És a léptei sem túl sebesek. Ismerd meg ezt a bájos madarat, melynek rokonával itthon is találkozhatsz.
Persze, a találkozáshoz nagy szerencse kell, ugyanis a szalonkák rendkívül jól rejtőzködnek, amihez barna-fekete-fehér mintás tollazatuk is hozzájárul. Hazánkban (és Eurázsia mérsékelt övi részén) erdei szalonka (Scolopax rusticola) él a hegyvidéki erdőkben, és ami azt illeti, ez a faj elég ügyesen repül: egy éjszaka alatt akár 900 km-t is képes megtenni. Ezzel szemben rokona, az amerikai szalonka (Scolopax minor), ami egyébként küllemre nagyon hasonlít hozzá, a leglassabban repülő madár: mindössze 8 km/h-val közlekedik a levegőben.
Azért ha vándorol, össze tudja szedni magát, ilyenkor akár 45 km/h-ra is felgyorsít. Csak összehasonlításképp, a leggyorsabbnak tartott madarunk, a vándorsólyom 25 fokos zuhanórepülésben eléri a 270 km/h-t, sőt, nagyobb szögben egyes mérések szerint a 402 km/h-t is. (Vele egyébként az alföldi pusztákon is találkozhatsz.)
Az amerikai vagy más néven koboldszalonka 1789 óta ismert faj, egy német kutató írta le először.
25-31 centis, 40-51 cm szárnyszélességű, 116-279 grammos madárról van szó, a hím egyedek a kisebbek.
A faj legkedvesebb étke a földigiliszta, de megeszi a csigát, a százlábút és rovarokat is. Ilyen a hangja:
Ez pedig bohókás és nehezen megindokolható járása:
Több magyarázat is született a hintázó járásra. Az egyik szerint az amerikai szalonka azért csinálja ezt, mert egyszerűen ideges vagy fél, a másik elképzelés, hogy így próbálja „kirázni” a gilisztákat a földből. Egy időben az is felmerült, hogy a madár a szélben mozgó falevelek mozgását imitálja, de ez nem valószínű, mert annál sokkal ritmikusabban dőlöngél előre-hátra.