Valaki szándékosan mérget fecskendezett egy idős kocsányos tölgybe Kecskeméten. Nem tudni, hogy meg lehet-e menteni az értékes fát.
Lakossági bejelentés érkezett a kecskeméti önkormányzathoz, hogy egy idős tölgyfa lombja elkezdett száradni, és az ott lakók tartottak tőle, hogy rádől a házukra. A bejelentéshez mellékelt fotókon a szakemberek rögtön kiszúrták, hogy a fát károkozás érte – számolt be az esetről a baon.hu.
A hírportálnak Győri András, Kecskemét főkertésze elmondta, hogy a fa törzsét a gyökérnyaknál körbefűrészelték, illetve körbe is fúrkálták, feltételezhetően azért, hogy mérgező anyagot fecskendezzenek bele. Ezért indult el a fa száradása. A Téglagyár utca 30. szám alatti, 80-100 évesre tehető kocsányos tölgy szándékos károkozás áldozata lett, ezért ismeretlen tettes ellen nyomozást indítottak.
Győri András azt is elmondta, hogy Kecskeméten nagyon kevés, mindössze 3-5 darab ilyen értékkel bíró fa van, és a városban több védelem alatt álló fa is található, de sajnos ez a kocsányos tölgy nem volt védett. Számszerűsítéve az értéke 30-40 millió forint körülire tehető, de az talán még többet mond, hogy
most egy minierdőt kellene ültetni Kecskeméten ahhoz, hogy oxigéntermelés szempontjából a város pótolni tudja ennek a fának hiányát.
Még nem tudni, hogy a tíz méternél is magasabb tölgy menthető-e, ugyanis a fakorona nagy része elszáradt, viszont a lombozat egyötöde még él, így további vizsgálatot igényel, hogy a fa túlélhet-e vagy teljesen elpusztul. Győri András elmondása szerint vannak olyan faápolási módszerek, amelyek különösen a körbefűrészelés esetén visszaállíthatják a fa nedvkeringését, és ez esetleg újraélesztheti a lombozatot is, viszont a méreganyag sajnos nehezen ellensúlyozható. Ráadásul még nem lehet tudni, hogy milyen és mennyi jutott belőle a fa törzsébe, ezt még vizsgálják. Ettől is függ, hogy meg fog-e menekülni a tölgy a kivágástól.
Az elkövető börtönbe is kerülhet a tettéért, ugyanis a Büntető Törvénykönyv a természetkárosítást is súlyosan bünteti, ha valaki a környezetet, ezen belül az élővilágot olyan mértékben károsítja, hogy az eredeti állapot nem állítható helyre, az két évtől nyolc évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.