Dockyard

Outdoor szaki blog

felszerelés, tesztek, kütyük, tippek

Szöveg és fotó:
2023. június 14.

Hogyan válasszunk zoknit túrázáshoz?

Sokan nem tartják fontosnak a zokni szerepét a kirándulás során, pedig egy jól kiválasztott darab sok kellemetlenségtől tud megóvni minket. Ilyen lehet pl. a vízhólyag, a izzadás, melegen tartás, szellőzés. Manapság a zoknik rengeteg féle anyagból, különböző hosszú szárakkal, és többféle vastagságban készülnek. Nézzük végig mik a legfontosabb tényezők, hogy kiválasszuk a megfelelő darabot!

Anyaghasználat

A zoknik általában egy darabból, de többféle anyagkeverékből készülnek, azért, hogy megfelelően melegek, kényelmesek, szellőzőek legyenek. Nézzük végig a leggyakrabban használt anyagokat.

  • Gyapjú, ma már minden jobb minőségű túrazokniban van valamennyi gyapjú attól függően, hogy milyen felhasználásra tervezték. A legtöbb esetben itt is merinó gyapjút használnak, de néha más fajtákat is bele szoktak keverni. A téli és magashegyi, illetve sízoknikban több a gyapjú keverék, mint egy könnyebb nyári fajtában. A gyapjú nagyon jól szellőzik, de emellett melegen is tart, kevésbé izzad bele a lábunk, akár több napig is tudjuk hordani anélkül, hogy büdös lenne. Másik nagy előnye, hogy antibakteriális!
  • Poliészter, ami egy szintetikus anyag, segít elvezetni az izzadságot, jól szigetel és gyorsan szárad, sokszor használják együtt a gyapjúval, mint keverék.
  • Polipropilénnek, a tartósság és a nedvesség elvezetésében van nagy szerepe, rendkívül kopásálló az anyag.
  • Nejlon, egy másik fontos összetevője a zokniknak, megnöveli az élettartamot, és gyorsan szárad.
  • Spandex, ez egy rugalmas szintetikus anyag, ami segít megőrizni a zokni fámáját hosszú ideig.
  • Selyem, főleg a kényelmet, komfort érzetet növeli, többnyire könnyebb nyári zoknikban szokták használni.
  • Pamut, elég kis mennyiségben használják a túrazoknikban, mivel a pamut gyorsan felszívja a nedvességet és lassan szárad.
  • Vízálló membrán, manapság már gyártanak olyan zoknikat, amelyek valamilyen lélegző vízálló membránnal vannak ellátva, ezek többnyire extrém felhasználásra lettek tervezve pl. extrém túrázás hosszú több hetes, hónapos túrák.

A zokni magassága

Attól függően, hogy milyen cipőhöz bakancshoz szeretnénk használni a zoknit, többféle magasságú szárral készülnek. Alapvetően négy féle típust különböztetünk meg szárhosszúság alapján.

A zoknik párnázottsága / vastagsága

Ezalatt azt értjük, hogy milyen vastag a zokni. Vannak olyan típusok, amelyek egyenletesen vannak kipárnázva az egész zokni felületén, de manapság már rengeteg olyan darab készül, ami csak a fontosabb helyeken, pl. sarok, lábujj részen van inkább kipárnázva, ami jobban ki van téve a terhelésnek, intenzitásnak. Nem könnyű megtalálni a megfelelő darabot, érdemes több fajtát is kipróbálni. A magashegyi, sí és téli túra zoknik vannak a legjobban kipárnázva, ezek vastagok és melegek.

A legtöbb egyenletesen párnázott, hogy minél melegebb legyen, de itt is van olyan darab, ami sarok és lábujj részen megerősített extrán párnázott.

A nyári túra zoknik már kevésbé vastagok, inkább csak az intenzíven kitett részeknél vannak megerősítve, kipárnázva, a boka feletti rész sokszor vékonyabb, hogy kevésbé izzadjon bele a lábunk. Ugyanez jellemző a terepfutó, és a könnyebb bokazoknikra is. A gyaloglásra szánt zoknik vékonyabbak, kevésbé párnázottak, könnyűek a kényelmes viselet érdekében.

Méretezés, szabás

A gyártók különböző méretezési skálával látják el a zoknikat. A legtöbb és a legismertebb a számozás, mint a cipőknél, itt általában 2 méretet szoktak magukba foglalni a zoknik és utána jön a váltás következő méret pl. 38-40, 40-42, de van, ahol három méretet is lefed egy zokni. Illetve használnak még betűjelzéseket is úgy, mint S – M – L, itt érdemes megnézni, hogy a gyártó milyen mérettartományt adott meg. Fontos, hogy a zokni ne legyen se túl szűk se túl bő. Ha szűk a zokni, akkor a keringést a lábunkban korlátozni tudja, ha túl bő, akkor meg hamarabb feltöri a bakancs, cipő a lábunkat.

Ha zokni választás előtt állunk, akkor nézzünk alaposan szét, rengeteg gyártó és modell van már a piacon. Ha van rá lehetőség próbáljuk is fel, illetve kérjünk tanácsot, segítséget.

Mindenkinek, aki túrázik, kirándul, érdemes beszerezni egy hosszú szárú vastag meleg téli, illetve egy vékonyabb tavaszi, őszi darabot. Nyárra pedig lehet bokazoknit is használni, ha nem kell feltétlenül bakancs a túrára. Ha van rá lehetőség, akkor mindegyikben legyen gyapjú, jobban szellőzik, és nem lesz büdös.