
Tudtad, hány farkas él ma Magyarországon?
A pontos számot nehéz megbecsülni, de következtetni azért lehet.
A pontos számot nehéz megbecsülni, de következtetni azért lehet.
November óta több esetben gyűjtöttek be mintákat előzetesen farkasnak tulajdonított támadások miatt a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság szakemberei. Mostanra az összes eredmény megérkezett.
Bár a szakértők egy magányosan kóborló példányról beszélnek, a jelek szerint ez az ordas már nagy valószínűséggel állandó lakója a Magas-Börzsönynek.
Ráadásul nem ez az első eset az elmúlt időszakban. Az elkövető ellen orvvadászat bűntette miatt is eljárás indult.
Megszaporodtak a farkastámadások Magyarországon, a ragadozók „szarvasokat mészárolnak”, és terrorban tartják a Mátra környékét – ömlik ránk a médiából. Mennyit szabad elhinnünk ezekből? Tényleg a farkasoknak köszönhető, hogy a vadak lakott területre húzódnak? Kell-e félniük a kirándulóknak, ha egy falkával találják szembe magukat az erdőben? Többek között ezeknek a kérdéseknek jártunk utána.
A vadászok szerint farkasok terítették le, a nemzetipark-igazgatóság viszont még nyomoz.
Már nem először sétál kameracsapda elé farkas a Börzsönyben, ezúttal gyanútlanul járkál, szaglászik, majd valamitől megijedve hirtelen kiugrik a képből.
Az elmúlt napokban leesett hónak köszönhetően a rejtőzködő ragadozó akaratlanul, de egy kicsit felfedte magát. Az állat lábnyomait ugyanis a hegység több pontján is látták.
Egy vadász vette észre az állatot a francia fővárostól mintegy 50 kilométerre fekvő településen. Az országban becslések szerint hatszáz farkas élhet vadon, de az állatok Párizs környékét eddig elkerülték.
A Zempléni-hegységben jó pár éve újra megtelepedtek a farkasok. Az őshonos nagyragadozó visszatérése nemcsak az erdő lakóinak életében jelent változást, de a környékbeli emberekében is. A Turista Magazin novemberi számában a zempléni farkasok nyomában jártunk.
A Börzsönyben időről időre feltűnik néhány kóborló farkas. Most egy nyári felbukkanást rögzített a kameracsapda.
Érdekelnek a farkasok? Kíváncsi vagy, mit nyerhet a természet velük és hogyan tud ember és farkas együtt élni? Akkor ott a helyed az első alkalommal megrendezésre kerülő Falka Napokon!
A farkasok már nemcsak alkalmai látogatók nálunk, de tartósan meg is telepedtek. Mivel őshonos ragadozókról van szó, újbóli megjelenésük alapvetően örömteli dolog, de az is tény, hogy a visszatérő nagyragadozók megnehezítik érintett gazdálkodók helyzetét.
A WWF Magyarország európai példák és a magyarországi tapasztalatok alapján a nagyragadozókkal való együttélés megkönnyítésére négyrészes kézikönyvsorozatot készített. A kiadvány a szakemberek mellett az érintett területeken gazdálkodó állattartóknak is hasznos segítség lehet.
Nincs ember a földön, aki ne akarna megsimogatni, fölkapni, magához ölelni egy néhány hetes kiskutyát, amikor az ránéz, egyenesen a szemébe. Nincs esdeklőbb pillantás, mint a kölyökkutya tekintete azokkal a hatalmas, szomorkás szemekkel. Ravasz húzás ez a kutyáktól, de működik. Mutatjuk, miért.
A vadkamerák jóvoltából a vadállatok rejtett életének számos érdekes mozzanatát láthattuk már eddig is. A Bükki Nemzeti Park Igazgatóság most egy bárki számára elérhető, folyamatosan bővülő gyűjteménybe rendezte az általuk készített legérdekesebb felvételeket.
Bár a Börzsönyben csak alkalmi vendég a farkas, de hóban zsinórozó lábnyomai most ismét lebuktatták.
A Bükkben és a hegység peremi élőhelyein egy rendszeresen szaporodó farkas család lakik, és időről időre néhány barna medve is átkóborol a szomszédos szlovákiai élőhelyekről. A Bükki Nemzeti Park Igazgatóság segítséget nyújt a környék gazdálkodói számára, hogy békében élhessenek együtt a nagyragadozókkal.
Hét farkas bóklászik az erdélyi tarkői erdőség egyik tisztásán. A környéken 23 egyedet tartanak számon, de csak nagyon ritkán lehet őket lencsevégre kapni.
Hétvégén kapott szárnyra a hír, miszerint Eger határában, a Vécsey-völgyben három farkas támadt rá egy kutyára, amit meg is öltek. Azóta a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság is vizsgálja az ügyet, de egyelőre még nem jutottak biztos eredményre.
Megnéztük Fekete István Kis-Balatonját
Régmúlt idők törékeny emléke
Európa Amazonasa