
Szenzációs lelet került elő az egri várból
A helyreállítási munkálatokhoz kapcsolódó régészeti feltárás során egy több mint 400 éves ágyú került elő a vár legmagasabb pontján, a délkeleti ágyúdombon.
A helyreállítási munkálatokhoz kapcsolódó régészeti feltárás során egy több mint 400 éves ágyú került elő a vár legmagasabb pontján, a délkeleti ágyúdombon.
A Tessedik Sámuel Múzeummal együttműködő kincskereső csapat egy 16. században elpusztult falu helyét kutatta át. Sikerrel.
Nagykőrös és Kecskemét között, a 441. számú főút felújításához kapcsolódó régészeti feltárások során találták meg a 7. században eltemetett, 30–40 év körüli avar nő háborítatlan sírját.
A kiállításon olyan dolgok derülnek ki a város és a vár történelméről, amelyek az erősség területén folytatott ásatásoknak köszönhetően láttak napvilágot.
2022 meglehetősen szerencsésen kezdődött a kaposvári Rippl-Rónai Múzeum számára.
A legújabb szénatomos kormeghatározásra irányuló vizsgálatok alapján a tihanyi apátság királykriptájában feltárt csontok I. András királyhoz és közvetlen családtagjaihoz tartozhatnak.
Az öt sír közül most a III. számú feltárása és tudományos vizsgálata kezdődött meg.
A most talált leletek igazolják, hogy a ma ismert város kialakulása előtt, időszámításunk szerint második és negyedik század között a szarmata népesség élt a Hód-tó partján.
700 éves templom maradványait tárták fel a Tolna megyei Kisszékelyen a régészek. Az épület különlegessége, hogy túlélte a török hódoltság másfél évszázadát, és egészen a 19. század elejéig megőrizték a hívek.
Különleges leletekre bukkantak a Katona József Múzeum munkatársai a kecskeméti mélygarázs építésekor. A szarmata emlékek nem ismeretlenek a környéken, de most meglepetésre egy, i. e. 1700-1600-as évekre keltezhető urnatemető nyomait is megtalálták a régészek.
Május 24-én, a Régészet napján új kiállítás nyílik a budai Várnegyedben. Az október 31-ig tartó kiállításon a látogatók bejárhatják a magyarországi erődépítészet egyik legkorábbi emlékének tartott Erdélyi bástya feltárt helyszínét, és megismerhetik gazdag leletanyagát.
A zsugorított testhelyzetben eltemetett férfi maradványaira az arborétum északi részén találtak rá, ahol hamarosan rendezvényközpont épül. A megelőző ásatás során a helyi múzeum régészei egy késő neolit kori, tiszai kultúrába tartozó településrészlet feltárásán dolgoznak.
Egy 18. századi elsüllyedt hajóról származó különleges leletegyüttest találtak a leapadt Dunában a szentendrei Ferenczy Múzeumi Centrum régészei Érdnél. Különleges fegyverek, használati tárgyak maradványai és rengetek értékes pénzérme került elő.
Zsámbék tökéletes úti célja lehet családi vagy baráti kirándulásoknak, hiszen a dimbes-dombos tájban a város több látványosságot és érdekességet is tartogat a turisták számára. Elsőre mindenkinek a romtemplom jut eszébe, de mi ezúttal egy kevésbé ismert, mondhatni eldugott látnivalót ajánlunk nektek.
A szakemberek szerint az Arad megyei Újszentanna közelében talált ókori vár lehet Kelet-Európa egyik legfontosabb régészeti felfedezése.
Aki régen járt Csókakőn, biztos meglepődik majd, ha újra idelátogat, mert manapság már egész más arcot mutat a vár, mint egy évtizede.
Egy észak-dunántúli túraútvonal mellett bukkant rá kirándulás közben Ehmann Gábor az első nemesfém veretre, az ásatások során később 125 darabra bővült a felbecsülhetetlen értékű leletegyüttes. Hasonlót még soha nem tártak fel.
A Duna-Tisza köze eddigi legjelentősebb középső bronzkori aranytárgyegyüttesének tekinthető - mind mennyiségben, mind minőségben - az a tizenegy arany ékszerből álló lelet, amely Kiskőrös környékéről került elő.
A Holdvilág-árok tetején, a nagy sziklafalnál, már másfél évtizede folynak újra ásatások a Pilisben. Sokan különleges jelentőséget tulajdonítanak ennek a helyszínnek, furcsa alakok tűnnek fel itt ma is időről időre. Szertartásokkal emlékeznek olyan eseményekre, amelyek szerintük itt történtek meg régen, sokan varázserőt tulajdonítanak a helynek.
Ezüstpénzek, gyűrűk, míves ékszerek és több tucat összeégett ember maradványaira bukkantak Kiskunmajsa határában. A ritkaságszámba menő leletek egy Árpád-kori falu feltárásánál, mélyszántást követően kerültek elő a földből.
Hétszáz éves falak között a Cserhát szívében
Piros vándorúton a Börzsönytől az Alföldig
Városi történetek Debrecenből