
Egy évnyi természetjárás hazánk sokszínű tájain
Egy csokorra való túratipp és élménybeszámoló a Turista Magazin 2020-as túraajánlataiból, melyek varázslatos helyszínei sokszor a cikk készítőjét is elbűvölték.
Egy csokorra való túratipp és élménybeszámoló a Turista Magazin 2020-as túraajánlataiból, melyek varázslatos helyszínei sokszor a cikk készítőjét is elbűvölték.
Utazásaink során számtalan helyen megfordultunk már határainkon innen és túl. Bejártunk hegyeket-völgyeket, láttunk romantikus várromokat, ültünk vulkánok tüzében született sziklaszirtek ormain, jártunk évszázados erdők árnyas ösvényein. Mégis, sok-sok év és megannyi kirándulás után is van egy kicsiny szeglete hazánknak, amely egyszerre képes nyújtani mindezt: a Medves-vidék.
Az egyedi kialakítású, dizájnos fémelemekkel feldobott, 2014-ben épült Deseda-kilátót, azzal a céllal emelték, hogy az odalátogatók a toronyból letekintve elmerülhessenek a Deseda-tó és a körülötte lévő erdők látványának szépségeiben.
Pénteken estefelé, a heti mókuskerékből kiszabadulva három kívánságunk volt csupán a másnapra tervezett kirándulással kapcsolatban. A forróságból menjünk hűvös, erdei környezetbe, legyenek szép, érdekes látnivalók, és végül, de nem utolsósorban, ne kelljen korán kelni. A Dobogókőtől Pilisszentlélekig gyönyörű erdőkben vezető, alig háromórás túra minden szempontból tökéletes választásnak bizonyult.
→ TovábbA Velencei-tóról legtöbbünknek a nyüzsgő strandok, a színes gumimatracok, a tejfölös lángos ugrik be először. A tónak azonban van egy csendesebb, nyugalmasabb arca is, amelyet a vízen és a szárazföldön egyaránt érdemes felfedezni.
Pásztó város keleti vidéke szinte minden elemében arra rendeltetett, hogy Tihannyal és Visegráddal versengjen hazánk leglátványosabb idegenforgalmi célpontjának címéért, mégis a Mátra egy alig ismert, szegény szegleteként szerepel a térképeken. A mostani állapot vajon a felemelkedés előtti utolsó év képe, vagy szerencsétlen véletlenek tartós összjátéka lenne?
Ha a Dunai Vasmű mellett bevetjük magunkat a kiserdőbe, hirtelen mintha egy furcsa, régi sci-fiben találnánk magunkat: a gyár kiszolgált, hatalmas gépeit évtizedekkel ezelőtt a fák között állították fel, mára pedig szépen körbenőtte őket a természet.
→ TovábbHallottál már a Büdös-pestről, a Kecske-lyukról vagy a Szeleta-barlangról? Miskolc és egyben a Bükk egyik legnépszerűbb kiránduló-, illetve pihenőhelye a festői miliőben fekvő Lillafüred, melynek közvetlen közelében bámulatos sziklaüregeket lehet felfedezni.
Titokzatos római őrtorony maradványai a Csúcs-hegyen, több ezer éves földvár sáncai az Óváron, gejzírkúpok látványos sziklacsipkéi, az utolsó igazi, erdős partszakasz vagy éppen az Apáti-hegyen álló Őrtorony-kilátó csodás panorámája. Vajon ezek hallatán mindenki tudja, hogy hol járunk?
→ TovábbAhogy magunk mögött hagyjuk a Zempléni-hegység vadregényes bérceit, és leereszkedünk a Hernád völgyébe, álmos kis településeken haladunk át. Nyugalmasan csordogál errefelé az élet, századokkal ezelőtt azonban nagy jelentőségű események történtek itt.
Pogányok és betyárok menedéke volt a barlang, amit hazánkban legkorábban említettek írásban. Odvas-kő látványos üregét és panorámás szikláit bárki felfedezheti egy kis sétával.
Cserépfalu minimum két ok miatt is remek túracélpont. A településhez közeli kaptárkövek már önmagukban is megérik az egynapos kiruccanást, ám a falutól északra nyílik a Bükk egyik legszebb szurdoka, a Hór-patak völgye. A Suba-lyuk és a község érdekes formájú kilátója pedig hab a tortán az innen induló, a környéket átszelő, változatos terepen vezető turistaösvények között.
→ TovábbEzen a júliusi hétvégén sem maradnak programok nélkül a természetbe vágyók. A kirándulások és evezős túrák mellett remek szabadtéri rendezvények várják az érdeklődőket.
Nem lehet elég korán kezdeni. Mi is osztjuk ezt az örökbecsű mondást, mely az élet minden területére igaz. Ezért úgy gondoltuk, itt az ideje, hogy megnézzük, mit tesz 3 és 5 éves unokánk, ha elkezdjük velük megszerettetni a természetet.
→ TovábbÁrnyas lombsátor, burjánzó aljnövényzet, sziklás patakmeder, mohás kőtömbök, bedőlt fák és izgalmas drótkötélpálya. Ördög-árok és Kő-árok. Bejártuk a Magas-Bakony egyik legszebb túraútvonalát, és nem bántuk meg, valamit megéreztünk a Bakony vadságából.
→ TovábbRoppant látványos és vadregényes túratereppel bírnak a Magas-Börzsöny központi kalderaívéről leágazó mellékgerincek védett erdőségei. Akár a hegygerincről csodáljuk, akár az alattuk szaladó patakok völgyében ízleljük ezt az elbűvölő és izgalmas „vadont”, könnyen rabul ejthet minket mesébe illő hangulata.
→ TovábbNemcsak a híres Csepegő-sziklát és Ferde-vízesést láttuk, de sétálgattunk a hangulatos Óbányán és Kisújbányán, felmentünk egy remek kilátóhelyre és az erdei üveggyártásról is sok-sok érdekességet megtudtunk.
Ha a Balaton-felvidék tanúhegyeinek a királynője a Badacsony, akkor a királyi titulus mindenképpen a Tapolcai-medence lápvidékéből kecsesen kiemelkedő, a táj felett vigyázóan terpeszkedő Szent György-hegyet illeti meg. Kedvenc tanúhegyemet naplemente idején, egy pár órás, vidám családi séta keretében fedeztük fel.
Kaptárkövek. Rejtélyes időkapszulák a bükkaljai erdő mélyén. Az ismerkedést e különleges sziklaalakzatokkal érdemes Szomolya környékén kezdeni, hiszen itt találjuk hazánk legtöbb fülkével rendelkező kaptárkőcsoportját. Meg egy klassz tanösvényt is, amely segít bepillantani a kőből faragott világ rejtelmeibe. Plusz tufába vájt pincelakások, lankás szőlőültetvények és egy kilátótorony játszótérrel, amelyek könnyű sétával összekötve izgalmas félnapos kirándulást nyújtanak minden korosztálynak.
A hosszú bezártság és az esős június után itt a júliusi nyár. Kirándulóhelyeket és klassz szabadtéri programokat ajánlunk az egész család számára, ahol el lehet bújni a hőség, a város nyüzsgése és zaja elől.
Az építő dédunokájával jártuk körbe a Bory Jenő teremtette mesevilágot
Ezzel a jelvényszerző túrával remek esszenciát kaphatunk a hegység páratlan hangulatából
Felfedeztük a Szalonnai-hegység és a Bódva völgye különleges látnivalóit