Farkasnak nézték a rókakölyköket

Húsvéthétfőn érkezett a bejelentés, hogy Gyulafirátót mellett farkaskölyköket találtak. A településen elterjedt hír nyomán egy kartonlapra írt üzenet is kikerült a közelben.

Szerző:
Turista Magazin
Fotó:
Sinka Gábor / Balaton-Felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság
Forrás:
Balaton-felvidéki Nemzeti Park
2025. május 12.

Húsvéthétfőn érkezett a bejelentés, hogy Gyulafirátót mellett farkaskölyköket találtak. A településen elterjedt hír nyomán egy kartonlapra írt üzenet is kikerült a közelben.

A Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság természetvédelmi őre már a csatolt képekről meg tudta állapítani, hogy a Veszprém és Gyulafirátót között, a Miklád láp tanösvényén talált alom valójában kisrókákból áll. Többet nem is foglalkoztak volna az esettel, ha hamarosan nem kaptak volna egy üzenetet a településrész önkormányzati képviselőjétől, miszerint „a környéken lakók aggódnak a vélt farkaskölykök jelenléte miatt”. A tanösvény bejáratához egy kartonlap is került, amelyre a következőt írták: „Vigyázat! Farkas? kölykök találhatóak itt, ezen a 10 méteres szakaszon. Kérlek itt kösd meg a kutyád, nehogy elkapja a kölyköket!”

Ekkor a természetvédelmi őr átvizsgálta a területet, így véglegesen bebizonyosodott, hogy rókákról van szó. Egy régi, kikövezett átereszben talált rájuk, ami annyira alacsony, hogy

nemhogy farkas nem fér át rajta, de a felnőtt rókáknak is alaposan össze kell húzniuk magukat, hogy közlekedni tudjanak benne.

A történetből mindenesetre leszűrhetjük: ne higgy el mindent, ami a közösségi médiában megjelenik. A nemzetipark-igazgatóság azért felhívja a figyelmet, hogy a rókák terjeszthetnek olyan betegségeket, amelyek veszélyesek lehetnek a kutyákra vagy az emberekre nézve.

A cikkből nem derül ki, hogy az alom felfedezőjének volt-e alkalma alaposan megfigyelni a kölyköket, mindenesetre a fej alakjában és a bunda színezetében rejlik a különbség a két faj fiatal példányai között. A farkas bundája szürkés-barnás, a rókáé vöröses, és utóbbi pofája kerekebb. Magyarországi vonatkozásban még nem hallottunk olyanról, hogy kirándulók farkaskölykökkel találkoztak volna (ahogy a kifejlett példány is kerüli az embert), de kameracsapdával sikerült már lencsevégre kapni őket.

Cikkajánló