Darázsveszély az Országos Kékkör mentén

Az Országos Kékkört járó túrázóktól folyamatosan érkezik bejelentés arról, hogy darazsak fészkelnek egyes bélyegződobozokban, útjelző táblákon vagy információs táblák tetőrésze alatt.

2023. június 26.

Az Országos Kékkört járó túrázóktól folyamatosan érkezik bejelentés arról, hogy darazsak fészkelnek egyes bélyegződobozokban, útjelző táblákon vagy információs táblák tetőrésze alatt.

A hozzánk beérkezett bejelentések alapján a térképet böngészve tájékozódhattok a veszélyes helyekről, így pl. a bélyegződobozba telepedett darazsakról is a Figyelmeztetések oldalunkon. Nyáron, amikor a legtöbb darázzsal van esélyünk összefutni, jó ötlet lehet egy darászriasztó spray beszerzése, főleg, ha valaki az Alföldi Kéktúrán tervez túrázni - a sok nyílt terep miatt itt ugyanis még gyakrabban találják meg a darazsak a Kéktúra pecsételődobozait. Ha pecsételődobozban vagy saját, azaz OKK-s útjelző- és információs táblán található a darászfészek, kollégáink minden esetben intézkednek (persze ez beletelhet néhány napba a bejelentés beérkezésétől számítva).

De mivel a darazsak természetes élőhelye az erdő, ők ott vannak otthon, így mindenképpen fokozott óvatosságra és figyelemre van szükség erdőjárás, kirándulás, kéktúrázás során. Alább néhány jó tanács és szabály, amivel minimalizálhatjuk a találkozás okozta kellemetlenségeket.

  • Lehetőség szerint csak a kijelölt turistaúton közlekedj!
  • Kerüld a természetes és mesterséges üregekbe nyúlkálást, vagy azok piszkálását!
  • Ha a kéktúra mentén kihelyezett bélyegződobozokba nyúlsz, előtte mindig nézz bele, nincs-e darázs a dobozban. Ha bármelyikben találkozol darázsfészekkel, akkor ne erőltesd a bélyegzést! Elég egy távolabbi fotó, amin látszol Te és a bélyegzőhely, így hitelt érdemlő módon igazolhatod a bélyegzőhely felkeresését.
  • Természetesen, ha jelzed felénk a darázsveszélyt, kollégáink intézkednek az elhárításról (abban az esetben, ha a darázsfészek bélyegződobozban vagy saját útjelző- és információs táblán található).
  • Mielőtt a letelepednél akár a földre, akár egy pihenőhelyen, nézd meg, hogy a fűben, a padok és az asztalok körül, földi üregekben nem láthatóak-e darazsak. Ha étkezni kezdesz, akkor mindig nézd, mibe is harapsz!
  • Ha darázs közelít feléd, akkor kerüld a csapkodást, hadonászást, mert a mozdulatokat veszélyként érzékelik, agresszívabbá válnak tőle. Az izzadtság vagy egy már elpusztított darázs által kibocsátott illatanyag további támadásra ingerelheti a rovart!
  • Ha valaki allergiás a darázscsípésre, ne induljon erdei túrára gyógyszer, önadagolós adrenalin injektáló toll nélkül.
  • Baj esetén hívjunk segítséget, amihez a feltöltött telefon mindig legyen kéznél!
Cikkajánló