Hosszúlépés

Élmények az országon innen és túl - a Turista Magazin szerkesztőségi blogja

Szöveg:
2021. augusztus 2.

Szürreális életképek a dunaújvárosi erdőből

Ha a Dunai Vasmű mellett bevetjük magunkat a kiserdőbe, hirtelen mintha egy furcsa, régi sci-fiben találnánk magunkat: a gyár kiszolgált, hatalmas gépeit évtizedekkel ezelőtt a fák között állították fel, mára pedig szépen körbenőtte őket a természet.

Ilyen máshol nincs, ezt a saját szememmel is látnom kell - döntöttem el azonnal, ahogy megpillantottam az interneten néhány kósza képet az ipartörténeti skanzennek nevezett szabadtéri gyűjteményről. Az erdőbe kihelyezett óriási fogaskerék, a vasúti csille vagy éppen a „fogalmam sincs mire jó, de brutálisan fest”-jellegű, jókora gépek már fotón is különös hangulatot árasztottak.

Előre kell bocsátanom: nagy természetélményre ne számítsunk, ha felkeressük a dunaújvárosi erdőt, főleg, hogy az utakkal, parkolóval körülhatárolt, néhány fából álló társulás igazából csak kis túlzással nevezhető valódi erdőnek. A buja, hívogató zöld és a rideg gépek kontrasztját azonban mégis érdekes élmény élőben szemügyre venni.

Bár az interneten több helyen is olvashatunk nyitvatartási időről, előzetes bejelentkezésről vagy éppen arról, hogy a „múzeum” már nem látogatható, ez senkit ne riasszon el. Mint megtudtam, jelenleg már nem igazán tartják számon valódi kiállításként az ország legnagyobb kohászati-gépészeti komplexumából 1989-ben kihelyezett gépeket, és az sem tisztázott, hogy most kinek a kezelésében, tulajdonában állnak. A megnyitáskor állítólag tájékoztató táblákat is kihelyeztek a vaskohászat múltjának bemutatására, de ezeknek ma már nyoma sincs. A lényeg: bárki szabadon (és ingyen) megnézheti az erdei kiállítást.

Nem csoda, hogy apránként szépen körbenőtte a tárgyakat a természet, amitől csak még szürreálisabb képet mutatnak. Sajnálatos, de nem meglepő módon több darabot körbeszemeteltek az errejárók, sőt, gyanítható, hogy az egyik komoly ipartörténeti jelentőségű gépet most egyszerűen vécének használják, úgyhogy nem árt odafigyelni kicsit, ha közel megyünk hozzá.

A nagy gazdasági világválság utáni stabilizációs időszakban szükségessé vált a hazai kohászati kapacitások bővítése, amihez Dunapentelét választották helyszínként. Így létesült 1950-ben a Dunai Vasmű, az ország egyik nehézipari központja. A ma Dunaferr néven is emlegetett cég melegen vagy hidegen hengerelt, pácolt, horganyzott szalagokat és táblalemezeket, illetve idomacélokat gyárt gép-, jármű- és építőipari termékek gyártásához, acélszerkezetek, háztartási berendezések és egyéb alkatrészek előállításához. A termékeket javarészt külföldön adják el – olvasható a vállalat oldalán.

A cikk először 2017 májusában jelent meg.

Csillagvirágok közt lépkedve egy mesés ártéri erdőben

Csillagvirágok közt lépkedve egy mesés ártéri erdőben

2024.03.21.

Hol volt, hol nem volt, volt egyszer egy falu a Csepel-szigeten, amelynek tó van a közepén, holtágát és ligeterdeit megannyi élőlény lakja, pompás virágok virítanak mesés szigetén, a békés csendet pedig olykor csak az állatok hangja, neszezése töri meg. Ez a falu pedig nem csak a mesében létezik, gyertek velünk Szigetbecsére és sétáljunk végig együtt a Tőzike tanösvényen!

→ Tovább