Újra a vadonban Merlin, az elárvult vadmacska

Az állatot két testvérével még tavaly júniusban fogadták be a Budakeszi Vadaspark munkatársai, és most eljött az az örömteli pillanat, hogy Merlin visszatérhetett a természetbe.

Szerző:
Turista Magazin
Fotó:
Surányi Linda / Budakeszi Vadaspark
Forrás:
Budakeszi Vadaspark
2025. május 19.

Az állatot két testvérével még tavaly júniusban fogadták be a Budakeszi Vadaspark munkatársai, és most eljött az az örömteli pillanat, hogy Merlin visszatérhetett a természetbe.

A Budakeszi Vadaspark még 2024 júniusában fogadott be három elárvult vadmacskát, két nőstényt és egy kandúrt. Utóbbit Merlin névre keresztelték. Két testvérével – Szerénkével és Lukréciával – együtt turisták találták meg Baranya vármegyében. Megtalálóinak már elsőre feltűnt az apró állatok szokatlan viselkedése: karmoltak, haraptak, kerülték az ember társaságát, így felmerült, hogy valószínű nem házi macskákat találtak – olvasható a Budakeszi Vadaspark közleményében.

A kölykökön genetikai vizsgálatot végeztek, amelynek eredményéből kiderült, hogy valóban három tiszta vérű édestestvérről van szó. Majd az a döntés született, hogy az állatokat a vadmacska-repatriálásban már jártas Budakeszi Vadaspark nevelje fel. Közös helyen nevelkedtek, így sok természetes viselkedésformát tudtak begyakorolni egymással. Emellett emberektől elszeparálva tartották őket, ahol csak az etetések és a takarítás idejére találkoztak gondozójukkal. Ennek köszönhetően vadak maradtak, ami feltétele a természetben való túlélésnek.

Mint a vadaspark írta, „a gondos munka végül most is meghozta gyümölcsét, Szerénke már 2024 őszén visszakerült élőhelyére a Duna–Dráva Nemzeti Park területén, Merlin pedig a napokban tért vissza a Duna–Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság területére, a Pilisi Parkerdő Ztr. által örökerdő gazdálkodással kezelt, de turistaforgalommal kevéssé érintett erdeibe.”

Merlinre a Kodolányi Egyetem támogatásával nyomkövetős nyakörv is került, így közel 1 évig nyomon követhető mozgása és területfoglalása.

A Vadmacska Fajmegőrző Programot még 2021 márciusában közös együttműködés keretei között indította el a Budakeszi Vadaspark, a Duna–Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság és a Pilisi-parkerdő, mellyel a „tisztavérű” vadmacskák fennmaradását kívánják elősegíteni a főváros és tágabb térségében.

Vadmacska (Felis silvestris)

A vadmacska Magyarországon 1974. óta védett, 2012. óta fokozottan védett állat, 2024-ben Az Év Emlőse, természetvédelmi értéke 250 ezer Ft. Az Európa-szerte őshonos ragadozó meghatározó szerepet tölt be az erdők életében, a rágcsálók elfogyasztásával közvetlenül is hozzájárul az erdők megújulásához. Fennmaradását nemcsak az veszélyezteti, hogy szűkül az élettere vagy elgázolják, hanem az is, hogy könnyen hibridizálódik a házi macskával, ami által a genetikai állománya felhígul. A házi macska további veszélyeket is hordoz a vadmacskákra: betegségeket adhatnak át egymásnak, és egymás vetélytársai is az erdőkben. A vadmacska a zavarásmentes, összefüggő, nyugodt, változatos erdőket szereti, kulcsfontosságú az ilyen területek védelme.


Cikkajánló