A rizsföldek májusi elárasztása igazi csemegéket tartogat a madármegfigyelőknek. Idén is bekerült néhány ritkábban megjelenő faj az adattárba, köztük egy mókás nevű csér.
Egy kacagócsér tűnt fel a Szarvas és Gyomaendrőd között elhelyezkedő rózsási rizsföldeken, amely a 20. század elején alkalmanként költött is hazánkban, de ma már csak kis számban, kóborlóként jelenik meg Magyarországon – olvasható a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság (KMNPI) oldalán.

Az idén megfigyelt kacagócsér a rizsföldeken

Az utolsó ismert fészkelése 1955-ben volt Fonyódon, majd igazi szenzációnak számított, amikor 2023-ban ismét regisztráltak egy sikeres költést a mórahalmi Nagyszéksós-tavon, ahol két fiókát nevelt fel egy pár. A kacagócsér mókás elnevezését riasztóhangjáról kapta, és bár ritkán figyelhető meg hazánkban, azért a rizstelepek első árasztásainak alkalmával szinte minden évben találkoznak egy-egy példánnyal a KMNPI munkatársai.

A kacagócsér fiókája

Leginkább a küszvágó csérre hasonlít, azonban a kacagócsér jóval nagyobb, testhossza 35–38 centiméter, szárnyfesztávolsága pedig elérheti a 100–115 centimétert is. Csőre is más, a kacagócsérnek rövid, vaskos és teljesen fekete csőre van, míg a küszvágó csér hosszabb csőre vörös és csak a vége fekete.

A kacagócsér csőre teljesen fekete

Vadászati stílusuk is más, míg a küszvágócsér merőlegesen zuhanva vág be a víz alá, és így fogja ki zömmel kisebb halakból álló táplálékát, addig a kacagócsér nem merül alá, hanem a vízfelszínről és a növényekről szedegeti össze repülés közben a rovarokat, amely a fő tápláléka, de olykor békák és kisebb rágcsálók is felkerülnek az étlapjára.
A kacagócsér (Gelochelidon nilotica) hazánkban védett, természetvédelmi értéke 50 000 forint.
A kacagócsér fészekalja 3 tojásból áll, jellemzően dankasirályok, küszvágó csérek és gulipánok társfészkelője. Hazánkban jellemzően május és augusztus között fordul elő. Békés vármegyében alkalmi előfordulási helye még a kardoskúti Fehér-tó és a Biharugrai-halastavak.

Kacagócsér fészekalj a nagyszéksóstói élőhelyen
