A szongáriai cselőpók a Sóstói Állattartótelep bekötőútján napozott. Február elején.
A pókot február 2-án figyelték meg, ami azért furcsa, mert általában nem ilyenkor, hanem nyár végén és ősz elején, a párzási időszakukban lehet megfigyelni őket- írja a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság honlapja. Egyébként Kardoskút szikes pusztáin ezeknek a hatalmas pókoknak viszonylag nagy állománya él. Magyarországon nem találunk náluk nagyobb pókot: a nőstények teste akár 4 cm-es is lehet, ám ha a lábaikat is beleszámoljuk, az átmérőjük elérheti a 10 cm-t. A hímek kisebbek, testméretük 2,5 cm körüli. Félnünk azonban nem kell tőlük, maguktól nem támadnak. Ha véletlenül mégis megpiszkáljuk őket, megcsíphetnek, ami körülbelül annyira kellemetlen, mintha egy lódarázs támadt volna ránk.


A nemzetipark-igazgatóságnak két tippje van arra nézve, hogy mit kereshetett februárban a felszínen a pók.
Az egyik elmélet szerint a szokatlanul meleg időjárás csalta elő, de az is előfordulhat, hogy elöntötte a járatát a víz, ezért kénytelen volt elhagyni az üregét.
A cselőpókok ugyanis 30-40 cm-es függőleges járatokban élnek, amit peterakás után időnként lezárnak az utódok védelmében. Párzás után a hímek elpusztulnak, a nőstények elvermelnek, és tavasszal hozzák világra az ivadékaikat, melyeket a testükön hordoznak egészen az első vedlésükig.
Nem szőnek hálót, zsákmányukat levadásszák. A faj védett, természetvédelmi értéke 5000 Ft.