Még a 19. században tűntek el a vadlovak a kazah sztyeppékről, de most egy nemzetközi programnak köszönhetően újra birtokba vehetik régi otthonukat.
A Przsevalszkij-vadló a bolygónkon fennmaradt egyetlen ősi, háziasítatlan vadlófaj, amely egykor Eurázsia nagy részén előfordult, de az ember térhódítása nyomán egyre kisebb és kisebb területre szorult vissza. Utolsó vadon élő állományai Mongóliában éltek, végül onnan is eltűntek az 1960-as években.
Az állatkerteknek köszönhető, hogy a Przsevalszkij-vadló mégsem gyarapította az eltűnt állatfajok szomorúan hosszú listáját. Az állatkerti állományok tervszerű szaporításával ugyanis sikerült megmenteni a kipusztulástól. A nemzetközi szinten összehangolt munka központja a Prágai Állatkertben van, 1959 óta itt vezetik a vadlovak nemzetközi törzskönyvét is. Az 1990-es években megkezdődtek a vadonba való visszatelepítések is: először Mongóliában, majd további országokban is.
A Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság 1997 óta vesz részt a vadlovak védelmében, és ma már Európa legnagyobb vadlóállománya él a Hortobágyon, a Pentezug nevű területen.
A vadlovaknak egy 3000 hektáros területet biztosítanak, ahol természetközeli tartási körülmények között élnek, így egy rendkívül szívós és egészséges vadlóállomány alakult ki. Az itt élő, csaknem 300 vadló tehát kiváló jelölt az ázsiai területekre való visszatelepítésekhez, annál is inkább, mivel az állatok így nem közvetlenül állatkertből, hanem egy olyan tartóhelyről kerülnek ki a vadonba, ahol alkalmuk volt hozzáedződni a külterjes viszonyokhoz, és a szocializációjuk is sokkal természetközelibb.
A Hortobágyról a mongol síkságra, az orosz sztyeppére és az ibériai felföldre is kerültek már vadlovak korábbi visszatelepítési programok során, most pedig a kazah sztyeppékre is eljutnak.
A cél az, hogy az elkövetkező öt évben akár 40 Przsevalszkij-lovat szállítsanak Európából erre a területre, ezzel alapozva meg a faj kazahsztáni populációját.
Az első egyedek június folyamán utaznak majd Pentezugból Kazahsztánba. A visszatelepítési művelet több szervezet együttműködésével valósulhat meg, hazánkban a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság mellett a Fővárosi Állat- és Növénykert is részt vesz az akcióban: az intézmény szakemberei vigyáznak majd a visszatelepítésre kerülő állatok egészségére.


Miközben a nemzetközi együttműködés európai résztvevői a szállítást készítik elő, a kazahsztáni partnerek is felkészültek az állatok fogadására. A vadlovak egy védett területre, az Altin Dala rezervátumba kerülnek majd, amely megfelelő élőhelyet és védelmet nyújt a vadlovak számára, és elég távol van ahhoz, hogy minimálisra csökkenjen a házi lovakkal való hibridizáció lehetősége.
A visszatelepítési programról a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság oldalán olvashattok bővebben.