A beruházás a Kiskunsági Nemzeti Parkban található tó természeti értékeinek megóvását és élőhelyeinek helyreállítását célozza.
A fejlesztés elsődleges célja a Natura 2000 jelölő fajok – mint a gulipán, gólyatöcs vagy küszvágó csér – költési és táplálkozási feltételeinek javítása. Ennek érdekében kerítéssel zárják ki a fészkelést zavaró emlős ragadozókat, valamint zátonybővítéssel és új zátonyok kialakításával biztosítanak megfelelő fészkelőhelyeket – olvasható a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság weboldalán.

Gólyatöcsök - Illusztráció

A projekt fontos része még a vízszintszabályozás korszerűsítése: a tavakat összekötő csatornák kotrása, valamint a zsilipek felújítása és újak építése, amely lehetővé teszi a víz gyors és rugalmas szabályozását, mindez létfontosságú a fészkelő madárfajok sikeres költéséhez. A munkálatok során a tóegységek között húzódó légvezetékeket földkábelre cserélik, ezzel jelentősen csökkentve a madárpusztulás kockázatát, amelyet az áramütés és a vezetékkel való ütközés okozhat.

Csaj-tó

A Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program folytatásaként elindított KEHOP Plusz keretében több mint fél milliárd forint támogatással valósul meg a Csaj-tó ökoturisztikai és természetvédelmi célú fejlesztése.