A Holdvilág-árok tetején, a nagy sziklafalnál, már másfél évtizede folynak újra ásatások a Pilisben. Sokan különleges jelentőséget tulajdonítanak ennek a helyszínnek, furcsa alakok tűnnek fel itt ma is időről időre. Szertartásokkal emlékeznek olyan eseményekre, amelyek szerintük itt történtek meg régen, sokan varázserőt tulajdonítanak a helynek.
A neves zenész, Szörényi Levente édesapja korábban régészrajzolóként dolgozott. Az Illés-együttes énekese, az István a király rockopera szerzője, apja nyomdokaiba lépve segített előteremteni a forrásokat, hogy folytatódhasson a kutatás, illetve hogy valódi válaszokat kaphassunk sok kérdésre, hogy igazolják vagy éppen cáfolják a korábban felmerült ásatások eredményeit, feltevéseit és a számos - olykor egészen extrém - legendát, mendemondát.


A kultikus helyszínen sok furcsa alak tűnik fel időről időre, ők építették ezt a kis oltárt is a kövekből
Az ásatások ideje alatt a régészek tábort állítanak a közelben. Magam is eltöltöttem itt néhány éjszakát korábban. A felszerelések őrzését a híres zenész maga látja el. Kicsit furcsa látni egy ilyen hírességet az erdőben, sátrában főzőcskézve, kempingszékben ülve, de ő nagyon jól érzi magát ebben a közegben.


Az ásatást vezető régész a múzeum raktárában a helyszínről előkerült kerámiaedénnyel
Esténként a csapat visszatér a szállásra, megvitatják a nap eredményeit, és rengeteg izgalmas történet kerül elő ilyenkor a régmúltból. Persze nemcsak a történelemről, filozófiáról beszélgetnek, hanem Leventének kifogyhatatlanul sok vicces története van sok évtizedes zenei karrierjéből.


Szolgálatban a jó öreg kotyogós a gázfőzőn
Filmünkben igyekeztünk röviden összefoglalni a meseszép szurdok felső végénél folytatott ásatások eddigi eredményeit. A természetjáróknak pedig jó hírrel is szolgálhatunk. A Holdvilágárok Alapítvány munkatársai szeretnék, ha a feltárás befejezését követően a helyszín biztonsággal látogatható lenne. Szeretnék, ha a barlangokat felfedezhetnék a látogatók, tanösvényeken ismerhetnék meg a Holdvilág-árok kincseit és az ipartörténeti jelentőségű bánya históriáját, de még egy függőhidat is terveznek a sziklafalnál.
Még többet megtudhatsz az ásatásokról a Turista Magazin júniusi és júliusi számából!

Mit keres a fűrészlábú szöcske a bugaci pusztában?
Igazi rejtély a fűrészlábú szöcske jelenléte a Bugac homokpusztáin, de valamiért jól érzi ott magát.

Kristálytiszta bányatavak, amelyekről még talán nem is hallottál
A Megyer-hegyi-tengerszemet vagy épp a Rudabányai-tavat mindenki ismeri, ám ezeken kívül is bőven akad még olyan rejtett vagy legalábbis kevésbé ismert bányató Magyarországon, melyeket érdemes meglátogatni. Ráadásul némelyikben még fürödni, horgászni vagy búvárkodni is lehet. Ötös gyűjtésünk következik.

A színészóriás kockás sikló és az összehangoltan ürítő fenyőrigók
Van, aki ijedtében ciripel, más halottnak tetteti magát, és olyan is akad, aki megpróbál láthatatlanná válni. Kétrészes összeállításunkban a hazai állatvilág különleges önvédelmi technikái közül mutatunk be néhányat.

Mál, aszó, dobogó – Tudod, mit jelentenek?
Utazásaink, kirándulásaink során, vagy akár térképnézegetés közben gyakran találkozunk érdekes földrajzi nevekkel, pl. Zöldmál, Megyaszó, Dobogó-kő. Vajon elgondolkodtatok-e azon, hogy mit jelenthetnek ezek a mindennapi nyelvhasználatból ma már kikopott földrajzi köznevek, melyek leginkább helységnevekben maradtak ránk. Tartsatok velünk, és megismerhetitek az etimológiájukat meg a hozzájuk kapcsolódó névtani érdekességeket.

Mérgező növények, amelyekkel itthon is találkozhatsz
Némelyiknek az elfogyasztása vált ki súlyos tüneteket, a másikhoz hozzáérni sem szabad, mert fájdalmas sérüléseket okoz. Öt olyan mérgező növényt gyűjtöttünk össze, amelyekbe potenciálisan belefuthatsz Magyarországon is, ezért nem árt, ha résen vagy.