Dockyard

Outdoor szaki blog

felszerelés, tesztek, kütyük, tippek

Szöveg és fotó:
2023. szeptember 26.

Vadkemping, bivak, sátrazás - ősszel az erdőben

Hatalmas élmény lehet kimozdulni a jól megszokott komfortzónánkból, és a szabadban tölteni egy vagy több éjszakát. Egy profin összeállított felszerelés nagyban megkönnyítheti dolgunkat, ehhez adunk most praktikus tanácsokat.

Az őszi időszak talán a legszebb és a legaktívabb a túrázás szempontjából. Ilyenkor én is szívesen megyek túrázni akár több napra is, aminek ma már egyre népszerűbb módja a természetben alvás és annak a különböző módjai. Ha kint alszunk a szabadban, akkor több opciónk is van: az első ugye a sátrazás, de akár bivakolhatunk is, ami a sátor nélküli szabad ég alatti alvást jelenti.

Mindkét lehetőségnek megvan a maga előnye és hátránya is. A bivakolás alatt azt értjük, amikor hálózsákban vagy bivakzsákban töltjük az éjszakát, és nincs tető a fejünk fölött, így ez a fajta szabadban alvás nagyobb rutint és előkészületet jelent, mint a sátrazás, ahol kevésbé vagyunk kitéve a természeti tényezők viszontagságainak.

Érdemes komfortunkak, az időjárásnak és az évszaknak megfelelően eldönteni, hogy melyik lesz majd a legjobb opció számunkra. Ha sikerült döntenünk, akkor nekiállhatunk összepakolni a felszerelést.

Mire figyeljünk, ha sátrazni, bivakolni szeretnénk?

Először is állítsunk össze egy listát, hogy mit kell bepakolni, magunkkal vinni ahhoz, hogy kényelmesen töltsük az éjszakát.

  • Sátor
  • Hálózsák
  • Derékalj
  • Világítás
  • Gázfőző, palack, edények
  • Étel, ital
  • Tisztálkodás
  • Térkép, navigáció
  • Tartalék ruházat

Sátor

Lehetőség szerint próbáljuk könnyű, kompakt sátrat választani, ami vízálló (min. 2000 mm), szélálló, és lehetőleg nem nehezebb mint 2-3 kg. Legyen előtere, ahová kényelmesen be tudjuk pakolni a csomagjainkat is. Ma már elég nagy a választék ezen a téren, érdemes többet megnézni, mielőtt megvennénk az első darabot.

Sátor opciók:

Hálózsák

Hálózsákot mindig évszaknak megfelelően kell választani, de valószínű, hogy többnyire tavasztól őszig fogunk majd a szabadban sátorozni. Ha nyáron, illetve melegebb időjárási körülmények között sátorozunk, akkor jobb egy könnyebb pehely/szintetikus darabot választani, ami nem nehezebb, mint 600-1200 gramm, 10–0 °C komfort értékkel.

A sátorban elázni nem fogunk, tehát a pehely sem fog átázni - ami más esetben a pehely hálózsák ellen szólna -, szóval ebben az esetben a toll lehet a nyerő, mert könnyebb és kisebbre csomagolható, mint a szintetikus töltetű társai. Viszont ha bivakolunk, azaz a szabad ég alatt alszunk, akkor nagyobb az esély arra, hogy a pára kicsapódik a zsákunkunkon, ezért érdemes szintetikus hálózsákot használni.

Ha hidegebb körülmények között töltjük az éjszakát, akkor egy melegebb darabot vigyünk magunkkal, aminek a komfort értéke 0–5 °C környékén van. Hálózsák esetén mindig a komfort- és nem az extrém értéket kell nézni. Az extrém érték azt mutatja, hogy a hálózsák extrém hidegben mennyi ideig használható, mielőtt teljesen kihűlnék, ez általában 4-6 óra szokott lenni.

Hálózsák opciók:

Derékalj

A derékalj az egyik legfontosabb tényező lehet sátras és bivakos túráink során, hiszen egy kényelmetlenül eltöltött éjszaka meghatározhatja a következő napunkat is. Ezért fontos, hogy egy kényelmes és funkcionális darabot válasszunk. Többféle típus létezik már, vannak önfelfújó, polifoam (habosított műanyag), illetve felfújható darabok is.

A legfontosabb szempont számunkra a súly, valamint a hőtartás, szigetelés (R-value). Érdemes egy közepesen vastag önfelfújó darabot választani, ami nem nehezebb, mint 1 kg. Jó választás lehet egy könnyű polifoam matrac és egy ultrakönnyű felfújható darab kombinációja is, előbbi szigetel, a matrac pedig kényelmes.

Derékalj opciók:

Világítás

Sátras túráink elengedhetetlen tartozéka a világítás, ami alapvetően egy fejlámpa lehet, de használhatunk egy könnyű, sátorba akasztható típust is, illetve klasszikus kézi lámpákat. Én már inkább kizárólag csak fejlámpát használok, ha túrázni megyek. Ebből érdemes egy jobb minőségű darabot választani, minimum 200-300 lumen fényerőjűt.

Világítás opciók:

Gázfőző, palack, edények, vágóeszközök

Túráink közben vagy a sátor felállítása után már biztosan éhesek leszünk. Ha meleg ételt szeretnénk vacsorázni, akkor vagy tüzet rakunk, ha van rá lehetőség, vagy viszünk magunkkal gázfőzőt és edényeket, ami egy sokkal praktikusabb, egyszerűbb megoldásnak tűnhet. Lehetőleg válasszunk egy könnyű gázfőzőt, ami minden palackkal kompatibilis. Itt azt érdemes megnézni, hogy mennyi idő alatt forral fel 1 liter vizet, 2-3 perc közötti értékek a legjobbak.

A gázpalackból válasszunk olyat, amelyik kompatibilis az égővel, és nem nehezebb mint 250 gramm. Gyufát, illetve valamilyen tűzcsiholó eszközt is vigyünk magunkkal. Edényekből érdemes ultrakönnyű készletet beszerezni, amiben van egy min. 800 ml-es főzőedény, tányér, bögre, evőeszközök. Ezeknek a súlya ne legyen több mint 300-500 gramm. Fontos, hogy az alja valamilyen non-stick anyaggal be legyen vonva, hogy ne ragadjon le benne az étel. Válasszunk egy márkából mindent, így biztos, hogy kompatibilisek lesznek egymással. Legyen nálunk egy jó éles kés vagy egy multifunkcionális bicska, ez elengedhetetlen kelléke a sátrazásnak, túrázásnak.

Konyhai kiegészítők opciók:

Étel-ital

Ma már rengeteg gyártó foglalkozik kész vagy félkész ételek gyártásával, amelyek specifikusan túrázók számára készülnek. Az előre csomagolt, fűszerezett ételek általában 5-10 perc főzési idővel elkészíthetőek. A gyártók sokféle variációval álltak elő, mind hús, illetve növényű eredetű kivitelben. Lehetőség van arra is, hogy mi vigyük saját magunk az alapanyagokat, de ez több súlyt, illetve elkészítési időt jelent. Aki nem szeretne annyit költeni ezekre a specifikus ételekre, a bevásárlóközpontok által kínált félkész zacskós termékekből is felkészülhet. Fontos, hogy legyen nálunk elég folyadék az ételek elkészítéséhez, ezért érdemes olyan helyen táborozni, ahol van természetes vízvételi lehetőség.

Tisztálkodás – elsősegély csomag

Ha többéjszakás túrázást-sátrazást tervezünk, akkor mindenképpen készüljünk fel tisztálkodási eszközökkel is. Ez alatt értjük a nedves törlőkendőt, wc papírt, papírzsebkendőt, egy vékony, kicsi törülközőt, kézfertőtlenítőt, univerzális mosogatószert, fogkefét, fogkrémet. Ezek mellé rakjunk be még egy elsősegély csomagot is a hátizsákba, szükségünk lehet rá.

Tisztálkodás – elsősegély csomag opciók:

Térkép, navigáció

Mindig legyen nálunk egy térkép arra az esetre, ha lemerülne a telefonunk vagy letérnénk az útról, esetleg eltévednénk. Érdemes még egy GPS navigációt is beszerezni, ha hosszabb, jelöletlen területen szeretnénk túrázni, kempingezni. Ezek mellett egy napelemes panel, illetve power bank is jól jöhet, amiről tudjuk tölteni a telefonunkat vagy a navigációt.

Navigáció kiegészítők:

Extra ruházat

Néhány napos (1-3) itthoni túrákra nem viszek túl sok extra ruházatot magammal, hiszen ezt a pár napot könnyedén át lehet vészelni. Amit mindenképpen be szoktam rakni, az egy pár merinó zokni, póló és alsónadrág.

Hasznos tudnivalók, kiegészítő információk

Ezen alapvető felszerelések nélkül jobb, ha nem indulunk útnak, hacsak nem vagyunk már profi minimalista ultralight túrázók. Mindig tervezzük meg előre, hogy hol fogunk táborozni, próbáljuk olyan helyen felverni a sátrat, ami védett a széltől, illetve a víztől. Ne egy völgyben, kitett helyen táborozzunk, ahol össze tud gyűlni a víz, vagy folyamatos szélnek vagyunk kitéve.

Arra is figyeljünk oda, hogy olyan helyen sátorozzunk, ahol megengedett, és nem zavarunk senkit, pl. nem magántulajdon a terület. Vannak olyan helyek, ahol szabad a természetben sátorozni, kempingezni, de sokszor előfordul, hogy esetleg olyan természetvédelmi területre tévedünk, ahol ez nem megengedett - erre mindig figyeljünk oda! Túraútvonalak mentén gyakran találkozhatunk sátrazásra, kempingezésre kijelölt helyekkel, érdemes ezeket kihasználni.

Egy másik fontos dolog a tűzrakás: nagyon sok eset vezetett már erdő- vagy bozóttűzhöz, ezért fontos, hogy tüzet csak az arra kijelölt helyen rakjunk, és csak olyankor, ha nincs tűzgyújtási tilalom. Akkor is csak megfelelő óvatossággal, és mindig legyünk benne biztosak, hogy teljesen eloltottuk a tüzet.

Figyeljünk arra, hogy ne hagyjunk magunk után szemetet. Ha nincs kuka vagy ahová ki tudnánk dobni a szemetet, akkor vigyünk magunkkal egy műanyag zacskót, amiben majd el tudjuk vinni.

Mindig tájékozódjunk az időjárási körülményekről, nézzük meg több helyen, is milyen időt mondanak, és ha kockázatos a túra vagy a sátrazás lehetősége, akkor inkább halasszuk el. Ha még nincs rutinunk a sátrazásban, akkor ne egyedül, hanem egy tapasztaltabb társasággal induljunk útnak, akik már tudják mi, hogy működik egy ilyen túra során.

Figyeljünk arra, hogy ne vállaljunk túl sokat. Érdemes mindig egy könnyebb, nem megterhelő sátras túrával kezdeni, és ha már kezdünk belejönni, kereshetünk akár több napos kihívásokat is.

Sose becsüljük le a természet erejét. Mindig nézzünk utána, hogy merre fogunk túrázni, milyenek lesznek az időjárási körülmények, milyen a vadvilág. Ha még kezdők vagyunk a sátorozás területén, és van rá lehetőségünk, érdemes a kertben felállítani a sátrat, és eltölteni benne egy éjszakát, mielőtt nekivágunk a vadonnak. Itt gyakorolhatjuk a sátor felállítását, a gázfőző használatát, kipróbálhatjuk, mennyire kényelmes a hálózsákunk, illetve a derékalj. Azért is hasznos ez, mert ha valamelyik felszerelés nem lenne megfelelő, akkor még ezen tudunk változtatni, mielőtt élesben próbálnánk ki.

Mielőtt elindulnánk a túrázni, pláne, több napra, mindig szóljunk valakinek, hogy merre megyünk, hol fogunk tábort verni és hogy hová fogunk megérkezni. Ez azért fontos, mert ha valami problémába ütköznénk a túránk során, legyen valaki, aki segítséget tud majd nyújtani, vagy értesíteni az illetékes szerveket.

Ha mindezeket a szabályokat betartjuk, és tudatosan előre megtervezetten sátrazunk, akkor biztosak lehetünk benne, hogy kevesebb meglepetés fog érni minket, mintha felkészületlenül, átgondolatlanul vágnánk neki a túrának. Legyünk alaposak, és ne hagyjunk mindent az utolsó pillanatra. Nézzük át többször a listát, hogy mi az, ami kell, és mi az, amire nem lesz szükség, felesleges darabokat ne vigyünk magunkkal. Tervezzük meg az útvonalat, a kemping helyet, és azt is, hogy időben elérjük azt. És végül: ne féljünk a szabadban töltött éjszakáktól, kellő odafigyeléssel és tervezéssel rengetek élménnyel leszünk gazdagabbak!