Dockyard

Outdoor szaki blog

felszerelés, tesztek, kütyük, tippek

Szöveg és fotó:
2022. december 14.

Szintetikus vagy pehely?

Hogyan válasszunk kabátot, ruházatot hideg időjárásra? Milyen anyagú töltet a megfelelő számunkra?

A mai modern ruhagyártásban két különböző szigetelő töltetet, anyagot különböztetünk meg: az egyik a szintetikus anyagok csoportja (poliészter származékok) a másik legjobban elterjedt pedig, a pehely és a toll. Ide lehet még sorolni a mostanában újra felkapott gyapjút, azon belül is a merinót kell kiemelni, de ez még kevésbé számottevő ebben a kategóriában, mint az előző kettő.

A tollat és pelyhet már régóta használják szigetelőanyagként, de igazán a 40-es években terjedt el, amikor is Eddie Bauer megtervezte az első pehelykabátot.

A legnagyobb dilemma viszont az, hogy milyen töltetű legyen a ruházat. Itt mindenkinek el kell gondolkodnia, hogy milyen terepen, milyen időjárási körülmények között szeretné azt használni, hiszen mindkét anyagnak van előnyös és kevésbé előnyös tulajdonsága. De nézzük végig őket!

Mindent a pehelyről

A pehelytöltet története hosszú időre nyúlik vissza, de igazán a 70-es években indult hódító útjára, amikor is új anyagok és technikák jelentek meg a ruhaiparban, és az outdoor piac is egyre inkább kezdett terjeszkedni.

A pehely a madarak fedőtolla alatt található réteg, ami közé levegő jut, így fejtve ki szigetelő, hőmegtartó hatását. A pehely tulajdonképpen egy nagyon könnyű, jó kompressziós tulajdonsággal rendelkező természetes szigetelőanyag, amely nagyon tartós, cserébe viszont megfelelő ápolást igényel!

A felhasznált pelyhek nagy részét a libapehely teszi ki, a legjobb minőségű pedig a szürke libapehely.

Fontos, hogy pehely és pehely között is van különbség, amit a CUIN-ban (köbcentiben) szoktak megadni. Ez azt jelenti, hogy adott mennyiségű pehely, mennyi helyet, térfogatot tölt ki. Itt ounce-ban (1 ounce 28,35 gramm) számolnak, ami azt jelenti, hogy egy 800-as CUIN esetben 1 ounce 800 cm³ helyet tölt ki. Minél magasabb ez a szám annál jobb a pehely minősége, hiszen adott mennyiségű pehely nagyobb helyet tölt ki, így jobban is szigetel, úgy hogy nem megy a súly rovására. Általánosan elmondható, hogy a legtöbb pehelykabát 500 és 800 köbcentis töltet között mozog, a csúcs pedig az 1000-1100 CUIN töltetű darabok.

Amit még érdemes megemlíteni, az a pehely és toll aránya, ugyanis nagyon ritka, hogy csak pehelytöltetből készülnek a kabátok, nadrágok: általában 80/20, 90/10 arányba szokták a pehely/toll keveréket elkészíteni. Minél magasabb a pehely aránya, annál melegebb és könnyebb a termék.

Szintetikus töltetek

A legtöbb esetben poliészter szálakból állítják elő a ruhákban használt mesterséges töltőanyagot, amit mi csak simán szintetikus szigetelésnek hívunk. A szintetikus anyagok igazából a pehely helyettesítésére, annak mesterséges alternatívájára jöttek létre, azzal a céllal, hogy megtartsák a pehely előnyeit, annak hátrányai nélkül.

Ebben a szegmensben is van néhány olyan gyártó, akik már régóta jelen vannak a piacon, és csak ilyen jellegű anyagok gyártásával foglalkoznak, ilyen pl. a Primaloft, Thinsulate és a Polartec. Ezek a gyártók hosszú évek fejlesztései során hozták létre a saját maguk technológiáját, de vannak olyan outdoor ruhamárkák, amelyek saját fejlesztésű termékeiket használják.

  • A Primaloft az egyik legjobbnak számít ebben a kategóriában, a súly – hőtartóképességben nagyon közel van a természetes pehelyhez, és nedvesen is megőrzi minden jó tulajdonságát.
  • A Thinsulate 3M nevű töltőanyagának ultravékony szálai közé rengeteg levegő jut, így kiváló a hőmegtartása, jelenleg 40 -200 gramm közötti sűrűségű anyagokkal rendelkezik.
  • A Polartec a legfiatalabb ebben a szegmensben, ennek ellenére ők rendelkeznek a legtöbb anyaggal és technológiával, legyen szó szintetikus pehelyről, szélálló, vízálló anyagokról.

Hibrid konstrukciók

Hibrid konstrukcióknak nevezzük azokat, amelyek természetes és szintetikus szigetelést is tartalmaznak. Ezek azért jöttek létre, hogy ötvözzék a két anyag kiváló tulajdonságait. A hibrid termékekben általában zónák, cellák vannak kialakítva, ahol külön van a pehely és a szintetikus anyag, de vannak olyan darabok is ahol keverik a két anyagot, hogy a legjobb tulajdonságot hozzák ki belőlük. Ezek a termékek a legfunkcionálisabbak, többnyire aktív, nagyobb intenzitású, vagy extrém időjárási körülmények közé tervezik őket.

Kinek mit érdemes választania

Fentiek fényében nem könnyű a választás, hiszen mind a pehelynek, mind pedig a szintetikus anyagoknak megvannak a maguk előnyei és hátrányai is. Általánosságban elmondható, hogy hétköznapi városi viseletre mind a pehely, mind a szintetikus jó választás lehet.

A pehely egy jóval könnyebb konstrukció, mint a szintetikus, viszont esős időben, ha átázik, elveszíti a hőtartó képességét.

A szintetikus töltetű kabátok viszont nagyobb választékban vannak jelen, mint a pehely töltetű társaik, és nem mellesleg olcsóbbak is. Városi és általános felhasználásra nincs szükség ultramodern technológiára, hiszen itt a fő szempont főleg, hogy melegen tartson, illetve itt kevésbé vagyunk kitéve extrém időjárásnak, és környezetnek.

Általános túrázóknak, kirándulóknak szintén mindkét opció jó lehet, érdemes azon elgondolkodni, hogy mikor, és milyen időjárási körülmények között szeretnénk majd használni, és ezek alapján választani. Ha van rá lehetőség, célszerű egy pehely és egy szintetikus kabátot is beszerezni, mert így bármikor alkalmazkodni tudunk az időjárási körülményekhez.

Aki inkább aktívabb, extrém outdoor tevékenységet részesíti előnyben, azoknak érdemes elgondolkodni a szintetikus, vagy hibrid termékeken. Ezen a területen jönnek ki igazán e termékek előnyei; strapabírás, hő-súly arány, funkcionalitás.

Mielőtt meghozzuk a végleges döntést, érdemes több modellt és márkát megpróbálni, hiszen gyártó és gyártó között is nagy különbségek vannak. Érzésre is más egy pehely, mint egy szintetikus kabát, illetve itt van még a tisztítás, ápolás kérdése is, ezen a téren a pehelyre jobban oda kell figyelni, és nem mellesleg a pehely mindig drágább, mint a szintetikus.