Van egy különleges kis park hazánkban, ahol a világítóoszlopok játszani hívnak. Az árnyas fák alatt, a padon ücsörgés és pihenés mellett sakkozhatunk, olvashatunk, zenélhetünk vagy akár szkanderezhetünk is „velük”, és a közös mókának csak a fantáziánk szabhat határt. Megnéztük az ország első interaktív kandeláberszobor-parkját, ami többet rejt, mint gondolnánk.
Miért választottam célpontnak kandelábereket egy parkban? Mert egy, az elmúlt héten az e-mail-fiókomban landolt sajtóközlemény információi szerint a Gödöllői Királyi Kastély körbástyája mellett nemrég kihelyezett lámpaoszlopok interaktívak, amelyekkel a látogatók zenélhetnek, sakkozhatnak, sőt akár szkanderezhetnek is.
Hú, azért ez menő – gondoltam, és főleg az utóbbira lettem igazán kíváncsi, mert milyen lehet egy világítóoszloppal szkanderben összemérni az erőnket?! Nem is volt kérdés, hogy fotós kollégámmal, amint lehet, meglátgatjuk a nagyközönségnek nemrég átadott kandeláberparkot.

A galéria bejárata mellett invitáló lámpaoszlop az egyetlen hálózati árammal működő darab, a többi napelemmel működik

Kandeláberek, amelyek élményt adnak és megnevettetnek
A H8-as HÉV-vel érkeztünk Gödöllőre, amelynek Szabadság téri megállójától már jól látszik az főút túloldalán a szépen felújított gödöllői Grassalkovich-kastély, így az irányt nem téveszthetjük el.
A kastély parkolójának szintjén, a körbástya mellett pedig gyorsan meg is találtuk a kis parkot, ahol egymás után sorakoznak a pálcikaember-szerű, karcsú kandeláberszobrok.
Mindegyik valamilyen szituációba, játékba hív, rögtön az első például, a kezét nyújtja üdvözlésre.

Helló, barátom!

Aztán szép sorban jönnek a hangszerek: beállhatunk gitározni, lehuppanhatunk a pianínóhoz egy röpke szonátára vagy etűdre, sőt egy trombitázó kandelábert is fülön csíphetünk.
A sakkparti után jöhet a vidám szkanderezés egy apró, mégis vaskezű lámpaoszloppal.
De találunk itt olvasólámpát is, ami mellé simán odaülhetünk, hogy megnézzük, mit olvas, vagy magunk is olvasóvá válhatunk.

Az olvasó lámpa lehet akár olvasólámpa is.

A kutyasétáltató például remekül kiegészíthető hozott kutyával, és a megosztott közös fotó biztos begyűjti majd a lájkokat. Mi saját kutyus hiányában most csak egy finom falattal kínáltuk meg a mindig éhes fémebet. A romantikázásra vágyók szintén megtalálják a maguk padját és kandeláberét. Nem akarok szpojlerezni, csak amennyire muszáj, aki teheti, menjen, nézze meg, roppant szórakoztató.

„Sétálj, sétálj az ujjaddal! Fekete, fehér.”

Úgy tűnik, már a helyiek is felfedezték, mert 20 perc alatt, amíg ott nézelődtünk, folyamatosan jöttek a látogatók, és szelfiztek a kandeláberekkel. Ezek a vicces világítóoszlopok ugyanis szívből megnevettetnek, és ez a legjobb dolog a világon, ami az emberrel egy kandeláberparkban történhet.

Frakk, a macskák réme. Ér hozott házi kedvenccel is fotózkodni a kutyasétáltató lámpatartónál

Ahol a kiállított tárgyak új értelmet nyernek
Az információs táblákról megtudjuk, hogy Magyarország első interaktív kandeláberszobor-parkjában járunk, amely egész évben szabadon látogatható, és ahol a lámpaoszlopok fémhulladékból készültek. A szomszédos körbástyában pedig – amelyben az Eco Art Galéria és Ajándékbolt működik – egy hazánkban szintén egyedülálló kiállítást tekintünk meg. Különlegessége, hogy az itt látható tárgyakat mind kidobott, hulladék- és újrahasznosított anyagokból alkották meg.

Az Eco Art galériában nincs elveszett anyag, minden, még a fémcsavarok és -alkatrészek is összeállnak valami izgalmas műtárggyá

Ahogy belépünk a kis helyiségbe, mosolyogva fogad bennünket Perényi Marianna és Székelyhidi Tamás a galéria két megálmodója és tulajdonosa. Tamás térül-fordul, és pillanatok alatt körbevezet, majd rövid tárlatvezetést is tart az izgalmas tárgyakkal telezsúfolt két teremben.
Több mint 40 hazai alkotó munkája jelenik itt meg.

A parkban található kandeláberszobrok Menyhárt József, Porkoláb András és Szautner Péter keze munkáját dicsérik

Közös vonásuk, hogy kiselejtezett, elfeledett, elhasznált és haszontalanságra ítélt anyagokból hoznak létre az alkotók valami új dolgot, ami aztán a kreativitásuk révén új formával és tartalommal telítődik meg. A kávékapszulától a hulladékpapírig, az autóalkatrészektől és biztonsági övtől a bakelitékszerig, a biciklihulladékból készült órákig minden anyagféleség képviselteti magát a termékek palettáján, és mindegyiknek megvan a saját költészete, története és humora” – meséli szenvedélyesen Tamás.

Ez az ötletes pénztárca a Budapesti Atlétikai VB kidobásra ítélt molinóiból készült

„Az alkotókról azt érdemes tudni, hogy az underground művészeti közösség tagjai, akiknek többsége nem a művészeti egyetemek padsoraiból kerültek ki. Asztalosok, hegesztők, ötvösök, varrónők, akik mesteri módon bánnak az anyaggal, és a trash art, az upcycling, a scrap metal art és az eco art műfajában alkotnak.
Nekik szerettünk volna egy olyan közösségi teret biztosítani, ahol egy helyen tudják megmutatni a munkáikat, és a galéria boltjában a kiállított termékeik meg is vásárolhatók.
Itt nem egy újabb porfogót vesz valaki, hanem egy játékos üzenettel bíró terméket. Ezek az alkotók élményt akarnak adni, kedvességet és emléket az embereknek” – lelkendezik Tamás, és látszik, hogy a galéria és a park a szívügye.

Zseniális gitáros miniszobor, ahol a fémhulladék, a kreativiitás és a mesteri anyaghasználat találkozik

És lőn világosság!
A kandeláberek is ezt a kreatív játékosságot reprezentálják a látogatók felé. Szándékaik szerint a közeljövőben még bővülni fog újabb világítóoszlopokkal a park. Kérdésünkre, hogy milyen tréfás szituációban láthatjuk majd a lámpákat, csak egy sejtelmes mosoly, és „legyen ez inkább meglepetés”-válasz érkezik.

Ki kinek ad mattot?

Addig is, ha a kandeláberjátékot még különlegesebbé szeretnénk tenni, érdemes a parkot a napnyugta utáni kékórában felkeresni. Alkonyatkor teljesen más hatások érvényesülnek, mint napközben, és a felgyulladó lámpafények a kék szín dominanciájával sejtelmes és egyedi hangulatot teremtenek.

A kandeláberpark és az Eco Art galéria megtekintése remek kiegészítése lehet egy gödöllői kastélylátogatásnak

Megközelítés
Tömegközlekedéssel
Budapestről legegyszerűbben a H8-as HÉV-vel érkezhetünk az Örs vezér térről, és a Gödöllő-Szabadság tér megállónál kell leszállni. Onnan már látható a kastély a 3. sz. főút túloldalán. A kastély parkolójának szintjén, az épület bejárata alatt található a kandeláberpark. Az Eco Art Galéria és Ajándékbolt a park melletti körbástyában kapott helyet.
Nyitvatartás
A park egész évben szabadon látogatható.
Az Eco Art Galéria és Ajándékbolt: Szerda – Vasárnap 10.00–18.00
Bővebb információ a kiállított tárgyakról az Eco Art Galéria honlapján található.