz. Pirossal kiemeltem amerre mi mentünk, de jól látható az egykori vadaskert területe is.


írta és fényképezte: Szekeres Gábor

 

Kövesd az Odakint blogot a facebookon is.

Königsjodler - A via ferrata álom

Königsjodler - A via ferrata álom

2015.06.01.

Hazánkban egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek a via ferrata vagy klettersteig túrák. Ezeken a túrákon, olyan hegyi utakra merészkedhet fel az ember, amelyek kiépítetlenül, csak képzett sziklamászók számára lennének elérhetőek. Az előrehaladást előzetesen felszerelt létrák, lépcsők, hidak és fémkábelek segítik.

→ Tovább
Kincsek és bányák nyomában Királyréten

Kincsek és bányák nyomában Királyréten

2015.05.21.

Királyréten, a Börzsöny legmagasabban fekvő és legkisebb medencéjében már a XVII. századtól folyt vasércbányászat. Itt és a környékén rengeteg felhagyott táró és bánya található. Van, amelyiket könnyű észrevenni, de van, amelyik már a feledés homályába merült és csak néhány ásványgyűjtő tudja, hol kell keresni.

→ Tovább
Sárkánygerinc a Pilis szívében

Sárkánygerinc a Pilis szívében

2015.04.29.

A Pilis-tető hűvös, északi lejtőjén különös kőszörnyeteg vonja magára az ember figyelmét. Mint egy sárkánygerinc úgy magasodik a környező bükkösök fölé a Vaskapu-szikla, amely a dobogókői útról már jól látható.

→ Tovább