
Vadromantikus szurdok, melyet a gyerekek is imádni fognak
Ha különleges kirándulóhelyet keresel Budapest közelében, a Holdvilág-árok jó választás. A hatalmas sziklafalakkal szegélyezett kiöblösödő szurdok kalandos ösvényt kínál trükkös patakátkelésekkel, méretes, mohás kőgörgetegek és bedőlt fatörzsek kerülgetésével. Főleg hétköznap, télen, amikor nagy valószínűséggel rajtad kívül senki nincs a völgyben, és háboríthatatlanul élvezheted a természet csendjét és nyugalmát. Aki végigmegy rajta, nem bánja meg.
→ Tovább
A Börzsöny legizgalmasabb vára – Drégely
Több mint 700 éve vár, ebből közel 500 éve rom. Mindenki hallott már róla, de jóval kevesebben jártak a falainál. Ostrománál a magyar történelem egyik legdrámaibb küzdelme zajlott, várkapitánya – Szondi György – pedig a török háborúk egyik legvitézebb harcosa, aki hősiességével örökre beírta magát a történelemkönyvekbe.
→ Tovább
A Biatorbágy-közeli sziklavilágba könnyű beleszeretni
A korai sötétedés és a hideg idő nem kedvez a hosszú túráknak. Ezért most egy olyan félnapos kirándulást ajánlunk, amely változatos terepen vezet: van benne könnyű séta, egy kis mászás, látványos sziklaformációk, remek panorámák és egy bájos erdei kápolna. Mindez a Budai-hegységben, a főváros vonzáskörzetében, Biatorbágy közelében, ahol ilyenkor télen hétköznap – de talán még hétvégén is – nagy eséllyel elkerülheted a nyüzsgő tömeget.
→ Tovább

Tömegsírfeltárás a mohácsi emlékhelyen
Novemberi számunkban a Mohácsi Nemzeti Emlékhely tömegsírjának feltárásánál jártunk, és megkérdeztünk történész és régész szakembereket, miért lehet fontos a mostani feltárás és a tömegsírban található maradványok vizsgálata.

Rövid, látványos, és van benne kihívás – Dera-szurdok
Van egy hely a Pilis és a Visegrádi-hegység határán, ahol borongós időben is klassz kirándulni. Sőt, lehet, hogy furcsa lesz elsőre, de a párás, kissé ködös, őszi háttér a Dera-szurdokban még inkább emeli az élményfaktort. A mohás kőtömbök kerülgetése, a patakátkelések, a gerincen végigvezető sziklás ösvény kalandos túrát biztosít, és bizony nehéz betelni a látvánnyal.
→ Tovább
Jenga-torony és Üvegtigris az aranyló őszben
Mi lehet jobb egy klassz kirándulásnál? Két klassz kirándulás. Nincs is szebb, mint sétálni a kora délutáni napsütésben, és érezni a levegő meleg ölelését, amikor az erdei ösvényeket megtöltik az ősz illatai. Mi éltünk a lehetőséggel, és egy pasztellszínekben tobzódó, októberi napot a Nagy-Kopasz tetején, majd a Garancsi-tónál töltöttünk.
→ Tovább

Gyönyörű kilátóhelyek és romtemplomok a Balaton északnyugati szegletében
A Fülöp-hegyi kilátó a fülöpi, az ecséri, az avasi templomrommal és a Szent Mihály-dombi kápolnával összekötve tökéletes egynapos kirándulóprogram az év bármely szakában. A színesedő lombok látványa és a Balaton közelsége pedig hab a tortán az őszi napfényben.
→ Tovább

Csak élelmet kereshet a Miskolcon kóborló medve
Pár napja a nagyobb online hírportáloktól kezdve a közösségi média felületein keresztül a közbeszédig szinte mindenhol szó esett a Miskolcon bóklászó medvéről. Sőt, több videó is felkerült a netre az állatról. Megkerestük a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság zoológiai szakreferensét, Bakó Botondot, hogy megkérdezzük, valójában mit is lehet tudni a város útjain kóborló mackóról.

Idővel dacoló várfalak a Csobánc tetején
Hogy miért érdemes felmenni a Tapolcai-medence keleti peremének 376 méter magas tanúhegyére, a Csobáncra? Egyrészt azért, mert itt találhatók a csobánci vár több mint 750 éves romjai, másrészt – bizton állíthatjuk – innen nyílik a környező vidékre az egyik legszebb és legteljesebb panoráma.

Balatoni kilátóhelyek, ahonnan csodás az őszi panoráma
Végre itt az aranyló ősz, amikor még azok is szívesen kirándulnak, akik egyébként nem nagy természetjárók. Színes lombok alatt sétálhatunk, és ehhez jön hozzá a napfényes őszi táj. Bámulatos panorámákat láttunk a Keszthelyi-hegységben.
→ Tovább
Egy eldugott kis csoda a Csepel-sziget déli szegletében – Lórév
Ráckevétől mintegy 6 kilométerre, a Csepel-sziget déli részén bújik meg egy takaros kis szerb nemzetiségű község, Lórév. Az alig 300 fős település fekvése már csak a Duna közelsége miatt is páratlan, mégis viszonylag kevesen ismerik. Pedig lenne miért: számos természeti szépségre, építészeti és kulturális különlegességre bukkanhatunk a környéken.

„Bögötnél bőgtünk, Siroknál sírtunk, de megcsináltuk!”
Alább egy rendkívüli történetet olvashattok egy rendkívüli kisfiúról, aki csendben, állhatatosan vitte magával a családját sírva-nevetve az Országos Kéktúra olykor komoly kitartást igénylő szakaszain.

Kalandokkal körülbástyázott vár
Itt található az ország egyik legromantikusabb várromja és első via ferratája (vasalt útja). Az pedig hab a tortán, hogy Csesznek környéken minden megvan, ami egy izgalmas természetjáráshoz szükséges: vadregényes ösvények, barlangok, meredek sziklák, zúgó patakok.
→ Tovább
Vadregényes lápvidék – A tatai Fényes tanösvény
Keresztül-kasul kanyargó pallósoron járhatjuk be a tatai Fényes-források sás-bokros-fás-virágos vízi dzsungelét, amelynek mindent vivő specialitása, hogy a láptó látnivalóit olyan testközelből csodálhatjuk meg, ahogy az országban sehol másutt. Kedvcsinálóként nézd meg galériánkat.

Különleges kővilág meseszép erdőkkel a Bükk lábánál
Cserépfalu minimum két ok miatt is remek túracélpont. A településhez közeli kaptárkövek már önmagukban is megérik az egynapos kiruccanást, ám a falutól északra nyílik a Bükk egyik legszebb szurdoka, a Hór-patak völgye. A Suba-lyuk és a község érdekes formájú kilátója pedig hab a tortán az innen induló, a környéket átszelő, változatos terepen vezető turistaösvények között.
→ Tovább

Tömeg nincs, vadon, az van - Szurdoktúra a Bakonyban
Árnyas lombsátor, burjánzó aljnövényzet, sziklás patakmeder, mohás kőtömbök, bedőlt fák és izgalmas drótkötélpálya. Ördög-árok és Kő-árok. Bejártuk a Magas-Bakony egyik legszebb túraútvonalát, és nem bántuk meg, valamit megéreztünk a Bakony vadságából.
→ Tovább
A Zemplén egyik legfestőibb vára - Boldogkő
Hogy melyik Magyarország leglátványosabb vára, arról megoszlanak a vélemények, de ha a legszebb fekvésűt keressük, akkor a függőleges sziklafalakkal körbevett, Bodókő-hegyen magasodó Boldogkő vára bizonyosan az élmezőnyben végez. Az Oroszlánszikla gyilokjárója és egyedi panorámája miatt is érdemes ezt a várat felírni a bakancslistánkra.
→ Tovább

Középkori lovagok legendáját őrizheti a somogyvámosi pusztatemplom
Somogyvámos határában, a festői somogyi lankák és gabonatáblák között, a mai Ihász-dűlőnek nevezett részen áll közel 800 éve a pusztatorony, amely romos állapotában is egyedi és gyönyörű. Maga a tömény középkor a puszta közepén. A kő és a föld együttese az évszakonként változó vegetációval, bármely hónapban lenyűgöző látványt nyújt.

Egy eltűnt kun falu utolsó emléke
Lajosmizsétől néhány kilométerre, szántók és gyümölcsösök mozaikjai között áll magában a Felső-Kiskunság egyik legérdekesebb gótikus templomromja. Mizse-szék középkori templomának csonkán égnek meredő falai az idő és a történelem viharaival dacolva őrzik az egykor itt élt kunok és „szállásuk” emlékét.

Agyagbánya holdbéli tájjal
A solymári vár közelében található felhagyott agyagbánya és tava, noha tájseb, mégis látványos. Madártávlatból pedig egészen érdekes alakzatokat, formákat és színeket fedezhetünk fel a tájban.

Az építő dédunokájával jártuk körbe a Bory Jenő teremtette mesevilágot
Ezzel a jelvényszerző túrával remek esszenciát kaphatunk a hegység páratlan hangulatából
Felfedeztük a Szalonnai-hegység és a Bódva völgye különleges látnivalóit
Korábbi lapszámok: legfrissebb
