
Öt vadregényes tó családi kiruccanáshoz
Sétálnál a kellemes napsütésben a tóparton, vagy strandolnál egy jót? Mutatunk öt kevésbé ismert festői tavat, amit érdemes felkeresned, ha túrázással összekötött vízparti pihenésre vágysz.
Sétálnál a kellemes napsütésben a tóparton, vagy strandolnál egy jót? Mutatunk öt kevésbé ismert festői tavat, amit érdemes felkeresned, ha túrázással összekötött vízparti pihenésre vágysz.
Tudtad, hogy van a Garam mellett egy kisváros, amelynek kastélyában Franz Schubert zeneszerző és a Sacher-torta megalkotója is dolgozott? És egy erdei kisvasút Szlovákiában, amely átzakatol egy focipályán? Meg egy egyedi formájú „pártás” Garam-parti reneszánsz várkastély, ahol Balassi Bálint költőnk meglátta a napvilágot? Összegyűjtöttünk néhány különleges látnivalót, amiért érdemes nemcsak a Garamra szervezni nyári vízitúrát, de a folyó mentét is felfedezni.
Hőségriadók jönnek-mennek, viszont a szurdokoknak van egy nagy előnye, az átlagosnál néhány fokkal mindig hűvösebb van bennük, mivel a zárt és mély völgyekbe csak kevés fény jut, és lassabban melegszenek. Most öt ismert és kevésbé ismert hazai szurdokot ajánlunk, ha látványos és hűvös menedéket keresnétek a kánikulában.
Cserépfalu minimum két ok miatt is remek túracélpont. A településhez közeli kaptárkövek már önmagukban is megérik az egynapos kiruccanást, ám a falutól északra nyílik a Bükk egyik legszebb szurdoka, a Hór-patak völgye. A Suba-lyuk és a község érdekes formájú kilátója pedig hab a tortán az innen induló, a környéket átszelő, változatos terepen vezető turistaösvények között.
→ TovábbA magyar-szlovák határtól néhány kilométerre egy, a hazai turisták által talán kevésbé ismert, de igen látványos kirándulásra csábító szurdokot találunk. Vadregényes kanyon, változatos sziklaalakzatok, virágos rétek és festői kilátások várnak ránk Szádelő völgyében. Érdemes legalább egy fél napot rászánni a felfedezésére, ha Észak-Magyarországon vagy Aggtelek környékén járunk.
Nádasok, hattyúk, növényekkel szegélyezett, kanyargós vízi „ösvények” és lagúnák teszik különlegessé a Ráckevei (Soroksári)-Duna egyik legszebb szigetét. Felfedeztük a Czuczor-szigeti mellékág csodáit.
Tudtad, hogy van a fővárosban egy hely, amely úgy néz ki, mintha kikanyarítottak volna egy darabot a Kis-Balaton legvadregényesebb részéből? Leheletnyi Tüskevár. Nádas-fás-virágos-madárzajos vízi dzsungel a Ráckevei (Soroksári)-Duna-ágon. Körbeeveztük, és megismerkedtünk a Molnár-sziget szépségeivel.
Van élet a Balatonon és a Velencei-tavon kívül is. Mutatunk néhány kevésbé ismert hazai tavat, amit érdemes felkeresni, ha tombol a kánikula, és vízparti pihenésre, kikapcsolódásra vágyunk. A szép természeti környezet pedig mindegyiknél hab a tortán.
Sokféle bakancslista létezik. Van tavas, hegyes, vízeséses, mi most ismét egy szurdokoshoz ajánlunk ismert és kevésbé ismert magyarországi célpontokat, amiket egyszer mindenkinek be kell járnia.
Kiváló panorámájú dolomitsziklagyepek, erdei ligetek, virágos tisztásokkal tarkított hegyoldalak váltogatják egymást a Budai-hegység északnyugati csücskében. A „Fehér út” sárgáján jártunk, ahol a főváros közelsége ellenére aránylag kevesen mozognak az erdei ösvényeken, és így minden adott egy nyugis, lazulós és pazar mód látványos kiránduláshoz.
→ TovábbSzámos gyönyörű település van Magyarországon, de a legszebbek talán azok a falvak, amelyek hangulata már az első séta alkalmával meglepi és magával ragadja a látogatót. Összeállításunkban ilyeneket gyűjtöttünk össze.
Egy hely a városban, ahol azonnal körülvesz a természet, méghozzá ott, ahol a legkevésbé számítanál rá. Ártéri fák árnyas lombsátra kilométereken keresztül, hihetetlen folyóparti kilátásokkal. Ligetek, parkok, nádasok, hattyúk, vadkacsák, csend és lustán hömpölygő Duna. Bringával és gyalogosan is végigjártuk a csepeli Kolonics György sétányt, és minden méterét imádtuk.
→ TovábbVan a Bakony eldugott szegletében egy különleges hely, amely egyszerre időtlen, megnyugtató és sejtelmes. Ahol széles legelők, mezők és hullámzó dombok ölelésében egy elpusztult falu festői romtemploma mintha évszázadok óta arra várna, hogy ezt az alig-alig ember járta helyet felfedezzék a maga gyönyörű változatosságával. Nagykeszi „csonka tornyának” meglátogatása simán az egyik legjobb történés lett ezen a fura tavaszon.
Van a Magas-Bakony rengetegében egy különleges hely, amely egyszerre vad, romantikus és sejtelmes. Ahol a mozdulatlanságba dermedt facsonkok úgy meredeznek ki a víztükörből, mintha évszázadok óta arra várnának, hogy megpillantsd és felfedezd őket. A Gyilkos-tónál megváltozik a világ.
→ TovábbÁrnyas lombsátor, burjánzó aljnövényzet, sziklás patakmeder, mohás kőtömbök, bedőlt fák és izgalmas drótkötélpálya. Ördög-árok és Kő-árok. Bejártuk a Magas-Bakony egyik legszebb túraútvonalát, és nem bántuk meg, valamit megéreztünk a Bakony vadságából.
→ TovábbTerény egy aprócska település a Cserhát dombjai között – alig háromszáznyolcvanan lakják –, mégis olyan kuriózumokkal bír, amelyekért messzi földről érkeznek ide látogatók. Van itt az országban egyedülálló kézzel-lábbal harangozás, Hunnia Csipkemúzeum, és a községben több mint 100, védett, nagyrészt felújított palóc parasztház is áll. Ha valami nyugodtra és szépre vágyunk, ahol igazán kipihenhetjük magunkat, akkor érdemes felvenni a bakancslistánkra.
A természet tavaszi, frissítő erejét, az erdők nyugalmát és a kalandtúrák izgalmát keresed? Ha mozgalmas kirándulást tervezel, ezeket a gyönyörű szurdokokat érdemes felkeresned.
A Nagykunság egyik legszebb pusztai kápolnáját találjuk Kunhegyes és Abádszalók között egy kunhalmon magasodni. Neogótikus épület szépen felújítva. Körötte virágzó orgonabokrok és szántóföldek. Az egyszerűség és a csend azonnal megérint, és ottmarasztal. A pusztatomaji Szent Móric-kápolnánál jártunk.
Nem véletlen, hogy a Magas-Bakony egyik legnépszerűbb kirándulóhelye. Egyszerre vadregényes, könnyen bejárható, és olyan magával ragadó a táj, hogy szinte észre sem veszed, hogy legyalogoltál néhány kilométert a Cuha patak szurdokában. Magas vízálláskor patakátkelések, köveken való ugrálások adják a túra sava-borsát.
→ TovábbNem hibáztatlak, ha most hallasz először Gannáról. Ez a Veszprém megyei kis község nem tartozik az ismertebb bakonyi települések közé. Azon kívül, hogy gyönyörű a fekvése, és különleges körtemploma az Esterházy család mauzóleumát rejti, szuper kirándulásokat is tehetünk a környéken. Fő utcáján rádöbbenhetünk a tavasz virág- és lomberősségére, a május vadságára, amit a fák produkálnak Gannában, Ganna körül és a Bakonyban.
Megnéztük Fekete István Kis-Balatonját
Régmúlt idők törékeny emléke
Európa Amazonasa