Madárcsicsergés, dobpergés: újabb erdei menedék újult meg a túrázókat kulcsosházak egész sorával kényeztető Mecsekben, ezúttal a Rockenbauer Pál Dél-dunántúli Kéktúra útvonalán, a Büdös-kútnál. Aggodalomra semmi ok, a rossz szagú név ugyanis jóvízű forrást takar, és a természetközeli élmények rajongóinak a modernizált szálláshely sem fog csalódást okozni.
Víz van? Naná, hiszen a ház fölött egy egész forrásmező terül el. Hát fűtés? Persze, ráadásul az egyik szobában a felújítást szerencsére átvészelő szép cserépkályha, a másikban egy vaskályha jóvoltából. WC? Igen, külön épületben, pottyantós, ahogy az erdei környezethez dukál, de a kulturált fajtából. És tűzrakó hely? Az alap.

A kulcsosház egy forrásmező mellett áll

Ami viszont egy olyan kulcsosházban, ahol nincs se vezetékes víz, se vezetékes áram, korántsem az: napelemről és akkumulátorról nemcsak a világítás működik, hanem még a mobileszközeinket is feltölthetjük. Azért a túra- és térképappok korában ez sem elhanyagolható szempont, mert egyébként térerő – szerencsére – nincs, vagy csak elvétve, úgyhogy itt tényleg átélhetjük egy erdei éjszaka varázsát, telefonon biztos nem fog zargatni senki.
Ahogy a Turista Magazin 2020 júliusi számában írtuk, amikor a büdös-kútit a hónap turistaházának választottuk: „munkahelyi e-mailek és visszautasíthatatlan életbiztosítási ajánlatok itt garantáltan nem zavarják meg az idillt.”

Éjjel különösen hívogató egy ilyen erdei menedék

A büdös-kútit nem hiába tartják a Mecsek legromantikusabb környezetű kulcsosházának.
Bár alig pár száz méterre fekszik a Pécset Orfűvel összekötő, meglehetősen forgalmas szerpentintől, így a Remete-rét vagy a Száraz-kúti pihenő felől 20 perces sétával elérhető, a hegység bájos zugában, egy öreg bükkös ölén bújik meg, ahol a mészkőtömbökön átbucskázó patak diszkrét csörgedezése biztosítja az állandó zenei aláfestést. Ezen a közeli út zajai csak nagynéha szűrődnek át.

A felújított Büdös-kúti kulcsosház

Apró, lejtős tisztás tetején áll a kétszobás, fatornácos házikó, amely eredetileg, a 20. század elején, blokkháznak épült, azaz az erdészek itt töltötték ki a papírokat a kitermelt fa szállításához. Valamikor az 1960-as évektől került a természetjáró szervezetek és a vadásztársaságok kezébe, és sokáig a Pécsi Spartacus SE természetbarát szakosztálya üzemeltette, de a rendszerváltás után – részint a megváltozott turisztikai igények, részint a gazdasági környezet miatt – mostoha sors várt rá.

A tornác előtti tágas teraszon asztal áll padokkal

A Mecsekerdő Zrt. azonban szerencsére meglátta a fantáziát a kulcsosházakban, és az utóbbi időben rendre felújítja azokat: a szintén vadítóan romantikus Réka-kunyhó és a pusztabányai után most a büdös-kúti került sorra, amely egyébként legutóbb 2018-tól állt nyitva újra a túrázók előtt.
Az erdei lak belső elrendezését nem bolygatták, így a bejárati ajtón továbbra is a konyhába lépünk be, innen nyílik balra egy 3, jobbra egy 2 emeletes ágyat rejtő szoba.
Így alapesetben összesen 10 főnek jut fekhely,
bár pótágyon további kettő álomra hajthatja a fejét. A belső bútorzat és a burkolat teljesen újak, a szép cserépkályha kicsorbult párkányát kijavították, a főzési lehetőséget fatüzeléssel biztosító Salgó tűzhely azonban a régi, úgyhogy a nosztalgikus élmény maradt, amiben a tányérokkal, fazekakkal felszerelt retró, de makulátlan állapotú tálalónak is van némi szerepe. A fa nyílászárók, beleértve a levélmotívumos spalettákat, ugyanolyanok, mint a Mecsekerdő Zrt. másik két modernizált kulcsosházában, úgyhogy akár arculati elemként is értelmezhetők. Ácsolatostul, cserepestül megújult még az egész tetőzet, akárcsak a tornác faszerkezete, a forrás felől pedig kőlépcsőt építettek ki, ami esős, sáros időben igencsak jól jön.

A melléképület és a ház oldalról

Természetesen nem maradt ki a felújításból a ház mögötti melléképület sem, amelyben tárolót, fáskamrát és két pottyantós WC-t találunk – utóbbiak közül az egyik folyamatosan nyitva áll az erre vetődő túrázók előtt, míg a másikat a ház egyik kulcsa nyitja, tehát csak a vendégek vehetik igénybe.
Rendbetették továbbá a tűzrakó helyet, valamint újjáépítették a lejtő aljában álló, hangulatos filagoriát. Ezt felvértezték egy fontos extrával: akárcsak a Réka-kunyhó melletti testvére, a padlásterében ez is bivakhelyet rejt, ahol 3-4 túrázó esőtől, széltől védve töltheti el az éjszakát a magával hozott derékaljon, hálózsákban. Meredek létrán, egy csapóajtón keresztül lehet feljutni a menedékbe, amelyet a kéktúrázók biztos különösen értékelni fognak.

A filagória padlásterében bivakolni is lehet

A felújítás legmodernebb eleme az említett áramszolgáltatás; jóllehet, világítás már eddig is volt a kulcsosházban, a nagyobb teljesítményű napelemnek és akkumulátornak hála mostantól telefontöltésre alkalmas 220 volt is van.
Kulcsosház-átadóhoz vaddisznóragu dukál
A kívül-belül megújult turistalétesítmény május 7-i ünnepélyes átadóján mi is részt vettünk, így megkóstolhattuk Lokodi Ákos séf mecseki alapanyagokból természetesen bográcsban főzött, isteni turbolyás vaddisznóraguját gőzölt, csalános zsemlegombóccal, aminél jobban aligha illett volna bármi a hely hangulatához.
Ugyancsak megkóstoltuk, ezért tapasztalatból állíthatjuk, hogy nem túl bizalomgerjesztő nevére rácáfolva a karsztforrás vizének szaga sem kellemetlen, az íze ellenben pazar. Az elnevezését egy legendának köszönheti: egy sárkány állítólag megtámadott egy lovagot, aki épp inni szeretett volna a forrás vízéből, de ő húzta a rövidebbet, a lovag ugyanis önvédelemből levágta mind a hét fejét. A történet szerint az üregében elpusztult sárkány vére színezi meg a vizet. (A Természetjáró.hu-n még többet tudhatsz meg a forrásról.)
Mivel a fejlesztés összesen 34 millió forintos költségéből 27,5 millió Ft kormányzati támogatás volt az Aktív Magyarország Program részeként, a maradék csaknem 7 millió Ft-ot pedig az erdőgazdaság tette hozzá, az eseményen beszédet mondott Révész Máriusz, az aktív Magyarországért felelős államtitkár, valamint Ripszám István, a Mecsekerdő Zrt. vezérigazgatója is. Felföldi László, a Pécsi Egyházmegye püspöke pedig még meg is áldotta az erdei menedéket.

Jókedvű szalagátvágás, a két szélen a ház korábbi és jelenlegi gondnoka, a két Jenő: Baronek és Varga

A szalag átvágásához egy szép gesztussal meghívták Baronek Jenőt, a Mecsek Egyesület örökös tiszteletbeli elnökét, aki két évtizeden át a bakancsos szálláshely gondnoka volt, továbbá az utóbbi időkben végzett mecseki kulcsosház-felújítások motorját, Varga Jenőt, aki jelenleg viseli gondját az épületnek.
Puritán erdei luxus
Mi már előre elkértük a még az új fabútorok összetéveszthetetlen illatával átitatott házat, hogy azonnal letesztelhessük, így hát nekünk jutott az első ott éjszakázás jelentette megtiszteltetés. A kalandba a 3 éves kisfiúnkkal vágtunk bele, ő persze már napokkal korábban lelkesen mesélte mindenkinek, hogy egy kulcsosházban fog aludni, ahol majd a baglyokat hallgatja éjszaka. Vele kifejezetten jól jött a Büdös-kút könnyű megközelíthetősége - bár a könnyű ezúttal relatív, és leginkább csak a távra vonatkozik, az előző napok intenzív esőzései ugyanis jókora, néhol bokáig érő sarat dagasztottak a kék sáv jelzés vonalán.

Egy kulcsosházas estének kötelező hangulati eleme a tábortűz

Ez persze csupán minket zavart, kis ellenkezőművészünknek bezzeg, aki a korát nem meghazudtolva a legmélyebb tócsákra vadászott szenvedélyesen, így aztán nem egész 3 perc alatt talán még a hátizsákban lapuló tartalék ruháit is összesározta, kifejezetten tetszett. Neki más szórakozásra nem is igen volt szüksége a következő egy napban (esetleg még a tábortűz vonta el a figyelmét egy rövid időre), úgyhogy az sem szegte kedvét, hogy a baglyok egész este makacsul hallgattak.

A konyhában kockás abroszos asztal, sparhelt, felszerelt tálaló

A kulcsosház családosan is tökéletesen élhető volt. Jóllehet, a Száraz-kúti pihenő felől bevezető erdészeti utat is rendbe tették, kőzúzalékkal terítve a megsüllyedt részeit, a Büdös-kút lakossági járművel alapesetben nem igazán megközelíthető, ami már eleve behatárolja a vendégkört.
Ez tehát kifejezetten a gyalogos turisták erdei menedéke, az ő igényeikre szabva:
minden van, ami számukra fontos, az egész nap a szállodai wellness-részlegen ázó-száradó nyaralók viszont értelemszerűen nem célközönség.

A felújított Büdös-kúti kulcsosház

A Büdös-kúti házra a puritán erdei luxus a jellemző, ha megengedhetünk magunknak egy ilyen oximoront. A telefontöltési lehetőség a felújított kulcsosházakban egyre gyakoribb (vésztöltőt és fejlámpát azért mindig vigyünk a a biztonság kedvéért!), de ötletes megoldás, hogy itt a forrásból nem csak egy kültéri mosdókagylóhoz van víz, hanem a konyhai mosogatócsapból is az, tehát úgyszólván valóságos sárkányvér folyik. Ami egyébként a (karszt)vizet illeti, az most a csapadékos időszaknak köszönhetően a Büdös-kútból is vastag sugárban zuhogott, de ha esetleg nem jönne belőle, a pár tíz méterrel feljebb fakadó Feri-forrás vízbiztosabb.

Kényelmesek az új emeletes ágyak

A komfort szempontjából a legfontosabb persze, hogy a ház emeletes ágyai kényelmesek, és külön jó pont jár azért, mert a felső szintjük mellett is elhelyeztek egy-egy kis polcot, így a könyvünkért, telefonunkért sem kell lekecmeregnünk a létrán. Vannak párnák, takarók is, de hálózsákot azért érdemes vinni.
Amit viszont nem kell vinni, mert biztosan van: friss levegő, patakcsobogás, madárcsicsergés, és az erdő utánozhatatlanul pihentető látványa. Jó, hogy egy újabb meghitt helyen élvezhetjük - reméljük, túratársaink vigyázni fognak rá, és mindig olyan állapotban hagyják, ahogy ők is szeretnék találni.