
Makkvetéssel segítik a tömörkényi vadkörtés megújulását
A szajkók példáját követve a helyiek a nemzeti parkos munkatársakkal együtt segítik az idős vadkörtés-tölgyes természetes megújulását Tömörkény határában.
A szajkók példáját követve a helyiek a nemzeti parkos munkatársakkal együtt segítik az idős vadkörtés-tölgyes természetes megújulását Tömörkény határában.
Idén a járvány miatt nem tartanak szakvezetéses darules túrákat a szegedi Fehér-tónál, ezért marad a videó és az egyéni látogatás, amihez a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság egy-két jó tippet is ad.
Ködös, esős, hideg időben az embernek nem sok kedve van kimozdulni, pedig a természet ilyenkor is tartogat izgalmakat. A szegedi Fehér-tónál például vonuló és telelő madarak sokasága időzik ebben az időszakban. A Turista Magazin összevont téli számában dél-alföldi madárlesre kalauzoljuk az olvasókat.
A jeladós madár a Mártélyi Tájvédelmi Körzetben lelte a halálát, a nyakára vadszőlő indája tekeredett.
A vörös róka és az európai borz nagy viperafogyasztók. Most olyan zárt hálórendszert építenek ki a Kiskunsági Nemzeti Park egyik élőhelyén, amivel megvédhetik a kígyókat ezektől a ragadozóktól.
A rovarfaj fokozottan védett Magyarországon, ezért nagy erőkkel folyik a megfigyelése a Kiskunsági Nemzeti Parkban. Idén sok nem védett helyről is előkerült.
Kevesen tudják, hogy a patás állat testrészéről egy érdekes, piros bogyós növényt is elneveztek, ami többek között a Kiskunságban is él, ahol most mérték fel az állományt.
Az őszi füzértekercs egy kistermetű kosborféle, és különlegessége, hogy a többi orchideánkkal ellentétben nem tavasszal, hanem ősszel virágzik. Már ha virágzik, mert ha nem megfelelőek a viszonyok, akkor van, hogy még leveleket sem növeszt.
A napokban elkezdték az inváziós fajok eltávolítását, ezután tájékoztató táblákat helyeznek ki és pihenőhelyet is kialakítanak.
A szemfülesebb természetkedvelők már hallhattak arról, hogy olykor-olykor felbukkan a nutria Magyarországon, sokan azonban azzal sincsenek tisztában, hogy egy hüllőről, halról vagy egy rágcsálóról van-e szó. A hódpatkány portréja következik.
A Kiskunsági Nemzeti Park idén ünnepli alapításának 45. évfordulóját. A jubileumi évben több tanösvény is megújult, épült egy új kilátó, de a természeti értékek, például az őszi kikericsek idén is régi szépségükben pompáznak.
Az állat a Kiskunsági Nemzeti Parkban, Mikla-pusztától délre, a halastó és a csatorna határán esett csapdába és pusztult el. Korábban ezen a vidéken nem fordult elő a faj.
A jeladós vizsgálatok megerősítették azt a korábbi feltételezést, hogy a kedvezőtlen időjárású években a kanalasgémek jelentős része neki sem kezd a fészkelésnek.
Úgy is mondhatjuk, hogy visszaállítják az eredeti állapotába, amilyen még a halastóvá alakítása előtt volt. Már javában zajlanak a munkálatok.
Több száz partifecske költözött be egy építési területre Kecskeméten, és félő volt, hogy bajba kerülnek, ha megindul az építkezés. Az utca lakóinak, az egyik helyi lapnak és a természetvédelmi szakembereknek köszönhetően azonban megmenekült a fecsketelep, és most már biztonságban költhetnek a madarak.
Magyarországon még 10 pár széki lile sincs, a faj csak a Kiskunságban költ rendszeresen. Idén több fióka is kikelt itt.
A hermelinek nagyon érzékenyek a zavarásra, ezért nagy szó, hogy a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság munkatársának sikerült felvételt készítenie az ugrándozó kölykökről.
A kucsmás sármány elsősorban a mediterrán térségben költ, az elmúlt évtizedekben azonban a faj északi terjeszkedésbe fogott, és a kétezres évek óta már nálunk is van évente egy-egy észlelése.
A felénk ritka vendégnek számító a pártásdaru május végén jelent meg Fertőújlakon. Néhány nappal később már az Apaji-halastavaknál bukkant fel, és azóta is ott időzik. Most videófelvétel is készült róla.
Erdeink ritka, védett orchideafaja mostanság bontogatja szirmait, és szépségén túl másik különlegessége, hogy megtévesztéssel csalogatja magához a méheket.
Az építő dédunokájával jártuk körbe a Bory Jenő teremtette mesevilágot
Ezzel a jelvényszerző túrával remek esszenciát kaphatunk a hegység páratlan hangulatából
Felfedeztük a Szalonnai-hegység és a Bódva völgye különleges látnivalóit