
Madártani unikum: a földön költ egy vörös vércse
A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság munkatársai a Csanádi-pusztákhoz tartozó Kopáncsi-pusztán bukkantak rá a különös jelenségre, ami a vércsék kiváló alkalmazkodóképességét bizonyítja.
A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság munkatársai a Csanádi-pusztákhoz tartozó Kopáncsi-pusztán bukkantak rá a különös jelenségre, ami a vércsék kiváló alkalmazkodóképességét bizonyítja.
A tapasztalatok alapján az alapvetően jó szándékú emberek nincsenek tudatában annak, hogy a vízimadarak etetése felesleges, ráadásul ilyenkor nyáron a madarak korlátlanul találnak maguknak táplálékot.
A legfrissebb nemzetközi felmérés szerint gyarapodik a fehér gólyák világállománya. Az előzetes eredmények alapján 330 000 párra becsülhető a számuk, ami több mint kétszerese az 1984-ben számolt gólyapároknak. Magyarországon is bizakodásra adnak okot a növekvő számok, de meddig? Mutatjuk a részleteket.
Ha szeretnénk segíteni a körülöttünk élő állatoknak a forró, nyári napokon, a legjobb, amit tehetünk, hogy kihelyezünk számukra egy itatót. De ha egyszer kitettük, figyeljünk arra, hogy mindig legyen benne víz, az állatok ugyanis megszokják a vízlelőhelyet, és egész nyáron számítani fognak rá.
Kikeltek az idei túzokfiókák a Körös–Maros Nemzeti Parkban, ahol a legnagyobb számban fordul elő hazánk és egyben Európa legnagyobb testtömegű, röpképes madara.
Ha akarom olyan, mint egy zacskó, egy kifordított bundakesztyű vagy egy jó meleg gyapjúzokni. Akárminek is nézzük, az biztos, hogy a függőcinege fészke egy építészeti remekmű, és semmi mással nem lehet összetéveszteni.
Ha fészkelnek madarak a házad táján, biztosan elgondolkodtál már rajta, hogy vajon minden évben ugyanaz a pár tér-e vissza, vagy már a következő generáció. A Fertő-Hanság Nemzeti Park Igazgatóság összeszedte, melyik madárfaj hány évig él.
A természetbe kerülő zsinórok nagy problémát okozhatnak a madaraknál. Ez a vércse egy fészekben akadt el.
Egyre több daruval találkozhatunk a vonulási időszakon kívül is hazánkban. A természetvédelemmel foglalkozó szakemberek körében azonban szenzációnak számít a felső-kiskunsági fészkelés.
Bár a harkályfélékhez tartozik, a nyaktekercs csak nyomokban hozza a család általános jellemzőit. Legkülönösebb tulajdonsága is egyedinek számít, vészhelyzetben ugyanis madár létére hüllőnek álcázza magát.
A rizsföldek májusi elárasztása igazi csemegéket tartogat a madármegfigyelőknek. Idén is bekerült néhány ritkábban megjelenő faj az adattárba, köztük egy mókás nevű csér.
A bagoly fennakadt egy fán. Nem mindennapi módon rendőrségi hajóval vitték a Körösvölgyi Állatparkba.
A madarat fiatal egyedként gyűrűzték tavaly júliusban a Dávodi Földvári-tó Madárgyűrűző Állomáson. Idén pedig Nagy-Britannia keleti partvidékén, az Orwell-folyó torkolatánál fogták vissza. Dobpergés: ezzel ő lett az első magyar gyűrűs cserregő nádiposzáta, aki bizonyítottan Angliába jutott.
És a léptei sem túl sebesek. Ismerd meg ezt a bájos madarat, melynek rokonával itthon is találkozhatsz.
Az aggteleki térségben korábban még egyszer sem dokumentált történéseket filmeztek le a békászó sasokról. A madarász szakemberek hozzá vannak szokva a meglepetésekhez, de ez még számukra is szokatlan volt.
Egzotikus küllemével a hazai madárvilág egyik legjellegzetesebb képviselője. A búbosbankák nem csak külsőségekben térnek el az átlagtól, tojásaik és fiókáik védelmére is sajátos módszereik vannak.
Hogy a közvetlen környezetünkben is elképesztően érdekes élőlények élnek, arra a sarlósfecske kiváló példa. A faj ma már leginkább városi épületeken fészkel, mindeközben pedig az extrém hosszú repülés bajnoka.
A művelet nem tűnik egyszerűnek, és a következő 2-3 hétben végezni kell vele.
Mindjárt itt a május, de a madárvonulás még mindig tart, a kései vonulók, mint a kék vércse, a szalakóta, a gyurgyalag, a kakukk vagy a sárgarigó mostanában érkeznek vissza telelőhelyeikről.
A Körös-Maros Nemzeti Park nemzetközi jelentőségű vízimadár vonuló- és pihenőhelye a kardoskúti Fehér-tó. De vajon miért kapta ez az értékes vizes élőhely ezt a nevet?