Megmentett vadmacskákat engedtek szabadon a Bükkben

Két vadmacska sikeres kezeléséről és szabadon engedéséről számolt be a Bükki Nemzeti Park Igazgatósága.

Szerző:
Turista Magazin
Fotó:
Jakab Sándor / Bükki Nemzeti Park Igazgatóság
Forrás:
Bükki Nemzeti Park Igazgatóság
2023. július 12.

Két vadmacska sikeres kezeléséről és szabadon engedéséről számolt be a Bükki Nemzeti Park Igazgatósága.

Évente több, sérült vagy legyengült állapotban előkerülő vadmacskát ápolnak a nemzeti park mentőállomásán. Természetvédelmi szempontból nem csupán az állatok megmentése, hanem a veszélyeztetett faj természetes élőhelyére történő visszaengedés is fontos. Idén júliusban két gyógyult egyed sikeres szabadon engedéséről számolt be a nemzetipark-igazgatóság.

Az egyik példány, egy fiatal kandúr, még tél végén került be életveszélyes állapotban, amikor az Egerből északi irányba tartó főúton elgázolták. A helyi vadgazdálkodó talált rá az út mentén fekvő, koponyasérült állatra, aki értesítette a Bükki Nemzeti Park Természetvédelmi Őrszolgálatát. A gyors jelzésnek és a helyszíni beavatkozásnak köszönhetően sikerült megmenteni a szerencsétlen állat életét. Többhavi ápolást követően most visszaengedhették eredeti élőhelyére. A másik szabadon engedett példány egy idősebb nőstény volt. Még májusban találtak rá lefogyva, igen rossz állapotban egy településszéli portán, ahol feltehetően hiába keresett élelmet.

A nemzeti park egri mentőállomásán ápolt vadmacskákat július elején sikeresen szabadon engedték: mindkét állat eredeti élőhelyén, tisztásokkal tagolt, nagyobb kiterjedésű erdőkben kezdett új életet – olvasható a bejegyzésben.

Vadmacska vagy házi macska?
Hazánk egyik legritkábban lencsevégre kapható védett macskaféléje megjelenése miatt házi kedvencként tartott rokonával nagyon könnyen összetéveszthető. A rejtőzködő életmódú vadmacska Európa-szerte előfordul, populációi azonban számos országban, így hazánkban is fogyatkoznak.

Általánosságban elmondható, hogy a vadmacska szőrmintázata halványabb a házi rokonáénál, teste zömökebb, végtagjai robusztusabbak, fehér bajuszszálai fejlettebbek, fülkagylói arányosan kisebbek, farka pedig tompa végű és dús szőrzetű. Testhossza 47-80 cm, farokhossza 24-28 cm, tömege 4-5 kg.

KIEMELT OLTALOM

A vadmacska (Felis silvestris) a fokozottan védett fajok közé tartozik Magyarországon. Természetvédelmi értéke 250 000 Ft egyedenként.

A vadmacska főként az emberi zavarástól mentes, megfelelő búvóhelyeket biztosító, nyílt területeket is magában foglaló erdőségekhez és bozótosokhoz kötődik. Magányosan él, az éjszakai órákban aktív. Napközben sziklaüregekben, fák odvaiban vagy ágain, fa- és rőzserakások alatt vagy kotorékában tartózkodik. Magyarországon a Dráva-síkon, a Mecsekben és a Villányi-hegységben, a Dunántúli- és az Észak-magyarországi-középhegységben, valamint az Alföld (elsősorban a Tisza) ártéri erdőségeiben élnek számottevő egyedszámú populációi, ezek ugyanakkor egyre inkább elszigeteltté válnak. Északnyugat- és Közép-Magyarországról napjainkra teljesen eltűntek a vadmacskák. A házi macskával fennálló hibridizációból fakadóan igen nehéz megbecsülni az állományukat.

Ha szeretnél még több érdekességet megtudni a vadmacskáról, kattints ide!

Cikkajánló