A pórul járt ölyv esete a siklóval – amikor a vadász lesz áldozat

Nem mindennapi jelenségbe botlott szó szerint egy amatőr természetfotós, amikor kedvenc leshelyére tartott Budakeszi közelében.

Szerző:
Turista Magazin
Forrás:
2025. május 23.

Nem mindennapi jelenségbe botlott szó szerint egy amatőr természetfotós, amikor kedvenc leshelyére tartott Budakeszi közelében.

Egy zárt Facebook csoportban osztotta meg az alábbi képeket és videót Ábrahám Diána amatőr természetfotós. Mivel nem egy hétköznapi jelenséggel találkozott, gyorsan megkerestük, hogy áruljon el további részleteket a körülményekről. Az alábbi élménybeszámolót kaptuk tőle:

"Az természetet és az állatokat kiskorom óta nagyon szeretem és szerencsés vagyok, hogy erdő közelében nőhettem fel és lakom most is. Pár éve hobbi szinten elkezdtem el fotózni állatokat, ami alkalmanként több csendben eltöltött órát vesz igénybe, akár egy lesen, vagy egy fa tövében ülve. Hatalmas élmény, amikor észrevétlen tudok maradni és egy dámszarvas tehén tőlem pár méterre szoptatja a borját, muflon gidák önfeledten játszanak egymással, vagy a vaddisznó kocák a malacaikkal ropogtatják a kukoricát anélkül, hogy megzavarnám őket.

Így történ ez a napokban is, amikor fotózni indultam délután, gondoltam még eső előtt kimegyek egy kicsit a Budakeszihez közeli erdőkbe - ez van hozzám közel. Éppen sétáltam a kedvenc lesemhez, amikor az út mellet egy bokor aljában megláttam egy hátán fekvő ölyvet. Először azt hittem már nem él, de mikor közelebb mentem láttam, hogy pislog. Nem tudtam mi baja lehet ezért a szárnyánál fogva kicsit megmozdítottam. Ekkor láttam meg, hogy a nyakára egy jókora sikló tekeredett. A mozgatás hatására a hüllő lazított a szorításon és elengedte a madarat, majd gyorsan eltűnt az aljnövényzetben.

Szegény ölyv láthatóan az utolsó pillanatait élte, ezért felvettem, hátha magához tér. Pár perc múlva, amikor 180 fokban hátra fordította a fejét és rám nézett, akkor már gondoltam, rendben lesz. Így is volt, egyre aktívabb lett, ekkor leraktam a fűbe és nemsokára el is repült.

Mindez olyan gyorsan történ, hogy csak utána gondolkodtam, mit akarhatott egy sikló az ölyvvel mert megenni nem tudta volna, de aztán rájöttem, hogy valószínűleg fordítva volt. Az ölyv kapta el a siklót, de nem úgy sikerült ahogy tervezte, és így lett vadászból majdnem áldozat. Minden esetre örültem,hogy jókor voltam jó helyen és még segíthettem.

Egerészölyv vs. erdei sikló

Az egerészölyv (Buteo buteo) alapvetően rágcsálókkal táplálkozik, de gyakran rájár a dögökre, illetve úton-útfélen összeszed mindenféle táplálékot. Tipikus vártamadár: lesben ülve várja a szerencséjét, ezért is látni gyakran pl. az autópályák mentén lévő oszlopokon.

Az erdei sikló (Zamenis longissimus) ragadozó hüllő. Táplálékát főleg rágcsálók, cickányok, valamint madarak, tojások és fiókáik képezik. Mérge nincs, így áldozatait vagy élve nyeli el, vagy afféle kis óriáskígyó módjára megfojtja őket.

Köszönjük szépen Diának a beszámolót, és ha kíváncsiak vagytok a természetfotóira, kattintsatok a lenti galériára, vagy nézzétek meg a közösségi oldalát.

Cikkajánló