Vár állott, most kőhalom
Aki a történelmet szereti, a várakat is szereti. Vannak olyan középkori magyar várak, amelyek már elfeledettek, romosak, megmaradásuk az utókornak kétséges - és nagyon kár értük. Így gondolkodott annak a várparknak a megálmodója is, akivel nemrég sikerült beszélgetnem.
Miért szeretik az emberek a várakat? Azért, mert csodát jelentenek, maga a várépítés teljesítménye, és persze annak kitalálása, tervezése is komoly dolog volt akkoriban. De tudok olyan várat mutatni, amit ma képtelen lenne bármilyen építőipari cég ugyanannyi idő alatt felépíteni, mint akkor - mondja Alekszi Zoltán, aki maga is az építőiparban dolgozott, tehát tudja, miről beszél.
Munkám során egyszer a Réka-várról kellett anyagot gyűjtenem, és a sok érdekes információ után csalódott voltam, mikor megpillantottam a vár képét - vagyis annak a helyét - egy fotón, az interneten. A helyszínen biztosan más élmény lett volna a találkozás: blogbejegyzések szerint élmény az 1-1,5 m magas faltöredékből és mély várárokból kinyomozni a vár egykori alakját, és felfedezni, amikor már tudtunk nélkül is, de rég benne állunk. Néhány éve létezik egy hely Dinnyésen, ahol több más feledésre ítélt, rommá pusztult, - a mostani és az egykori - Magyarország területén található vár áll makett formájában. Most, hogy itt láttam egykori mivoltában a Réka-várat, már boldogabb voltam.
A makettpark különlegessége, hogy a kis várak eredeti kövekből épülnek fel, amire - az ötletgazda elmondása szerint - se a tengerentúlon, se Európában nincs példa, hisz mindenhol műanyagból készültek. A bányákból származó köveket a tulajdonos saját kezűleg egyenként faragja és festi ki, igazi megszállottként. Régész barátai is szívesen meglátogatják a parkot, bár mindannyian tudják, hogy a rekonstrukciók csak az épületek jellegét tudják visszaadni, 100%-ban nem azonosak az eredetivel. Ásatási alaprajzból, régészeti leírásokból és összeszedett információkból készülnek a vármakettek tervei, a jelenlegi 30 darab kész makett mellé 4 félkész falazaton és több már megcsinált alapon dolgozik egyszerre Alekszi. Ha egyidőben több sort tenne fel, akkor az leomlana. Kőműves Kelemen nagyon jól tudta, hogy mit nem szabad, de valószínűleg problémás volt a felesége, és okot kellett találni az eltüntetésére - mondja.
Alekszi Zoltán: "A tárlatvezetés lehetőséget ad a történelmi ismeretek elmélyítésére."
A várak szeretete a tulajdonosban az Egri csillagok elolvasása óta erősödött meg, de az egri vár makettjét itt ne keresd, hisz az még a maga gyönyörű valóságában látható. Bár a weboldalon kevés információ található a várak történelméről, történetéről, de minden maketten van egy pár soros tájékoztató, és ezen túlmenően a tulajdonos készségesen avat be további részletekbe, sőt kihelyezett történelemórákat is tartanak itt. A jelenlévő makettek közül kettőnek az eredetije - a Barcaföldvár (Románia) és a kosztajnicai Zrínyi-vár (Horvátország) - valószínűleg megmarad, a többiről pedig még évekig, évtizedekig beszélhetnek a makettkövek.
Fotó és szöveg: Majdnemtúrázó
Fotó: www.varpark.hu

Kémény-szikla, az egyik legszebb pilisi kilátóhely
Ritkán adódik olyan alkalom az utóbbi évek téli időszakában, hogy sziporkázó napfényben, enyhe időben és csillogó hóban kirándulhassunk. Amikor még a tél az úr a tájon, de már a tavasz illatát érezzük a levegőben. Az olvadás utáni sár viszont még nem rondít bele az erdei kirándulás élvezeti értékébe. Elcsíptük az idei tél talán legszebb napját a Pilis nyugati szélének legjobb kilátópontján.
→ Tovább
Fallóskúti villámvizit – Kiút az örvénylő spirálból
Mária-kegyhely égi megrendelésre, egy hitében megingathatatlan, elmegyógyintézetet is megjárt asszony, egy főállású remete és egy szürkeségbe dermedt, mégis egyfajta megváltással felérő hétköznap.
→ Tovább
Bakonyi „vízitúra” az Ördög-árok sziklatengerében
Ha esik, ha fúj, én megyek. Ez alkalommal pedig még társam is akadt ehhez a télvízi túrához, ami a Bakony egyik legszebb látványt nyújtó sziklakatlanjába vezetett.
→ Tovább