
Szurdoktúra a Sebes-Körös völgyében, Erdély kapujában
Az Erdélyben található Rév és Vársonkolyos szorosait jártuk be, ahol sebes folyású, kanyargós hegyi folyók és patakok mellett, hatalmas sziklák és pompás virágok között sétáltunk, barlangokba lestünk be, és egy 100 méter mély vízkitörést is láttunk.

Időutazás a Nagy Magyar-barlangban
Erdély egyik legszebb történelmi barlangjában jártunk, amely egészen az őskori emberek idejéből őriz emlékeket. Hatalmas bejáratán belépve, mintha csak egy időkapun lépnénk át.

Megnéztük Európa egyik legszebb cseppkőbarlangját
A Bihar megyében található Zichy-barlang lenyűgöző cseppkőképződményekkel, barlangi patakkal, plafonról függeszkedő denevérekkel várja a barlangok szerelmeseit.

A vízirigók birodalmában jártunk
Már javában nevelik fiókáikat a vízirigók, útra keltünk hát, hogy az egyik tipikus élőhelyükön lessük meg a helyes kis búvárokat. Az erdélyi Király-erdő sebes folyású, kristálytiszta hegyi patakjainál meg is találtuk őket.

A Tisza-tó Délibábja
Nagyon is valóságos annak a majd százéves motoros sétahajónak a roncsa, amely a Tisza-tóból bukkan ki minden télen. A kétszer is elsüllyedt Délibáb, úgy tűnik, hogy most már örökre a tóban pihen, mert kiemelni sehogy se tudták. A hajó bejárta a Dunát és a Tiszát, aknákat is szedegetett, de hogy Horthy Miklósnak mi köze van hozzá, az is kiderül most a hajómatuzsálemről szóló történetünkből.

Íme az utóbbi évtizedek egyik leghosszabb csóvájú üstököse
A „piszkos hógolyó” jött, látott, győzött, és az év üstököse lett 2021-ben. Most mindent megtudhatsz a Leonardnak elkeresztelt gyönyörű égitestről.

Díjazták az év legjobb hazai természetfotósait
Daróczi Csaba nyerte el Az Év Természetfotósa címet, és Az Év Természetfotója díjat is ő zsebelte be, az Egy korty című képével a Lenergy – Az Év Természetfotósa 2021 pályázaton. Az Év Ifjú Természetfotósa címet Kiss Márton Róbert érdemelte ki. A legjobb képekből mától látható kiállítás a Magyar Természettudományi Múzeumban.

Páratlan értékű szerkőtelepben gyönyörködhetünk Mezőtúr belvárosában
Ha valaki azt mondja, hogy száznál is több fokozottan védett szerkőpárt és fiókáját csodálhatom meg egy belváros folyóján, biztosan kinevetem. De idén még én is saját szememmel láttam és fotóztam, ahogy a mezőtúri Hortobágy-Berettyón szorgoskodnak fészkeik körül ezek a helyes csérfélék. De vajon jövőre is láthatjuk majd őket?

Taroltak a magyar természetfotósok a nívós nemzetközi pályázaton
Izgalmas képekkel remekeltek a magyar természetfotósok az idén 15. alkalommal megrendezett, olasz szervezésű nemzetközi természetfotós pályázaton, amelyen négy kategóriát is megnyertek, és több képükkel a legjobbak közé kerültek. Mutatjuk a díjazott magyar képeket és a pályázat legjobbjait.

Így készült a júniusi címlapképünk
Már az újságárusoknál legújabb júniusi lapszámunk, amelynek címlapján egy gyönyörű szürke gém pózol. De hogy miként került lencsevégre? Címlapsztorinkból kiderül.

„A hegyvidéki fajok igazi keménylegények” – Interjú Gothárd Ferenc-Alpár erdélyi fotóssal és filmessel
Medve, siketfajd, hiúz, törpekuvik, vízirigó. Csak néhány faj Gothárd Ferenc-Alpár gyönyörű természetfotóinak és kisfilmjeinek szereplői közül. Az erdélyi vadon képes krónikásától megtudjuk, mi köze egy halőrnek a hegyekhez, milyen érzés találkozni egy hiúzzal, és kell-e tartanunk a medvéktől.

Gyönyörű a május a Fóti-Somlyón
Harsogó zöldek, színes virágok, még színesebb lepkék, meglepő sziklák, gyönyörű faóriások, és persze szélben hullámzó árvalányhajak. Ez mind-mind itt található a kicsiny Fóti Somlyó-hegyen, ami ráadásul nem is igazi hegy, hanem domb. Ez persze mit sem von le nagyszerűségéből.

Tavaszi virágözön – első felvonás
Ebben az időszakban bármerre is induljunk, mindenfelé szépséges virágokat látni. Kétrészes összeállításunkban a mostanában virágzó fajok közül mutatunk be jó néhányat, a tavaszi héricstől kezdve az odvas keltikén át a mocsári gólyahírig. Meseszép virágok, hazai természetfotósok gyönyörű képein.

Robert Irwin bozóttüze a nyertes a Wildlife Photographer of the Year közönségszavazásán
Kihirdették a londoni Natural History Museum (Természettudományi Múzeum) által 56. alkalommal rendezett Wildlife Photographer of the Year fotópályázat közönségszavazásának eredményét. A pályázat legjobb képeit már 2020 decemberében megismerhettük, most a közönségszavazás öt legjobb fotóját, köztük Robert Irwin nyertes alkotását mutatták be a szervezők.

Fotózz te is gyönyörű jégcsapokat!
Itt vannak a mínuszok, és ezzel együtt a gyönyörű fagyos formák. Ha te is szeretnéd ezeket a képződményeket szép fotókon megörökíteni, akkor nézd meg a következő rövid videót, amelyben remek tippeket kaphatsz hozzá.

„Alkotás közben még az idő is másképp telik”
Fókuszban a természet rovatunkban ezúttal Kovács tenere Norberttel beszélgettünk természetfotózásról, egy elpusztult fa éltető erejéről, a repülés élményéről, és az alkotás folyamatának mélységeiről, amelyben a fotós szinte eggyé válik a természettel.

Ahhoz, hogy repüljek, egy kicsit a földön kell maradni
Fókuszban a Természet rovatunkban ezúttal a „fehér vadon” fotósával, Kércz Tiborral beszélgettünk művészetről, expedíciókról, a fehér varázsáról. És arról, hogy sose késő megvalósítani az álmokat.

Történetek a Bory-várból
Összevont lapszámunk História rovatának főszereplője a legendás szerelemerőd, a Bory-vár, ami annyira különleges, hogy egyszerűen nem fért bele az összes szuper fotó és érdekes történet a nyomtatott magazinba. Mi viszont mindenképpen szerettük volna ezeket is megosztani veletek, úgyhogy most összegyűjtöttünk mindent egy látványos galériába.